Sageti "nomade"

Munca mea...
User avatar
nomad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:55
Joined:28 Sep 2011, 18:31
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::orastie
judet:hunedoara
Varsta:36
Contact:
Re: Sageti "nomade"

Post by nomad » 15 Jan 2013, 20:28

Salut,

Multumiri pentru aprecieri :)
morometeb wrote:Mai-mai ca-mi vine sa spun ca ti-ai atins apogeul si mai bine de atat nu se poate. Dar nu spun, ca va stiu eu pe voi, astia... Dosestii
Sper ca nu l-am atins....mai gasesc eu un As "dosit" in vreo maneca :))
Greuceanu wrote:Retrag toate intepaturile din timpul fabricatiei, Ionu'...Daca le retragi si tu pe cele la adresa alor mele!
Nu retrag nimic....intepaturile is sarea si piperul in orice atelier si mai is si constructive >:d<
horica wrote:Acuma ca are sageti nomade poate sa ii faca un review
Nu ne bagam la review-uri, ala-i departamentul lui Sorin, eventual sa-l rugam pe el sa-l faca.
nwForest wrote:Am observat lipsa matisajului penelor, motivul ar fi ca sunt pentru un arc cu fereastra si nu se sprijina pe mana celui care le foloseste? sau adezivul le fixeaza in asa fel incat este putin probabil sa se dezlipeasca...
Adezivul le fixeaza...vezi postul lui Florin Arnaut..."Sageti 2012"
"Ioooiii...viata-i cu de tate"
-Matusa Veta-

User avatar
carcalete
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:122
Joined:18 Jan 2011, 13:07
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba-Iulia
judet:alba
Varsta:38
Location:Alba-Iulia

Re: Sageti "nomade"

Post by carcalete » 15 Jan 2013, 21:10

Eu nu mi-am matisat o singura data penele, si mi s-au "ciupelit". Si am tras cu arc cu fereastra! Poate au fost penele de calitatte mai proasta, nu stiu, dar de atunci nu mai risc, le matisez, chiaar daca stric aspetul crestingului! Voi ce parere aveti? Sa fi fost penele proaste?

User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:

Re: Sageti "nomade"

Post by morometeb » 15 Jan 2013, 21:33

carcalete wrote:Eu nu mi-am matisat o singura data penele, si mi s-au "ciupelit". Si am tras cu arc cu fereastra! Poate au fost penele de calitatte mai proasta, nu stiu, dar de atunci nu mai risc, le matisez, chiaar daca stric aspetul crestingului! Voi ce parere aveti? Sa fi fost penele proaste?
Mi se pare ca rolul matisajului e inlocuit cu succes de cate o picatura de adeziv aplicata pe capatul penei. Eu sunt in continuare adeptul matisajului desi sagetile "moderne" au cam renuntat la el.
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

User avatar
nomad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:55
Joined:28 Sep 2011, 18:31
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::orastie
judet:hunedoara
Varsta:36
Contact:

Re: Sageti "nomade"

Post by nomad » 16 Jan 2013, 12:59

carcalete wrote:Eu nu mi-am matisat o singura data penele, si mi s-au "ciupelit". Si am tras cu arc cu fereastra! Poate au fost penele de calitatte mai proasta, nu stiu, dar de atunci nu mai risc, le matisez, chiaar daca stric aspetul crestingului! Voi ce parere aveti? Sa fi fost penele proaste?
Nu stiu ce sa zic de calitatea penelor dar din cate am observat pana acum, lucrurile stau asa cum o zis si Moro, daca acoperi bine capetele penelor nu mai conteaza ce folosesti, adeziv sau matisaj.
"Ioooiii...viata-i cu de tate"
-Matusa Veta-

User avatar
philip
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:87
Joined:12 Jul 2010, 14:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:36
Contact:

Re: Sageti "nomade"

Post by philip » 17 Jan 2013, 11:44

Ionut, jos palaria! Sunt fantastice sagetile tale in general dar astea...mama si tata sagetilor!
A dat Domnu' acolo la Hunedoara cu talent intr-ale arasiei...(le-am vazut si pe cele facute de Greu, acrurile si tolbele lui Mircea...) Ma tem ca voi nu sunteti daci ma ficiori! Mai degraba ceva soi de prin Asia Centrala, pecenegi, cumani, huni... :P
>:d<
La cat mai multe si mai frumoase, ca sa ne bucuram cu totii!!!!
PS: eu deja povestesc de-ale ca in copilarie, "am eu un prieten care..." =))
"...Omul ar trebui,macar din cand in cand, sa faca un efort intens si consecvent de gandire. "Fii cuminte!" nu inseamna in fond altceva decat "Fii cu minte!", gandeste, ras-gandeste si razgandeste-te! ..."

KMLeon
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:68
Joined:29 Jul 2012, 22:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::...
judet:Hunedoara
Location:HD

Re: Sageti "nomade"

Post by KMLeon » 17 Jan 2013, 13:44

Am vazut si eu ieri sagetile astea negre. In realitate arata mult, mult mai bine decat in fotografii. N-am cuvinte..... mi-ar fi mila sa trag cu asa ceva si le-as tine de panoplie. In special m-am uitat sa vad daca e vreo problema ca nu-s matisate si m-am linistit pe loc. Adezivul le-a prins atat de solid incat nu mai e nevoie de asa ceva.
Felicitarile mele! Rar am ocazia sa vad lucruri atat de bine facute.

User avatar
NIMROD
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:303
Joined:14 May 2010, 16:42
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:41
Location:hunedoara
Contact:

Re: Sageti "nomade"

Post by NIMROD » 19 Jan 2013, 16:17

Am intrat mai rar pe forum ,super faine sageti - bravo ionut si baga mare cu stima nim

Post Reply