Primul set: brad!

Munca mea...
Post Reply
ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:
Primul set: brad!

Post by ArrowsMaker » 26 Aug 2011, 00:24

Indraznesc sa postez aici primul set de sageti, pentru constructia carora am intentionat sa folosesc, pe cat posibil, materiale "autohtone". N-am reusit in totalitate, deoarece, rupand prea multe sageti cu self nock, am hotarat sa folosesc nockuri cumparate.
Ingrediente: o scandura de brad, elemente de la 2 curcani albi din curte, prietenia cu Nea Strungaru si... multe reveniri dupa tot atatea abandonuri!
Va rog sa loviti fara mila, ca sa ma motivati sa progresez!
:)

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

O sa pun o poza si cu gruparea realizata dupa ce le folosesc prima data! (desi nu stiu daca e o idee buna :) )

topliner
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:38
Joined:30 Jan 2013, 18:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::TarguJiu
judet:Gorj
Varsta:35

Re: Primul set: brad!

Post by topliner » 26 Aug 2011, 07:48

salut
foarte frumoase,sa le folosesti cu placere
poti sa pui te rog o poza si cu aparatul de cresting?

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Primul set: brad!

Post by ArrowsMaker » 26 Aug 2011, 10:59

Da, cu siguranta! Insa numai dupa ce ajung acasa sa il fotografiez. De fapt... e cam la fel de rudimentar ca toate celelalte scule ale mele, insa m-a ajutat sa trec de la perioada "manualului" la cea a "semimanualului"... :)

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Primul set: brad!

Post by ArrowsMaker » 26 Aug 2011, 14:19

Aceasta este minunatia: O masina de gaurit cu viteza variabila o bucata de placaj si doi rulmenti...
Image

lika9
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Primul set: brad!

Post by lika9 » 26 Aug 2011, 14:45

salut
foarte faine...nu sunt cam grele varfurile de la sagety? :d

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Primul set: brad!

Post by ArrowsMaker » 30 Aug 2011, 00:18

lika9 wrote:salut
foarte faine...nu sunt cam grele varfurile de la sagety? :d
Ba da, sunt cam grele, dar pe atunci nu-mi venise ideea sa le calculez greutatea dinainte :)
Oricum, pe sageti de lemn de 27# se comporta destul de bine.

Casspius
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Primul set: brad!

Post by Casspius » 30 Aug 2011, 01:05

Sa stii ca esti modest.
Sagetile arata chiar foarte bine, tinand cont ca este primul set.
O sugestie: Nu mai folosi varfuri cu insert. N-are rost. Ingreunezi inutil sagetile. Cumpara-ti sageti cu filet intern sau cu camasa conica. E mult mai ok asa.
In ceea ce priveste crestingul, sa stii ca am un singur comentariu de facut: Fa-le pe toate la fel, daca este vorba despre un set.
In rest...Spor maxim si la mai multe!

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Primul set: brad!

Post by Dediu00ro » 30 Aug 2011, 10:05

Foarte misto....pentru primu tau set super misto. Varfurile si inserturile leai cumparat? Sau leai facut ca nu am vazut in comert tipul asta... Dar par faine, de cate grame e varful + insertul, eu unu tot vreau varfuri mai grele da nu gasesc.
Show without showing what u know without knowing

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Primul set: brad!

Post by ArrowsMaker » 30 Aug 2011, 17:21

Casspius wrote:Sa stii ca esti modest.
Sagetile arata chiar foarte bine, tinand cont ca este primul set.
O sugestie: Nu mai folosi varfuri cu insert. N-are rost. Ingreunezi inutil sagetile. Cumpara-ti sageti cu filet intern sau cu camasa conica. E mult mai ok asa.
In ceea ce priveste crestingul, sa stii ca am un singur comentariu de facut: Fa-le pe toate la fel, daca este vorba despre un set.
In rest...Spor maxim si la mai multe!
Acum stiu si eu ca nu e nevoie de insert. Ratiunea a fost, la timpul cand le-am proiectat, sa pot pune pe aceeasi sageata varfuri de diferite greutati si sa vad care se comporta mai bine. Insa am constatat si eu ca sunt foarte grele in comparatie cu varfurile de 125 pe care le-am cumparat. Asa ca acum am decis sa imi fac unele de 100, 135 si 170 (aprox.6, 8, si 10 grame).
Cat despre cresting... ai perfecta dreptate. Numai ca habar nu aveam ce model sa inventez, pensulele nu mergeau de nicio culoare si schimbam modelul in functie de greselile pe care le faceam si nu am reusit sa fac doua cat de cat asemanatoare decat dupa ce am abuzat de pensulele si vopseaua din trusa de construit unghii false a sotiei :) Nu stiu din ce sunt facute, dar sunt minunate pentru cresting...

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Primul set: brad!

Post by ArrowsMaker » 30 Aug 2011, 17:32

Dediu00ro wrote:Foarte misto....pentru primu tau set super misto. Varfurile si inserturile leai cumparat? Sau leai facut ca nu am vazut in comert tipul asta... Dar par faine, de cate grame e varful + insertul, eu unu tot vreau varfuri mai grele da nu gasesc.
Sunt facute la strung. Nu le-am cantarit, dar apreciez ca bat spre 20 gr. Daca crezi ca iti foloseste la ceva pot sa pun schema, si ti-o ajustezi in functie de nevoi.

Post Reply