constructie sageti

Munca mea...
Post Reply
parlog
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:164
Joined:26 Feb 2009, 08:04
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::campia turzii
Location:campia turzii
constructie sageti

Post by parlog » 15 Jul 2011, 08:04

Pentru o forta de 25kg si intindere 28'' ce fel de shafturi pene si varfuri recomandati?

User avatar
NIMROD
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:303
Joined:14 May 2010, 16:42
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:41
Location:hunedoara
Contact:

Re: constructie sageti

Post by NIMROD » 15 Jul 2011, 13:07

SALUT,

O parere de incepator;

bete(shafturi) la 29''-11/32

spin 55

pene de 5''sau 4'' depinde de dist la care tragi

virfuri de 90 grais--100 grains
/:) /:) /:) /:)

parlog
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:164
Joined:26 Feb 2009, 08:04
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::campia turzii
Location:campia turzii

Re: constructie sageti

Post by parlog » 15 Jul 2011, 19:34

Multumesc ,atunci cand iti vin penele pune si 12 shafturi dealea bune.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: constructie sageti

Post by Mugurbb » 15 Jul 2011, 23:31

Silence is golden and Duct Tape is silver.

Casspius
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: constructie sageti

Post by Casspius » 16 Jul 2011, 00:04

Daca arcul tau are fereastra, eu iti recomad ca spinul sa fie de 55-60
De asemenea, ca material recomand cedrul de Port Orford (Rose City POC) cu diametrul de 11/32
O alta alegere buna ar fi molidul. No offense pentru cei care folosesc pinul (si eu l-am folosit candva), insa molidul este cu muuult mai bun. Mai ales daca este debitat radial.
Apropos, la plop s-a gandit cineva? Englezii il folosesc cu succes, iar shafturile din plop nu sunt deloc ieftine la ei.
Numai bine

Casspius
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: constructie sageti

Post by Casspius » 16 Jul 2011, 14:50

Debitarea radiala mai este numita si debitare de rezonanta. Trunchiul este taiat in sferturi, ca atunci cand vrei sa faci un selfbow. Ulterior fiecare sfert de trunchi este taiat in fasii pe o directie perpendiculara pe sfertul de arc de cerc. Rezulta scanduri cu fibra deasa si perfect paralela (ma rog, depinde de calitatea molidului). Am vazut recent niste bene din molid a caror calitate m-a dat pe spate. Nu eveau fibra deloc intrerupta de la un capat la altul al shaftului si aveau un spin de 85 la grosimea de 11/32. Din cate mi s-a spus era vorba despre molid autohton si nicidecum molid Sitka.

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: constructie sageti

Post by rotariu nicolae » 16 Jul 2011, 21:11

salut! Florine te referi la cele de 8mm pin ? inca nu sint gata dar betele sint super!!!

parlog
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:164
Joined:26 Feb 2009, 08:04
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::campia turzii
Location:campia turzii

Re: constructie sageti

Post by parlog » 16 Jul 2011, 21:17

Am intrebat de voi,pentru ca aveti ceva experienta si am vazut la sagetile lui maestro se prezinta aproape ca si aluminiu.Alea cu pene albe , asa ca m-am hotarat sa fac si eu 6 mai bune :)

Casspius
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: constructie sageti

Post by Casspius » 16 Jul 2011, 21:19

maestro wrote:Si eu am facut sageti din pinul de la tine dar nu am apucat inca sa trag cu ele :( Sagetile lui Nicu parca sunt acelea pe care le numea Dediu "carboane de lemn" :)) =)) Deocamdata Nicu face cele mai bune si frumoase sageti medievale ,o spun altii nu eu :P Sa spuna Dediu parerea lui. Marian,Florin Arnaut si altii fac sageti de inalta clasa pentru performanta noi ceilanti doar pentru distractie ,la intalnire am aratat unora spine testerul meu :)) ,iau un brat de shafturi si pe rand le iau in mana si le indoi toate astea cu ochii inchisi ,in stanga le pun pe cele slabe in dreapta pe cele tari =)) Treaba este ca la mine functioneaza bine 8-}

ps;nu faceti ca mine
Esti fantastic Mitule :)) Asta da spin tester!
Florin, ai dreptate doar partial. CONTEAZA felul in care este debitat lemnul. Debitarea radiala scoate scanduri, baghete etc, exclusiv cu fibra paralela. Daca circularul sau banzicul este bine reglat, fibrele nu sunt intrerupte pe intreaga lungime a bucatii de lemn. Nu spun ca alte metode nu ar da rezultate bune, insa debitarea radiala da rezultate bune INTOTDEAUNA!
Nu sunt tamplar, insa pe vremuri am facut aeromodelism de performanta, iar chestia cu debitarea radiala am invatat-o de la un mare maestru in prelucrarea lemnului, doctorul Lucian Voicu, maestru emerit al sportului. Debitam radial zilnic zeci de bachete din pin si molid pentru fuselajele in sistem "grinda cu zabrele" si de fiecare data fibra iesea neintrerupta chiar si la lungimi de 1.3 metri.
Probabil ca multe (daca nichiar toate) baghetele de la Praktiker sunt debitate la fel.
Numai bine

parlog
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:164
Joined:26 Feb 2009, 08:04
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::campia turzii
Location:campia turzii

Re: constructie sageti

Post by parlog » 16 Jul 2011, 21:23

Pai da erau bunee...dar vrei sa zici ca nu erau din pin?

Post Reply