Ultimul set

Munca mea...
Post Reply
User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia
Ultimul set

Post by basty » 21 Aug 2012, 22:35

Sara buna,

azi am facut 6 sageti sa mai inlocuiesc munitia,au 29,5 inch pene de 4,5 inch. Shafturile, varfurile si nockurile sunt de la Florin, si pot sa spun ca sunt foarte multumit de ele. Sagetile au toate spinul de 57 lbs, arcul meu are 58 lbs. Am tras azi de la 7 la 8 jumate, si pot sa spun ca zboara laser. Am tras de la 15 m pana la 45 m si se stabilizeaza foarte bine. Multumesc de sfaturi Petru, le am mai slefuit cu 2 tipuri de smirghel, unu nu m am uitat de cat e, dar celelalt e de 500. No gata cu vorba, niste poze :
Image
Image
Image
Image
Image
Sper sa va placa, noroc !!!
Basty

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Ultimul set

Post by domide » 22 Aug 2012, 09:01

Nu-mi dau seama cu ce ai matisat, dar vei avea probleme la manute... Pentru matisaj trebuie sa folosesti un fir foarte subtire si rezistent. Chiar daca se uzeaza dupa un timp, se poate inlocui, asta daca nu accidentezi sau pierzi sagetile.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Ultimul set

Post by basty » 22 Aug 2012, 10:18

Cred ca il pot inlocui, dar dupa cat timp mi o luat sa le fac, am luat ceva fir gros sa mearga repede sa apuc si sa trag.

Sanatate !!!
Basty

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Ultimul set

Post by florinarnaut » 22 Aug 2012, 22:02

Salut,
Daca ai folosit vopsea acrilica pt cresting atunci ai diluat-o prea mult.Din acest motiv s-a "infiltrat" printre fibrele lemnului
si nu-i tocmai bine.
Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

KMLeon
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:68
Joined:29 Jul 2012, 22:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::...
judet:Hunedoara
Location:HD

Re: Ultimul set

Post by KMLeon » 22 Aug 2012, 22:23

Frumoase sageti, Basty. As avea insa un mic sfat... poate il stii, poate nu insa totusi il scriu. La urmatoarele sageti, ia-ti, pe langa smirghelul de 500 inca ceva smirghel de granulatie 800 si apoi finalizeaza cu granulatie 1000. Apoi ia o bucatica de piele si freaca shafturile cu o miscare foarte rapida pana se incalzeste lemnul putin. Apoi unge-le cu o bucatica de vata inmuiata in ulei de in sicativat, lasa uleiul sa se usuce vreo ora si apoi le poti vopsi cum vrei tu. Dupa smirghelul de 1000 si ulei, aproape nu vei mai avea nevoie de lac... Incearca cu o sageata. Sunt sigur ca o sa te surprinda si o sa-ti placa rezultatul ;)
E adevarat ca e putin mai mult de lucru la ele, sagetile se mai rup.... insa efectul vizual la o astfel de prelucrare e mai de..."impact". Si cred ca, pe langa utilitatea lor practica, niste sageti frumoase arata bine in tolba.
Ai talent! Felicitarile mele pentru munca depusa si mult succes in continuare. >:d<

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Ultimul set

Post by basty » 23 Aug 2012, 09:43

Salut,

Incerc, ''incercarea moarte n are''. Mda cam mult diluata, dar asta e. Nu am mai facut sageti cu cresting de multa vreme.
Multam de sfaturi !!!

Sanatate !!!
Basty

Post Reply