Build along sageti de bambus

Munca mea...
User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:
Re: Build along sageti de bambus

Post by morometeb » 16 Mar 2013, 15:06

Sunt nemaipomenite. Aproape ca mi-e ciuda ca nu ai facut comanda si pentru 40-45#.
Intr-adevar, lemnul de bambus are o culoare si o textura aparte si nu merita vopsit. Bravos! =D>
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

User avatar
ovidius
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:96
Joined:23 Nov 2012, 20:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::simeria
judet:hunedoara
Varsta:35

Re: Build along sageti de bambus

Post by ovidius » 16 Mar 2013, 22:51

hmmmmm ....am numarat asa in treacat vreo 43 de sageti :-O ....mai multe ca mine....sper ca situatia asta sa se schimbe in favoarea mea ..:))
faine sageti..la mai multe... :^o

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Build along sageti de bambus

Post by Sharpshooter » 17 Mar 2013, 22:07

Sa inteleg ca ti-au placut sagetile mele si sa ti-e frica de oltean ca o sa-ti bage mortu in casa, a se citi ca olteanu o sa vada numai galben in fata ochilor. Intr-o alta ordine de idei in legatura cu betele astea: din 100 de bucati 3 au fost crapate pe lungime, pierderea mea ca sa zic asa, cu toate astea cu un bat crapat am facut o sageata dupa ce in prealabil am incercat in zadar sa il rup si nu am reusit oricat de mult l-am stresat. Am sa vad in timp cat de repede cedeaza sageata asta. In legatura cu spinul este asa cum spui relativ dar totusi intr-o oarecare marja. Betele de la chinez nu sunt toate 60-65 asa cum a scris chinezul dar sunt aproape. Din 100 de bucati se pot alege si face mai multe seturi de sageti foarte bune. Singurul impediment major dupa parerea mea este ca nu poti sa-ti comanzi 20 de bete de 40 de livre, 20 de bete de 50 de livre si asa mai departe pana la 100 de bucati. Chinezul nu onoreaza decat comenzi unitare 100 de bucati la aceeasi putere, dar nu e totul pierdut, dupa o recantarire a spinului cele mai slabe se pot folosi separat.
Eu am tras si voi trage cu sagetile cu pene albastre, vreau sa zic ca sunt intre 29 si 36 de grame adica 7 grame diferenta intre cea mai usoara si cea mai grea. Toate merg drept si liniar si zboara bine, nu am manivele printre ele si nu m-am invrednicit sa le mai incalzesc si sa le mai indrept. Este adevarat ca am avut de unde alege dat fiind faptul ca toate betele au fost la mine. Dar calitativ toate betele au fost foarte bune, atat Gabi Paraskythe cat si Andrei pot intari cele spuse de mine adica betele care au ajuns la ei sunt 100 % utilizabile, drepte si fara crapaturi, recunosc ca nu le-am masurat spinul pentru ca nu am un spine tester (vine ziua mea acu asa ca puneti mana de la mana) nici la betele mele nici la betele care au plecat la colegii din tara.
Va pup, luni imi vine coarda deci o sa incep antrenamente grele sa va "bag mortu in casa" :D
Last edited by administrator on 30 Mar 2013, 18:55, edited 1 time in total.
Reason: flaming
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

administrator
Site Admin
Site Admin
Posts:29
Joined:07 Dec 2012, 11:27

Re: Build along sageti de bambus

Post by administrator » 17 Mar 2013, 23:11

Felicitari pentru sageti in general si pentru ideea folosirii bambusului in particular.
off-topic: Nemultumirile lui Sharpshooter legate de colaborarea cu Florin Filipas pot avea un fundament sau nu; nu-i priveste decat pe cei doi. Continuarea discutiei in directia asta poate duce la editarea/stergerea posturilor sau la avertisment. Ramaneti la subiect, rogu-va! Multumesc!
<):)

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Build along sageti de bambus

Post by Sharpshooter » 17 Mar 2013, 23:24

S-a notat ...............................................................................................................................
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Build along sageti de bambus

Post by Sharpshooter » 30 Mar 2013, 13:31

Dar ce avem noi aicia???? pai ce credeati voi ca m-am predat si resemnat? m-am gandit si sucit pe toate partile , dupa ce am testat sagetile si am tras cu ele de cateva ori , si m-am convins ca sunt ok , am venit cu surpriza deci repet : CE AVEM NOI AICIA?
Image
Image
Image
Image
Image
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Build along sageti de bambus

Post by Dediu00ro » 30 Mar 2013, 13:43

Vai de mine ce sageti avem noi acilea, frumoase foc. Felicitari constructorului! =D> =D> =D>
Show without showing what u know without knowing

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Build along sageti de bambus

Post by cipm66 » 30 Mar 2013, 16:26

Nici macar nu as pune mana pe ele... darmite sa mai trag cu ele si sa le "ciobesc". Sunt minunate! Felictirari! =D> =D> =D>

@offtopic
Multe dintre sagetile membrilor sunt opere de arta. Ar trebui adunate la un loc intr-un album. Sa fie de exemplu altora si sa faca placere ochiului.
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:213
Joined:29 May 2011, 21:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36
Location:galati
Contact:

Re: Build along sageti de bambus

Post by oroborusgeorge » 30 Mar 2013, 16:42

daca ai tras cu ele cred ca nu o sa mai tragi , arata prea bine , sunt numai bune de expozitie , felicitari =D> =D> =D>

User avatar
AlinAndreica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:143
Joined:13 Aug 2011, 00:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:39

Re: Build along sageti de bambus

Post by AlinAndreica » 30 Mar 2013, 20:13

Tare frumoase,Sharpi !!! Ai muncit ceva pe desene...Sa le folosesti sanatos si bucuros !

Post Reply