FLU-FLU

Munca mea...
Post Reply
User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:
FLU-FLU

Post by Sharpshooter » 21 Feb 2011, 22:53

M-am hotarat sa incerc si niste sageti Flu Flu , pentru ca am primit de la un bun prieten al meu caruia vreau sa-i multumesc niste pene de curcan . Dupa ce am intrebat si eu pe cei cu mai multe experienta , m-am apucat de treaba , si am facut 6 sageti. Lipirea in spirala mi-a dat destul de multe batai de cap , pana la urma sagetile au iesit unele cu penaj mai lung unele cu penaj mai scurt dar nu cred sa influenteze foarte mult traiectoria lor . M-am gandit daca nu se opresc suficient de repede sa le mai adaug cate o pana . In momentul asta au cate doua pene , nu am vrut sa exagerez cu penele , va trebui sa testez nitel si dupa daca e nevoie o sa fac modificari . Shafturile sunt Camohunter 1816 EASTON Varfuri de 75 de grains sagetile sunt taiate la 29"/ Mai departe niste poze :
Image
Image
Image
Image
Image
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Casspius
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: FLU-FLU

Post by Casspius » 22 Feb 2011, 05:29

Salut,
sagetile se vor comporta bine, insa s-ar putea sa constati ca le mai trebuie o pana. Am experimentat si eu cu acest tip de flu-flu si am constatat ca doua pene nu sunt de ajuns. Acum depinde si de ce anume vrei sa faci cu sagetile, ce utilizare le vei da. Pentru tinte zburatoare insa nu prea ajung doua pene. Cel putin la mine nu se opreau suficient de repede si aveam ulterior de cautat mult si bine pana gaseam sagetile ajunse mult prea departe.
Numai bine

iceman
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:269
Joined:04 Feb 2013, 19:52

Re: FLU-FLU

Post by iceman » 22 Feb 2011, 07:46

frumoase sagetile....sa imi spui cum merg :d

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: FLU-FLU

Post by Dediu00ro » 22 Feb 2011, 14:55

Foarte misto tiau iesit din prima, cred ca in 40-50 de metri o sa se opreasca. Sa stii poate faci un video micut cu ele, ce numai altii sa traga la discuri aeriene?! Eu am sa imi fac si eu, cand imi vine bitzenburger fletcher :), fac de genu asta Image cu 6 pene :).
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: FLU-FLU

Post by Sharpshooter » 16 Mar 2011, 21:03

Pentru ca sagetile din primele poze mergeau perfect pe tinta fara cadere si fara sa se opreasca in distante de la 30 de metri in jos , m-am gandit sa le refac , am taiat jos penajul si l-am refacut tot cu pene de curcan dar am folosit penaj mai lung si mai des. o sa fac si cateva poze:
Image
Image
Image
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Casspius
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: FLU-FLU

Post by Casspius » 18 Mar 2011, 18:05

De ce nu incerci un Flu-Flu clasic cu sase pene?
Isi face treaba foarte bine, opreste sageata si arata mult mai bine... Este drept ca vei folosi mai multe pene, insa efectul de parasuta al ampenajului este garantat.

Numai bine

Post Reply