Arrows - Still learning...

Munca mea...
ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:
Re: Arrows - Still learning...

Post by ArrowsMaker » 11 Feb 2012, 15:01

maestro wrote:Referitor la esenta din care le-ai facut,din poze nu imi dau seama daca e fag ,care in realitate e foarte usor de indentificat.
..............................................................................................
Am vazut prea multe sageti frumoase cu pene care se dezlipesc usor :(
Sigur nu e fag, ca fagul il recunosc pana si eu :) insa atunci cand l-am gasit la tara era murdar de noroi si ciment, iar prin curtea aia nu prea gasesti decat salcam, brad, fag si cherestea de plop, de aceea am presupus ca e fag.

Nici eu nu sunt fanul lipirii penelor pe vopsea, insa la setul de 7 mm am vopsit batul dupa lipirea penelor si a iesit cam din topor... Si pe urma... incercam si vedem ce se intampla!

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Arrows - Still learning...

Post by ArrowsMaker » 11 Feb 2012, 15:06

topliner wrote:Inainte sa dai orice culoare da un strat/doua de alb.Rezultatul final va fi mult mai bun.
Thanks for the tip! :)

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Arrows - Still learning...

Post by ArrowsMaker » 11 Feb 2012, 15:14

fast_arrow wrote:Salut!

Felicitari pentru sageti arata foarte bine si ma bucur sa aud ca sunt facute de la zero de tine. Nu ar strica un ghid pt realizat bete intr-un topic separat cu poze si tot ce e nevoie pentru cacei interesati sa poata sa isi faca si ei bete prin metoda aceasta daca o considera interesanta sau utila si sanu deviem topicul. <):)

PS. Dupa cum arata lemnul taiat si nervuri pe lungime eu as merge pe frasin ca esenta de lemn. O poza mai detaliata cu fibra lemnului ar aduce mai multa lumina!
Multumesc, Florin!
O sa incerc la urmatorul set de sageti sa fac cat mai multe poze pe care sa le postez.

N-am reusit sa fac niste poze foarte clare la ce mi-a ramas din lemnul acela, dar sper sa se poate intelege, totusi, ceva de aici.
Image
Image
Image
Image

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Arrows - Still learning...

Post by ArrowsMaker » 11 Feb 2012, 15:38

cipm66 wrote: La faza de degrosare, poate te va ajuta sa faci economie de smirghel idea de mai jos:
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... CHE#t=160s
Cip, am deja la activ cateva incercari nereusite in privinta asta. Nu stiu daca de vina e lama insuficient ascutita, unghiul taisului sau unghiul de pozitionare. Totusi, o sa incerc si cu bete rotunde, ca pana acum am incercat doar cu patrate.
Da, intr-adevar, tipul e genial! :)
basty wrote:Foarte fumoase sagetile, cele galbene sunt super! La mai multe!
Thanks, man! Sper ca dupa ce mai jumulesc un curcan sa iasa si mai frumoase! :)

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Arrows - Still learning...

Post by ArrowsMaker » 11 Feb 2012, 15:58

Greuceanu wrote:Salut! Costi, iti transformi porecla in renume, vorba unei opere literare celebre(Penes Curcanul, pentru cei care au deschis mai tirziu televizoarele :d ), care, daca stau bine sa ma gindesc are legatura cu arcasia...Nu?
Is foarte faine si stii cit iti apreciez neastimparul creativ.
Cu voia Domniei tale as pune si io doua intrebari:
1.Virfurile alea te avantajeaza?
Si doi:Ce lungime au sagetile?
In rest, dupa culoare si textura si eu as zice "fag".
Nadajduim sa le vedem la o intilnire ARCASI.RO? Mmmm? Numai bine si bravo! =D>
Caline, de fapt, ca sa fiu sincer, alesesem deja nickul acesta de cand aveam server de counterstrike, pentru ca daca as fi stiut de forumul acesta si de oamenii care chiar se pricep la sageti, n-as mai fi indraznit ... :')
Varfurile nu stiu daca ma avantajeaza, ca nu am avut inca ocazia sa trag cu ele, s-ar putea sa fie , totusi, un pic cam usoare, dar o sa va spun dupa ce le incerc.
Sagetile au 29 inches, dar cred ca de acum o sa le fac mai scurte, deoarece eu am oricum mainile scurte si nu intind mai mult de 27, deci adaug greutate inutila.
Si eu visez sa ajung odata la o intalnire a arcasilor (mai ales ca 3 ani cat am facut scoala acolo au fost suficienti sa ma faca sa imi placa Ardealul ), insa, deocamdata nu prea am realizari multumitoare si nici cu trasul nu prea ma mandresc... Insa, pana o sa am ocazia sa ajung acolo, sper ca vor fi rezolvate ambele probleme.
Multumesc, oricum, pentru invitatie!

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Arrows - Still learning...

Post by Pisic » 11 Feb 2012, 16:39

m-am uitat si eu la clipul cu "ascutitoarea" aia pt shafturi
problema la chestiile astea e ca orice miscare stanga-dreapta,sus-jos,in momentul in care bagi lemnul prin freza aia e ca apar diferente intre grosime,sau forma (sectiune)-de aceea o solutie ar fi trecerea lemnului atat la intrare cat si la iesire printr-un tub,canal destul de lung,astfel incat orice miscare a lemnului sa fie anulata
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Arrows - Still learning...

Post by ArrowsMaker » 07 Mar 2012, 11:27

cipm66 wrote: La faza de degrosare, poate te va ajuta sa faci economie de smirghel idea de mai jos:
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... CHE#t=160s
Tin neaparat sa-ti multumesc pentru link-ul acela!
Vazusem clipul demult, insa am incercat de mai multe ori si nu mi-a reusit. Acum, insa, mi-ai redat ambitia si am incercat din nou. O Gaura conica intr-o bucata de fag si o lama de rindea pe care am ascutit-o foarte bine...
E nevoie doar sa rotunjesc putin batul cu smirghel pana la 9.5-10 mm.
Ies perfecte! :)
Diametrul de iesire fiind exact de 8mm si pozitionand lama pentru 8.2 mm, nici macar nu mai trebuiesc slefuite.

Post Reply