Sagetile Mele

Munca mea...
Post Reply
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24
Sagetile Mele

Post by Dediu00ro » 27 May 2011, 18:01

Incep cu bambusul si parerea care mi-am facuto asupra lui. Bambusul este ieften si se poate gasi pe la diversele centre de shooping gen praktiker,dedeman....etc. Am cumparat 7 bete de 150 cm de 12-14 mm, din care am fabricat 14 shafturi de 75 de cm. Din cele 14 shafturi numai 2 sunt de spin asemanator si doar pe alea le-am pastrat in tolba, restu au fost lasate in colt, in viitor probabil o sa fie folosite la un warbow de 120-140# poate la un arc de genul ala o sa fie bune, dar momentan sunt prea tari chiar si la un arc de 85#. Problema bambusului care se gaseste in comert e ca nu e specia aia cu inele mici (tokin), este o specie care are noduri destul de mari si nu e prea gros in carne deci nu prea poti sa nivelezi 100% nodul ca dupa aia exista riscul ruperii.
A doua problema e ca dintr-un bat de 150 de cm care de fapt poate are si 145 cate o data, scoti numai o sageata daca cauti sectiunea perfecta din ea, eu le-am taiat in jumate sa am material pe ce sa invat, si am scos 14 din care vreo 3 am rupt la procesul de indreptare, dar mai bine taiati in asa fel incat alegeti sectiunea cea mai buna, si sa nu cada vreun nod pe unde trebuie sa pui penele..... Indreptarea se face cu foarte multa munca, si cate o data nu poti sa indrepti perfect exista o limita la cat poti sa indrepti pana se colapseaza shaftul.
Eu am folosit ce am avut prin casa sa le finisez, adica am slefuit putin shaftul pe interior si am bagat un Easton super nock, a mers fara probleme. Eu am folosit varfurile vechi de la sagetile de aluminiu cu filet, din nou aceias procedura am slefuit putin pe interior cu pila rotunda si dupa asta ceva lipici Bison, banda izoler sa intaresc zona de varf dupa asta bagat varful, iarasi nu am avut nici o problema pana acuma, dar nici nu am nimerit vreo piatra cu ele, in lemn am tras si nu a patit nimic.
Concluzia mea desi ieftene, e prea multa munca si la sfarsitu zilei sa te trezesti ca din 11 shafturi numai 2 sunt bune pentru arcul tau, si am stat vreo 5 minute sa le aleg nu le-am luat pe cele groase ca alea sunt bune de sulita sau de harpon, depinde si ce gasesti la magazin. Mai este varianta comenzii pe net de shafturi tonkin, deja spinate si indreptate.....o varianta care te salveaza de multa munca si stres.
Cele doua sageti care intradevar sunt bune drepte aproape 100%, si spinate bine pentru arcul meu....la 20 de metri am tras cu ele una langa alta destul de des.
Deci se pot face sageti extrem de bune din bambus, dar necesita material de calitate si foarte multa munca la indreptat, calit etc. Am tras cu 3 sageti de bambus de la Vali, care mergeau la fel de bine ca sagetile de aluminiu....numai ca erau din shafturi Tokin, si spinate la fel.
Azi am terminat si 3 sageti de 9mm din lemn de tei, si inca 3 sageti din pin de 10mm. Revin cu poze si cu parerea despre ele dupa ce le testez in camp.
Image
Image
Image
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Sagetile Mele

Post by Dediu00ro » 28 May 2011, 20:46

Nu am poze cu sagetile de abia maine voi face niste poze mai de calitate.....Dar am fost astazi si am tras de am rupt(un aluminiu).
Din cele 6 shafturi de 9mm de tei care le-am luat de la Fast Arrow, am facut 5 sageti de 81-82 de centimetri, greutatea lor intre 510grains-560grains cu varfuri de 100 de grains, sunt putin cam lungi dar asa le-am lasat. Deci cam 410-450 de grains pe shaftul de 81 de cm de 9mm destul de usoare...
Shafturile le-am lacuit cu un triplu strat de lac Yacht Kober, sa uscat mai greu decat vroiam eu....

