constructie sageti

Munca mea...
Casspius
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: constructie sageti

Post by Casspius » 16 Jul 2011, 21:23

parlog wrote:Am intrebat de voi,pentru ca aveti ceva experienta si am vazut la sagetile lui maestro se prezinta aproape ca si aluminiu.Alea cu pene albe , asa ca m-am hotarat sa fac si eu 6 mai bune :)
Sagetile acelea se prezinta asa pentru ca au fost indreptate prin frecare (presiune si caldura) in doua etape succesive (atat inainte cat si dupa aplicarea de baitz). Lucrul care imi place cel mai mult la cedru este ca se indreapta usor, iar daca indreptarea este facuta competent, raman drepte indiferent cat le-ai folosi. Ma rog, daca iti pui mintea sa le strambi cu tot dinadinsul, fireste ca vei putea s-o faci.

Casspius
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: constructie sageti

Post by Casspius » 16 Jul 2011, 21:24

parlog wrote:Pai da erau bunee...dar vrei sa zici ca nu erau din pin?
Nu, sunt din Cedru Port Orford in varianta Premium

parlog
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:164
Joined:26 Feb 2009, 08:04
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::campia turzii
Location:campia turzii

Re: constructie sageti

Post by parlog » 16 Jul 2011, 21:31

No bun,dar la pin de 9mm ce varfuri recomandati?

Casspius
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: constructie sageti

Post by Casspius » 16 Jul 2011, 21:38

parlog wrote:No bun,dar la pin de 9mm ce varfuri recomandati?
Greu de raspuns....
Depinde de greutatea betzelor. Depinde si de ce FOC vrei sa aiba sagetile tale. Si mai depinde si de ce anume urmaresti, mai exact cu cati grains per livra vrei sa tragi. Uite un calcul simplu:
Arcul tau are cam 55, 11 lbs, asta inseamna ca, daca vrei sa tragi cu 10 grains / lbs, sagetile tale ar trebui sa aiba cam 550 grains (35,6 grame).
Eu iti recomand sa construiesti sagetile, sa aplici culori, baitz, lac sau ce mai vrei tu, sa lipesti penele si pe urma sa cantaresti sageata. Ulterior, asta te va ajuta sa alegi un varf corespunzator.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: constructie sageti

Post by Dediu00ro » 16 Jul 2011, 22:17

Parerea mea e ca nu trebuie sa te complici cu FOCsi cu alte chestii la sageti de antrenament de lemn, astea vin mai incolo in special pentru concurs se merita calitate de genu asta la sageti, sunt sigur ca sagetile lui Nicu nu au fost echilibrate la foc nici nu au varfuri la fel daca nu ma insel....... Dar am putut sa trag de pe la 25 de metri 2 sageti perfect in 10... sagetile atinganduse, si 2 sageti in 6 daca nu ma insel tot asa sageata langa sageata, pe tinta de 40 de cm FITA, si sagetile nu erau spin perfect pentru arcul meu.
Lucrurile importante: sa nu fie prea mare diferenta de spin, sa nu fie nici o diferenta de greutatea mai mare de 4 grame intre sageti, si varfuri preferabil la fel 80-100 de grains.

Eu cam aceias metoda folosesc la spinarea sagetilor de lemn, iau o sageata de spin 400 Gamegetter(aluminiu) o indoi si dupa asta indoi o sageata de lemn si daca e o diferenta mare fata de cea de aluminiu nu o folosesc. Asta pentru sageti de antrenament, pentru sageti de concurs ar trebuii sa iei in considerare FOC, spinul, greutatea etc.

Sagetile care le-am folosit eu la dumbraveni Pin de 10 mm cu triplu strat de lac kober yacht intre 42-45 de grame si spin habar nu am, pene unele cu pene de curcan gen fluflu, altele cu pene de 5 inch altele cu pene de 4 inch.....amestecatura dar si-au facut treaba, mai pleca cate una sui din arc dar asta e.... e lemn.

Daca vrei sageti care te vor ajuta sa iti insusesti o anumita tehnica de trage si sa nu ai cum sa dai vina pe sageata, atunci cumperi un set de sageti de aluminiu easton Game Getter cele mai ieftene spinate pentru arcul tau, rezistente, perfect drepte, ajustabile....... si te antrenezi cu ele, cand ratezi nu ai cum sa dai vina pe arc/sageata. Eu personal consider ca antrenamentu cu sageti de aluminiu/carbon duc spre o inbunatatire in tehnica de tragere.

