Arrows - Still learning...

Munca mea...
Post Reply
ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:
Arrows - Still learning...

Post by ArrowsMaker » 06 Feb 2012, 03:50

Deoarece aveam nevoie de niste sageti mai "moi" pentru noul (pe atunci) meu arc de tisa, am cautat pe la tara si am gasit o bucata de lemn de 1m (5 x 5 cm), care mi s-a parut a fi fag si destul de uscat, insa dupa ce am inceput sa-l tai am realizat ca nu era. Fusese folosit la constructia unei case si avea niste cuie destul de mari in el, insa am sperat ca o sa pot scoate un set de sageti din el. Primele sunt acestea, cu care am tras deja.
Image

Deoarece la 7 mm au iesit cam slabute si imi mai ramasese din lemnul acela, am hatarat sa mai incerc un set de 8mm, sa vad diferenta.
Am facut suficiente greseli, acesta fiind principalul motiv pentru care postez, in speranta ca dintre cei ce se vor apuca de construit sageti, vor fi si cativa carora le va folosi sa afle ce poate fi facut mai bine decat au facut altii inaintea lor :)

In primul rand, m-ar bucura daca cineva ar recunoaste esenta, desi fotografiile nu sunt prea clare, ca sa ma pot orienta pe viitor. Betele patrate le-am facut la dimensiunea de 10x10 mm.
Image
Image

Pentru bait am ales esenta de teak. Prima greseala: am acoperit tot batul, in loc sa dau doar pe portiunea dinspre varf. M-a costat o gramada de timp, nervi si 8 straturi de vopsea galbena in loc de doua, cat era suficient pentru lemnul curat.
Image

A doua greseala: am folosit o vopsea acrilica proaspat cumparata, deci pe care nu o cunosteam, fara sa incerc pe o mostra de lemn intai. Nu se usuca bine si nici nu e rezistenta, lucru care pune sub semnul intrebarii trainicia impreunarii dintre pana si shaft.
Iar la unele dintre vopselurile date peste galben, a doua zi au inceput sa apara crapaturi.
Image

Si o greseala care nu este in premiera pentru mine: nu am stabilit clar un model, incercand unul pe primul bat.
Image
Image

Nu am verificat inainte nici stocul de varfuri, nici cel de nockuri, asa ca a trebuit sa fac doar 6 sageti din cele 9 bete, deoarece doar atatea varfuri de 5/16 la 100 grains mai aveam.

Image
Image
Image

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Arrows - Still learning...

Post by Mugurbb » 06 Feb 2012, 10:05

Mie imi plac tare mult. Iar faptul ca le-ai facut de la zero ma face sa te felicit =D>

Ti-as sugera 2 lucuri daca nu-i cu suparare:
1. daca sagetile vor fi trase dintr-un arc traditional fara fereastra, ar trebui matisate penele la capatul dinspre varf. Risti sa se desprinda cotorul penei si sa-ti intre in mana daca nu ai manusa,
2 m-as feri de nock-urile din plastic transparent findca sunt mai casante decat celelalte.

Uitandu-ma mai bine la poze, penele par a fi de plastic si atunci nu se preteaza la trasul "de pe mana" cu un arc traditional.

Succes in continuare!
Silence is golden and Duct Tape is silver.

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Arrows - Still learning...

Post by ArrowsMaker » 06 Feb 2012, 13:17

Nu are cum sa fie cu suparare, pentru ca, pentru mine, tocmai acesta este principalul scop al forumului: sa invatam din experienta altora.

Inca nu am niciun arc fara fereastra, iar primul o sa fie din tisa, atunci cand o sa fac rost de o bucata rezonabil de dreapta.
Initial am vrut sa pun nockuri albe, mate, dar mi s-a parut ca se potriveste mai bine culoarea asta.
Da, penele sunt din plastic, pentru ca de curcan nu am decat pentru 5 sageti :) Inca!

Multumesc pentru incurajare!

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Arrows - Still learning...

Post by Pisic » 06 Feb 2012, 17:06

cu ce faci sectiunea lemnului rotunda?
in rest,faine sagetile,cred ca si zboara la fel de bine pe cat arata
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Arrows - Still learning...

