sageata suieratoare/fluieratuare

Munca mea...
Post Reply
scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului
sageata suieratoare/fluieratuare

Post by scorillo » 10 Aug 2007, 21:49

Am facut ieri o sageata suieratora.
Merge fain, face fluieratul cam ascutit, ar trebui sa maresc un pic gaurile.
Din pacate am tras cu ea in sus si la intoarcere a trecut printr-un nuc si s-a rupt. Incerc sa o repar, sper sa reusesc.
Fluierul e facut din teflon de un strungar meserias; penele is de gasca, de pe bordul de atac al penei. Mi-a placut cum arata asa netunse si nu le-am, mai aranjat.

Image
Image
Image
Image
Image

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by scorillo » 11 Aug 2007, 22:42

Batul e de pin de la Practiker, atat de plin de rasina ca n-am reusit sa-l lipesc.
Dungile rosii is facute cu oja, obisnuiesc sa dau cu oja in punctele mai importante, cum ar fi nocul sau matisajul din varful penelor. Spirala e doar pentru aspect.
Penele sunt intregi, de obicei le tund, dar acum mi-a placut cum aratau asa si nu le-am mai tuns; in plus m-am gandit ca nu o sa trag asa de mult cu sageata asta, asa ca nu trebuie sa fie foarte rezistente penele. Si se pare ca nu m-am inselat, n-am tras decat de vreo 6-7 ori cu ea. :cry:
Era o sageata frumoasa...

Alun nu stiu pe unde as putea gasi pe la noi prin zona, numai cand o sa ajung pe la munte. Am vazut undeva pe net un tip care facea sageti din maces. Nu stiu cat de tare e, dar pare destul de drept.
A incercat cineva?

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by scorillo » 12 Aug 2007, 19:18

Asa am crezut si eu, dar dupa ceva verificari pe net am descoperit ca ala nu e de fapt sanger.
Sangerul e rufa apropiata a cornului si are scoarta rosie, de unde si numele, si este destul de greu de gasit din pacate.
Oricum, problemele mele cu sagetile sunt rezolvate, cel putin pentru moment.
Cta vreme s-or mai gasi bete la Practiker e in regula.
In plus, acum am primit niste bete de bambus de la un amic din state, din care cel putin 14- is bune pt mine. Sagetile astea de bambus au viata lunga, nu-s imposibil de distrus, dar rezista mult mai bine decat lemnul de rasinos.

Post Reply