Sageata rupta

Munca mea...
Post Reply
ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:
Sageata rupta

Post by ArrowsMaker » 08 Oct 2012, 20:39

Intrucat am facut doua arcuri R/D din ipe cu bambus pentru mine si fratele meu, am considerat ca ar fi folositor un set nou de sageti. Bineinteles ca nu am avut rabdare sa le fac poze inainte de a le "ciufuli" putin prin padure.
Sunt foarte multumit de modul cum se comporta pe traiectorie, insa, cum toti de aici construim sageti, ceea ce as vrea sa scot in evidenta sunt doua lucruri pe care le-am notat deja la rubrica "asa nu!"
In primul rand, am fost totdeauna curios sa vad daca penele naturale lipite dupa ce shaftul a fost finisat, vopsit, lacuit... au sanse sa stea la locul lor. Ai avut dreptate, maestro: nu stau! :)
Dupa ce mi-au zburat cateva (folosesc Picatura), am mai facut un efort si le-am consolidat pe toate cu Epoxy universal.
Al doilea aspect este, zic eu, un pic mai periculos decat zburatul penelor altundeva decat impreuna cu sageata.
Sambata pe la 2, abia intors de la o "intrunire", cum toata lumea dormea si eu nu avusesem inca timp sa trag o sageata, am gasit o lanterna si mi-am amenajat poligonul. Trageam cam de la 15 m si mergea destul de bine.
Dimineata, insa, cand ne-am aliniat, toti doi, pentru concursul obisnuit, am vazut ca una dintre sageti nu mai avea decat o farama de nock, iar vreo 3 erau atinse, insa nu se zarea vreo crapatura. La a doua serie, una din sageti a zburat doar vreo 3 m, despicata pe toata portiunea penajului. Dupa ce am trecut peste surpriza si peste orgoliul ranit (e prima sageata care imi explodeaza in mana in 6 ani), am cautat cauza. Si am gasit-o! Nock-ul fusese atins si el de alta sageata, insa fiind noapte, nu remarcasem.
Concluzia: desi poate parea banal, este destul de importanta o inspectie riguroasa a sagetilor si arcului inainte de a trage.
Image
Image

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Sageata rupta

Post by florinarnaut » 08 Oct 2012, 21:47

ArrowsMaker wrote:am fost totdeauna curios sa vad daca penele naturale lipite dupa ce shaftul a fost finisat, vopsit, lacuit... au sanse sa stea la locul lor.
Si mie imi place sa le bibilesc - vopsit,lacuit - dar penele naturale nu se dezlipesc decat foarte rar spre deloc;
Daca-mi permiti am cateva recomandari:
- Executa finisaje intre straturile de vopsea, lac, etc, nu aplica un alt strat de vopsea, lac , daca cel anterior nu s-a uscat complect. Mai bine trei staturi subtiri decat unul gros. (vor arata si mai bine)
- Degreseaza cu alcool tehnic prin stergere cu o carpa, portiunea pe care vei lipi penele
- Foloseste bison gel pt lipit pene, lasa cca 4-5 minute pana naturala in aparatul de lipit, la final aplica o picatura de gel la ambele extremitati ale penei(practic acolo sint solicitari de dezlipire)
- Atentie la adezivul folosit! 90% din ce-i pe piata sunt produse cu termenul expirat!

Apropo, faine sageti! La mai multe!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Sageata rupta

Post by ArrowsMaker » 08 Oct 2012, 22:38

maestro wrote: Sagetile ca sagetile...dar mi ar place sa ti vad arcurile facute.
maestro, si mie mi-ar placea sa imi vad arcurile "facute" :) Doar ca, eu am o problema cu finisatul, asa ca nu am nici unul gata de tras in poza. Unul e aproape gata, dar e cam slabut, are 40 la 28", insa nu de aia nu il consider terminat, ci pentru faptul ca am facut fereastra cam adanca si trebuie sa fac mai multe teste sa vad ce grosime trebuie adaugata pentru a merge optim.
Celalalt, cu maner din cires (primul e din ulm) nu e slabut, ci slab, adica 36# la 28" si pe acesta vreau sa il completez cu inca o fasie de ipe. Acesta, al doilea, ar fi trebuit sa iasa mai tare, deoarece am lasat fasia de ipe mai groasa, insa si-a spus cuvantul experienta mea in prelucrarea fasiilor de bambus...
florinarnaut wrote:
ArrowsMaker wrote:am fost totdeauna curios sa vad daca penele naturale lipite dupa ce shaftul a fost finisat, vopsit, lacuit... au sanse sa stea la locul lor.
Si mie imi place sa le bibilesc - vopsit,lacuit - dar penele naturale nu se dezlipesc decat foarte rar spre deloc;
Daca-mi permiti am cateva recomandari:
- Executa finisaje intre straturile de vopsea, lac, etc, nu aplica un alt strat de vopsea, lac , daca cel anterior nu s-a uscat complect. Mai bine trei staturi subtiri decat unul gros. (vor arata si mai bine)
- Degreseaza cu alcool tehnic prin stergere cu o carpa, portiunea pe care vei lipi penele
- Foloseste bison gel pt lipit pene, lasa cca 4-5 minute pana naturala in aparatul de lipit, la final aplica o picatura de gel la ambele extremitati ale penei(practic acolo sint solicitari de dezlipire)
- Atentie la adezivul folosit! 90% din ce-i pe piata sunt produse cu termenul expirat!

