Primul set: brad!

Munca mea...
ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:
Re: Primul set: brad!

Post by ArrowsMaker » 30 Aug 2011, 17:51

fast_arrow wrote:Salut!

Foarte frumoase sagetile si ingenioasa ideea cu rulmentii! Nu se murdareste sageata cand scoti prin rulmenti? sau scoti si rulmentii? Am si eu cateva idei de aparat de cresting care sa nu permita bataile in cazul in care batul sagetii nu este perfect drept iar asta e ok! Bafta!
Nu se murdaresc, pentru ca diametrul interior al rulmentului e de 20, nu de 8. am folosit bucati de pix cu diametrul interior de 8.5, pe care am infasurat banda adeziva cat sa se potriveasca perfect in rulment. Dupa ce termin de vopsit scot partea dinspre bormasina si ramane spatiu suficient incat sa scoti cu atentie sageata prin rulment fara sa atingi marginile.

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Primul set: brad!

Post by ArrowsMaker » 30 Aug 2011, 17:51

Multumesc tuturor pentru aprecieri!
Stiu ca sunteti amabili, dar tot ma simt flatat. Si... motivat sa fac un set de care sa fiu pe deplin multumit. Dar pentru asta, mai intai trebuie sa vad cum zboara cele pe care le-am facut si apoi... sa abuzez si de ceilalti 2 curcani din curte. :)

User avatar
tiktak
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:69
Joined:04 Aug 2011, 13:11
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba Iulia
judet:Alba
Varsta:20
Location:Alba Iulia
Contact:

Re: Primul set: brad!

Post by tiktak » 31 Aug 2011, 13:18

Eu am gasit in piata rulmenti cu diametru interior de 9 mm, e la fix, si cred ca gasesti si de 8
Lăudată fie truda care caleşte.

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Primul set: brad!

Post by ArrowsMaker » 31 Aug 2011, 17:01

tiktak wrote:Eu am gasit in piata rulmenti cu diametru interior de 9 mm, e la fix, si cred ca gasesti si de 8
Am cautat si eu mult timp rulmenti cu diametrul de 8-9 si nu am gasit, dar apoi m-am bucurat, pentru ca altfel (cel putin la modelul pe care l-am gandit eu) trebuie sa scoti rulmentul din locas ca sa nu murdaresti sageata, sau sa o lasi sa se usuce, ceea ce nu cred ca e foarte indicat din punct de vedere al timpului.

Post Reply