SAGETI 2012

Munca mea...
User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:
Re: SAGETI 2012

Post by florinarnaut » 20 Feb 2012, 22:54

@Greuceanu
Am folosit un of set mare (nu sant helical)in primul rand pt ca bambusul nu e lis ca un carbon ,in al doilea rand pt ca trag de la distanta mica(18m) si in al treilea rand pt ca penele sant doar de 4 inch :)
Daca diferenta de spin nu este exagerata(40 - 70)se poate.Peretele shaftului este de 1,5 - 2,5...indepartarea unui strat de 0,1 - 0,2 pe raza, nu afecteaza prea mult rezistenta, insa spinul se modifica considerabil.
Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: SAGETI 2012

Post by obe22 » 21 Feb 2012, 12:52

Excelente! Inca o intrebare tehnica, ai vreun secret pentru crestingul pe bambus sau ai intrebtat f. bine betele? Mie nu mi-a placut ce reusesc eu cu bete cumparate si reindreptate pentru ca nu le-am avut niciodata perfect drepte, nu se invart perfect centrat si dungile fine imi ieseau ori strambe ori partial ingrosate, spre deosebire de lemn unde imi ieseau acceptabil. La tine micile astfel de erori is minime, dungile fine arata excelent.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: SAGETI 2012

Post by Dediu00ro » 21 Feb 2012, 21:25

Foarte faine Florine, ai putea explica mai in detaliu cum ai adus toate sagetile la acelas spin daca ele nu era 100% la fel.
Caline sa stii ca afecteaza foarte mult rezistenta lor daca iei din peretele bambusului, mai ales in partea segmentilor...... chiar am si eu un set de sageti de bambus demontabile toate..... fara posibilitatea montarii la loc, tot asa din experimente din astea de a le face pe toate la fel cum am vazut in filmulete.
Trebuie o specie de bambus care are peretele mult mai gros, asta care se gaseste la noi daca ai luat din exterior care e cea mai dura parte a bambuslui ai sa ramai cu partea pufoasa a lui, care mai mult ca sigur o sa se rupa.......
Si vreau sa mai adaug ceva, daca incalziti o sageata si nu e uniform incalzita......nici cu rugaciuni nu o sa se indrepte.
TONKIN ATAT AM ZIS!
Show without showing what u know without knowing

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: SAGETI 2012

Post by basty » 22 Feb 2012, 18:41

Excelente! Superb crestingul! Felicitari!
Basty

User avatar
cristiopris
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:26
Joined:07 May 2010, 20:19
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::cluj napoca
judet:cluj
Varsta:38

Re: SAGETI 2012

Post by cristiopris » 22 Feb 2012, 23:28

Salutare,
Foarte faine.Felicitari!Cele de bambus par trase la indigo (adica xeroxate, pentru cei mai tineri!).Stim ce greu e sa faci un set de bambusuri!Cele ''inflacarate va pot spune eu ca sunt nedespartite: unde tragi una, merg si celelalte doua. Trebuie sa ma credeti, le-am primit de Mos Craciun!!!
Numai bine

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: SAGETI 2012

Post by florinarnaut » 25 Feb 2012, 11:09

@obe22, e adevarat, bambusul nu e perfect rotund,drept.Pentru trasarea liniilor fine folosesc(pe langa pensula si vopsea) un sprijin de tip sanie ce poate fi pozitionat acolo unde doresc, mai precis cat mai aproape de locul unde ating cu pensula pe shaft.In acelasi timp apas cu degetul pe shaft in drept cu sprijinul (in timp ce acesta se roteste) si preiau orce "bataie"a acestuia.
@ Dediu00ro , e normal sa-ti faci griji cand tragi cu arcuri de 70 - 120 lbs.In asfel de cazuri sagetile din lemn sau bambus se aleg cu mare atentie.Chiar si asa nu au viata lunga :d
Shafturile mele aveau spinul de 45, 47, 48.si le-am adus la 42 razuind cu un cutter pe toata circumferinta si cca 2/3 din lungime central, menajand nodurile.Rumegusul rezultat(din pacate nu am facut o poza) il puteai lua cu doua degete - deci foarte putin.
Am tras cu ele de la 2 - 4m in mod repetat si s-au comportat f. bine ,adica nu s-au strambat sau rupt.O sageata slaba ca structura , trasa de la 2 m se deterioreza dupa 2-3 impacturi - se stramba, apar fisuri si chiar se rupe!
Nu recomand daca ai bambus cu spin de 70 sa-l aduci la spin de 36, e impotriva naturii, insa o ajustare fina se poate face fara nici un risc.
Nici un producator nu-ti livreaza shafturi din lemn sau bambus perfect spinate...ci in jurul unei valori 35 - 40 sau 40-45 etc si atunci o ajustare e bine venita.
Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: SAGETI 2012

Post by florinarnaut » 23 Jun 2012, 23:25

Salut tuturor,

M-am apucat sa mai fac niste sageti, nu le-am terminat, in sensul ca nu le-am lipit pene, dar si maine e o zi.

Image
Image
Image
Image
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: SAGETI 2012

Post by florinarnaut » 24 Jun 2012, 22:07

Salut,
am lipit penele, Dumbraveni-ul le asteapta :)
Image
au 27 grame...
Image
le-am "verificat "de la 10-12 m,merg f.bine.Una are "bataie" dar se poate face corectie daca se impune.
Image

n.b. betele sint de la Florin Filipas, foarte bune.Sper sa poata aduce cateva manunchiuri si la Dumbraveni..

Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: SAGETI 2012

Post by florinarnaut » 30 Jun 2012, 00:18

fast_arrow wrote:Salut!
aduc si la Dumbraveni cateva! :d
Multam de intelegere!@
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Post Reply