Apropo, faine sageti! La mai multe!

Florin, nu am aparat pentru lipit pene, tocmai de aia folosesc Picatura, pentru ca se intareste suficient de repede. Dar pontul cu Bison-ul e de apreciat, pentru ca nu am de gand sa lipesc toata viata penele cu mana :)
Daca ai putea sa pui o poza sau un link ar fi minunat.

Cat despre straturi, vreau sa spun ca e prima data cand folosesc lac din spray-urile acelea auto si pe portiunea dinspre varf, unde era doar bait, am dat cel putin 10 straturi.
Apropo de acest tip de lac, am avut surpriza sa aflu ca dilueaza bronzul, chiar daca acesta este perfect uscat, de aceea am si renuntat sa mai folosesc bronz.

User avatar
NIMROD
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:303
Joined:14 May 2010, 16:42
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:41
Location:hunedoara
Contact:

Re: Sageata rupta

Post by NIMROD » 08 Oct 2012, 23:18

SUPER, super faine sagetile !!!!!!!!!!!!!!!-in privinta adezivului tu vei decide -prinde si peste cresting f bine,daca shaftul este finistat cu atentie este putin de lucru dar merita inca o data =D> ptr sageti ;)

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Sageata rupta

Post by ArrowsMaker » 09 Oct 2012, 19:48

NIMROD wrote:SUPER, super faine sagetile !!!!!!!!!!!!!!!-in privinta adezivului tu vei decide -prinde si peste cresting f bine,daca shaftul este finistat cu atentie este putin de lucru dar merita inca o data =D> ptr sageti ;)
Nu cantitatea de lucru ma sperie ...
Dar acum, ca tot imi dai sperante, ce rugozitate folosesti pentru finisare inainte de lipirea penelor? Unii oameni vorbesc despre "steel wool", dar habar n-am ce-i aia, ca in romaneste nu prea suna tehnic :)

Va multumesc pentru aprecieri, insa, daca ma uit la ele mai de aproape, am impresia ca vreti mai mult sa ma incurajati (ceea ce reusiti pe deplin) ...

User avatar
AlinAndreica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:143
Joined:13 Aug 2011, 00:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:39

Re: Sageata rupta

Post by AlinAndreica » 09 Oct 2012, 23:43

Am lipit pene cu Loctite Gel si cu Bison Gel pe shaft lacuit fara sa am nici o problema.Am folosit si Picatura pe shaft-uri finisate cu acelasi lac si penele se dezlipesc dupa ceva vreme fara sa ramana urma de adeziv pe shaft.Parca adezivul macina lacul...M-am gandit ca poate e de la adeziv,desi stiu ca Petrica foloseste Picatura fara sa aiba probleme.Folosesc lac pe baza de apa.

User avatar
NIMROD
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:303
Joined:14 May 2010, 16:42
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:41
Location:hunedoara
Contact:

Re: Sageata rupta

Post by NIMROD » 10 Oct 2012, 13:51

smirghel de 500 este ultimul finisaj :)---------

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Sageata rupta

Post by Mugurbb » 10 Oct 2012, 13:58

ArrowsMaker wrote:
Nu cantitatea de lucru ma sperie ...
Dar acum, ca tot imi dai sperante, ce rugozitate folosesti pentru finisare inainte de lipirea penelor? Unii oameni vorbesc despre "steel wool", dar habar n-am ce-i aia, ca in romaneste nu prea suna tehnic :)
Felicitari pentru sageti!
Se pare ca tragi foarte bine daca ai reusit sa o spargi.
"Steel wool" este cam ceea ce se foloseste la spalat vase ca burete de sarma, si unii il folosesc la slefuit diverse suprafete.
Nu stiu cum se face dar pare a fi şpan ţesut intr-o forma de burete.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Sageata rupta

Post by florinarnaut » 10 Oct 2012, 20:31

Mugurbb wrote: "steel wool", dar habar n-am ce-i aia,
Asa cum ai spus e ca "lana de otel"....., este foarte utila la finisaje pe suprafete neregulate, se muleaza pe suprafata de finisat mai bine decat hartia abraziva si obtii finisare fara sa deteriorezi suprafata initiala.
Exista in diverse granulatii si, poate fi folosita si la slefuit shafturi,dar cred ca e mai economica varianta smirghel.
Eu de ex. nu arunc la gunoi benzile de smirghel folosite, pastrez toate bucatelele intr-o cutie de carton(40x40x40cm) iar cand am nevoie aleg smirghel-ul care imi trebuie - in functie de granulatie, si, mai mult sau mai putin uzat dupa caz. Nu fac asta din zgarcenie, pur si simplu ai o mai mare varietate de abraziv la finisaj.

Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Sageata rupta

Post by ArrowsMaker » 11 Oct 2012, 00:34

Mugurbb wrote: Felicitari pentru sageti!
Se pare ca tragi foarte bine daca ai reusit sa o spargi.
"Steel wool" este cam ceea ce se foloseste la spalat vase ca burete de sarma, si unii il folosesc la slefuit diverse suprafete.
Nu stiu cum se face dar pare a fi şpan ţesut intr-o forma de burete.
Multumesc!
De tras... inca nu trag asa bine, cred ca a fost de vina doar lipsa inhibitiei, pentru ca nu vedeam decat o pata de lumina de 20 cm, deci nu aveam o tinta sa ma tem ca nu dau in galben :)

Post Reply