Sageti medievale de vanatoare

Munca mea...
Post Reply
User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia
Sageti medievale de vanatoare

Post by basty » 29 Mar 2012, 19:40

Salut!
Ieri mi-am ocupat timpul facand niste varfuri la bomfaier,din otel gros de 2,5mm, greu,greu de taiat.In 2h jumate am facut 2 varfuri, si azi le-am pus pe niste shafturi din lemn de 9mm.Stiu ca vanatoarea cu arcul este interzisa in Romanaia dar o sa trag la tinta cu ele fiindca nu am prea multe sageti facute, vreo 15 si mai am prieteni pe care iam invatat in anii trecuti sa traga cu arcul si le dau si lor sa traga la tinta, este greu cu putine sageti la mai multi.Azi sunt doar 2 dar maine o sa fie 4, am scoala si trebuie sa invat caci altfel le-as fi facut azi toate.Sunt destul de grele, au 30 g si 28 inch lungime.Poze:Image Image varfurile Image puse pe shaft Image penele Image Image si in ansamblu cu arcul(jumate din el).Asta e, numai bine!
Basty

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Sageti medievale de vanatoare

Post by anasazzy » 01 Apr 2012, 12:09

iti recomand sa cumperi virfuri fild :d .virfurile astea cu toate ca arata bestial este o durere in dos sa le scoti din tinta si alta mai mare sa le faci la bomfaier >:) sint preferabile improvizatii din teava batuta la un capat decit astea din tabla.
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Sageti medievale de vanatoare

Post by basty » 01 Apr 2012, 12:43

Salut,
am varfuri field, dar astea leam facut de placere, imi place tot ce e medieval, am un scut de 5 kg, deci le-am facut doar de palcerea mea de a trage cu ele.Nu sunt facute din tabla, ci din platbanda oteloasa (din aceasta platbanda am avut arc la arbaleta, dar tot rupea coarda din cauza capetelor asa ca nu l-am mai folosit, atunci sa il folosesc la altceva si am facut varfuri) :d
Basty

corniciucrobert
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Sageti medievale de vanatoare

Post by corniciucrobert » 14 Apr 2012, 23:51

Salut
Arata foarte bine sagetile si referitor la varfuri e mult m-au usor de taiat metalul cu un flex decat cu bonfaierul, o spun din propria experienta. ;)

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Sageti medievale de vanatoare

Post by basty » 17 Apr 2012, 18:07

Salut,

stiu ca este mai usor dar nu este destul de precis, cu bomfaierul este mai precisa taietura, cu flexul am unul dar este inegal. Cu bomfaierul au iesit din prima, dupa desen.

Numai bine!
Basty

Post Reply