!!!Asta nu inseamna ca nu poti sa obtii aceleas rezultate cu sageti de lemn, poti dar iti trebuie o anumita tehnica de constructie pentru a ajunge la nivelul asta, si pentru ati insusi tehnica de constructie trebuie sa construiesti multe seturi de sageti.!!!

Partea rea a acestei alegeri e ca nu ai sa poti sa inveti cum sa iti faci singur sageti de lemn calitative, exista o anumita placere sa tragi cu lucru facut de tine, si o placere si mai mare sa nimeresti exact punctul tintit cu sageata gheboasa de la praktiker.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: constructie sageti

Post by florinarnaut » 16 Jul 2011, 22:29

parlog wrote:Pentru o forta de 25kg si intindere 28'' ce fel de shafturi pene si varfuri recomandati?
Datele nu sint suficiente!
Ce tip de arc ? cu fereastra sau fara, unde "sta " sageata fata de centru, la ce distanta vrei sa dai gata tinta..totul conteza!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

parlog
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:164
Joined:26 Feb 2009, 08:04
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::campia turzii
Location:campia turzii

Re: constructie sageti

Post by parlog » 16 Jul 2011, 22:46

Cu fereastra ,max 30 m

User avatar
NIMROD
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:303
Joined:14 May 2010, 16:42
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:41
Location:hunedoara
Contact:

Re: constructie sageti

Post by NIMROD » 17 Jul 2011, 07:40

un FOC mai mic inseamna-------------?

un FOC mai mare inseamna------------?

un FOC bun este intre 10--15-----?

Casspius
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: constructie sageti

Post by Casspius » 17 Jul 2011, 15:17

Salut Nimrod,
Un FOC mai mic inseamna ca centrul de greutate (si implicit echilibru) al sagetii este mai apropiat de centrul fizic al respectivei sageti. Mai exact, centrul de greutate este situat mai aproape de jumatatea distantei dintre marginea nock-ului si cea a camasii varfului sagetii.
Un FOC mai mare este exact opusul, adica centrul de greutate este situat la distanta mai mare de centrul fizic al sagetii. De aici apar doua situatii:
FOC negativ (folosit de turci la sagetile de flight) la care centrul de greutate este situat in spatele centrului fizic al sagetii (in jumatatea dinspre nock);
FOC pozitiv (cel folosit la vanatoare, tragere la tinta etc) la care centrul de greutate este situat in jumatatea anterioara a sagetii.
Mai jos ai cele trei situatii de FOC recomandate de Ed Ashby
FITA (Olympic Style) 11% to 16%
3-D Archery 6% to 12%
Field Archery 10% to 15%
Hunting 10% to 15%
Cei din FITA folosesc cel mai mare FOC pentru ca ei cauta stabilitate maxima pe distante lungi, dar asta in conditiile in care folosesc pene (vane din plastic) de dimensiuni foarte mici pentru ca suprafata "maturata" si implicit rezistenta la inaintare sa fie minima.
Din contra, cei care trag traditional sau 3D, instinctiv etc, folosesc un FOC mai mic din considerente de versatilitate. Asta inseamna ca se intentioneaza a se folosi un set de sageti in cat mai multe situatii posibile. Acesta este si motivul pentru care in general se folosesc pene mai lungi sau mai inalte. Ideea este de a compensa un FOC mai mic prin forta de contrabalansare a penelor.
In general un FOC mare va da sagetii o traiectorie parabolica tipica (balistica de ordin clasic), in timp ce un FOC mai mic va putea crea posibilitatea ca sageata sa sa fie mai mult influentata de efectul de "maturare" al penelor. Asta inseamna ca o sageata va avea o traiectorie balistica cu sageata (termenul defineste aici distanta de la linia orizontala pana la cel mai inalt punct al traiectoriei) variabila pentru aceeasi distanta si mult mai susceptibila la influentele pe care le exercita viteza vantului, directia lui, releas-ul arcasului si unghiul sub care este trasa sageata.

Numai bine
PS: Acum sunt un pic pe fuga, insa putem discuta pe indelete subiectul. Poti sa-mi scrii pe PM

User avatar
NIMROD
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:303
Joined:14 May 2010, 16:42
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:41
Location:hunedoara
Contact:

Re: constructie sageti

Post by NIMROD » 17 Jul 2011, 15:46

CASSPIUS,mii de multamiri ;) ;) ;) ;) ;) ;) ai fost f. exact!!!!!!!!!!

Post Reply