Am tras astazi cu ele, si merg la fel cum merg si cele de pin.....am tras in pietris a sarit nock'ul, dar din cauza ca nu a fost lipit bine.....Am tras in pamant nici o problema..... chiar de curiozitate am intins toata sageata si am tras direct in pamantu uscat nu sa rupt nu a sarit nimic.......sunt destul de rezistente! Singura problema a lor e ca absorb lacul ....pinul din 2 straturi era gata....teiul parca a trebuit inca un strat sa fie bine. Ca spin merg foarte bine le grupez.... la fel si pinul....chiar nu se vede difereta intre ele.
Nu am tras cu ele direct in copac inca, dar am nimerit o creanga cat trei degete de groasa a despicat creanga si a ramas acolo, am scoso.... era buna sageata. Maine am sa le testez inca o data, trag una si direct in copac vedem ce se intampla.
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Sagetile Mele

Post by Dediu00ro » 28 May 2011, 23:07

Cam asa ceva, par sageti bune si merg bine.....maine am sa testez una mai agresiv si vedem cat rezista, comparativ cu una de pin si una de bambus.
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Sagetile Mele

Post by Dediu00ro » 29 May 2011, 19:47

Am tras azi direct in copac cu o sageata de 85 de cm de 9mm de lemn de tei, am intins 29 de inch arcul la @29" are 75# si nu a patit nimic sageata.....la extractie a ramas varful acolo, dar asta patesc si cu alumiuniu....mai mult de atata nu pot sa cer de la o sageata de lemn.
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Sagetile Mele

Post by Dediu00ro » 30 May 2011, 10:34

Show without showing what u know without knowing

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: Sagetile Mele

Post by baloghbela00_HD » 30 May 2011, 20:38

Daca clipul e privat cum poti sa vizionezi filmul ?
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Sagetile Mele

Post by Dediu00ro » 30 May 2011, 20:55

Ups vroiam sa il pun unlisted dar l-am pus privat.....acuma se poate vedea testul.
Dupa ce le-am scurtat, sagetile de tei au intre 470 grains - 510 grains cea mai grea la 79 de cm lungime. Cele de pin au intre 630-680 de grains la 79 de cm.
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Sagetile Mele

Post by Dediu00ro » 04 Jul 2011, 19:26

Azi cand lucram la forma de tragere(mai in special sa intind mereu la fel @29.5") Am tras cu o sageata de 10mm de pin sa auzit poc si uite asa sa rupt prima sageata de lemn in arc, din fericire nu am patit nimic dar totusi ma pune pe ganduri. Sageata avea 18 inele si nu avea nici un nod, puterea arcului 80#+ lungimea sagetii 85 cm varf pana la nock rupt de la jumate in diagonala.
Image
Image
A mai patit cineva asa ceva cu sageti de 10 mm pin?
Show without showing what u know without knowing

User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:

Re: Sagetile Mele

Post by morometeb » 04 Jul 2011, 19:52

Da, eu am patit. Si cu un arc mult mai slab (47 lbs), insa, e drept, dupa o exploatare mediocra de vreo 8 luni. La mine a fost si spectaculoasa moartea sagetii: trageam flight si s-a rupt in zbor dupa vreo 20 de metri. Parerea mea e ca la 80 lbs chiar si o zgarietura pe sageata poate provoca ruperea. Am patit cu alta sageata ceva asemanator: sageata era ciupita un pic, dar mergea bine. Dupa ce am tras-o cu un arc de 60 mi s-a rupt chiar de la ciupitura. Asta care s-a rupt in zbor n-avea niciun defect. Ma rog... niciun defect vizibil.
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Sagetile Mele

Post by Dediu00ro » 04 Jul 2011, 21:39

Hmmm putin dezamagit de sagetile de lemn.....am sa le scurtez pe toate la 30" probabil si de la lungime a pocnit. Oricum e riscant eu am avut noroc ca am fereastra de tragere daca nu aveam sigur ma julea in cel mai bun caz. Sageata asta am facuto acuma 3 zile si nu era lovita zgariata etc, era brand new sa zic asa fibra continua de la un cap la altul....
Show without showing what u know without knowing

Post Reply