Post by ArrowsMaker » 06 Feb 2012, 20:45

Pisic wrote:cu ce faci sectiunea lemnului rotunda?
Primul set, cel de 7 mm, l-am facut cu un dispozitiv facut dupa un model vazut pe aici, pe forum, cu o freza rotita cu o bormasina si cu alta bormasina care sa invarta patratul, insa nu am fost multumit de rezultat.
Asa ca pe acestea le-am facut doar cu smirghel:
- am facut patrate de 10 mm
- am facut din ele octogoane, luand colturile cu un cilindru cu smirghel pus pe bormasina
- am prins in menghina 2 sipci de 25 x 0 mm, si am dat gauri la imbinarea dintre ele de 16, 14 12 si 10mm, le-am scos din menghina, am pus smirghel intre ele si le-am fixat cu niste holsuruburi
- am pus octogonul in bormasina si l-am trecut prin toate gaurile facute, masurand cu sublerul la fiecare 2-3 treceri.
A fost nevoie sa schimb smirghelul dupa fiecare 3 bete si iti trebuie multa rabdare, dar au iesit asa cum am dorit.
Diferenta de diametru este mai mica de 0,1 mm, insa daca ai mai multa rabdare poti sa le faci exact cat trebuie, respectiv 7.93 mm. Totusi, la nivelul la care trag eu in prezent, nu este cruciala o diferenta de 0.1 mm.
Mugurbb wrote:Mie imi plac tare mult. Iar faptul ca le-ai facut de la zero ma face sa te felicit =D>
Ai perfecta dreptate, pentru mine conteaza mult si satisfactia de a face cat mai mult cu mijloace proprii, insa mai este un motiv: cand cumperi bete gata facute, este destul de putin probabil sa le ghicesti cu spin apropiat, ele provenind din copaci, deobicei diferiti. Cand le faci tu din aceeasi bucata de lemn, riscul acesta este eliminat din start.

topliner
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:38
Joined:30 Jan 2013, 18:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::TarguJiu
judet:Gorj
Varsta:35

Re: Arrows - Still learning...

Post by topliner » 06 Feb 2012, 22:15

Inainte sa dai orice culoare da un strat/doua de alb.Rezultatul final va fi mult mai bun.

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Arrows - Still learning...

Post by cipm66 » 08 Feb 2012, 19:30

ArrowsMaker wrote: A fost nevoie sa schimb smirghelul dupa fiecare 3 bete si iti trebuie multa rabdare, dar au iesit asa cum am dorit.
Diferenta de diametru este mai mica de 0,1 mm, insa daca ai mai multa rabdare poti sa le faci exact cat trebuie, respectiv 7.93 mm. Totusi, la nivelul la care trag eu in prezent, nu este cruciala o diferenta de 0.1 mm.
.
Felicitari pentru sageti! =D>
La faza de degrosare, poate te va ajuta sa faci economie de smirghel idea de mai jos:
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... CHE#t=160s
@offtopic
Daca iti place mestereala cele peste 100 de filme ale tipului sunt o buna sursa de inspiratie. Pot zice ca este un geniu iun ceea ce priveste construirea de dispozitive construite in mare parte din lemn. Filmele spun totul
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Arrows - Still learning...

Post by basty » 08 Feb 2012, 21:33

Foarte fumoase sagetile, cele galbene sunt super! La mai multe!
Basty

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: Arrows - Still learning...

Post by baloghbela00_HD » 09 Feb 2012, 20:16

Faine sageti .Inbucurator e faptul ca ai facut si safturile cu mina ta .La mai multe.
Apropo Cipri , e tare tipu din clip .E genial .
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Arrows - Still learning...

Post by cipm66 » 10 Feb 2012, 19:01

@offtopic
baloghbela00_HD wrote:Apropo Cipri , e tare tipu din clip .E genial .
Are si un site http://www.woodgears.ca/ iar acuma a fost contactat pentru o emisine TV, de specialitate. Este un "guru" al u pasionatilor de "bibileala" :)
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

Post Reply