Build along sageti de bambus

Munca mea...
Post Reply
User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:
Build along sageti de bambus

Post by Sharpshooter » 02 Mar 2013, 16:26

Salut ,
Am tot facut sageti de bambus dar niciodata nu am pus un build along , cu etpele de la materiale pana la produsul finit .
Deci materia prima calitatea 1 din China Tonkin bamboo frezat calit indreptat spinat de catre vanzator lungime 33 de inches spine 60-65 # .
Image
Image
Nockuri 5/16 bohning , varfuri 5/16 Bearpaw (ar fi trebuit 11/32 ) pene 5 inches shield right wing , adeziv FletchTight Platinum . Sunt materiale pentru 2 seturi de sageti , un set o sa fie cu nockuri albe si pene negre , si alt set o sa fie cu pene albastre si nockuri galbele . Sagetile cu penele albastre vor avea shaftul vopsit cu culori acrilice
Image
Prima oara am taiat betele care erau prea lungi pentru mine , intinderea mea este de 29 de inches deci am taiat shafturile o idee mai lungi adica 74 de cm . Am tinut cont ca la lungimea sagetii sevar adauga nockul si varful , varful este destul de lung . Am folosit un ferestreu mic cu care am scurtat shafturile
Image
Image
Dupa ce am taiat shafrurile cu grija pentru ca bambusul e fibros si atos si daca nu esti atent o sa scoti o gramada de aschii la suprafata , am inceput ascutirea betelor , la un cap pentru nock-uri la celalalt pentru varfuri . Ar fi trebuit sa folosesc un Tapering tool care costa intre 5 si 15 dolari depimde de fabricant sau de magazinul de unde cumperi, dar am folosit o ascutitoare pe care am cumparat-o de la librarie cu 2,5 lei . De fapt am cumparat 2 ascutitori , fiecare ascutitoare are 2 dimensiuni una mai mica pentru bete 5/16 (creioane mai subtiri) si alta mai mare pentru bete 11/32 poate chiar mai mari (creioane mai groase )
Image
Image
Dupa ce am ascutit toate shafturile la capatul mai subtire unde o sa vina nockurile am lipit nockurile . Betele de bambus au fost tapered natural adica la capatul unde am pus nockurile au fost mai subtiri , nockurile 5/16 erau o idee mai mari decat shaftul a fost nevoie de un ados de adeziv , iar la capatul unde am pus varfurile au fost 11/32 adica a trebuit sa muncesc sa frezez si sa polizez ca sa pot pune varfurile . Partea buna a fost ca varfurile au fost screw on deci cu filet interior , cu un adaos de adeziv care s-a comportat ca o rasina a fost ok .
Image
Image
Image
Image
Image
Nu a fost nevoie sa lacuiesc sau sa indrept betele deci am trecut mai departe la montarea penelor
Am folosit un Fletching jig (aparat de pus pene ) Jojan pe care l-am cumparat din Romania , cuplat cu o clama pentru montaj helical . De asta am avut nevoie de pene right wing (din aripa dreapta ) . Pentru mine acest detaliu a fost important pentru ca eu folosesc doar 2 pene deci faptul ca le montez helical ajuta la stabilizarea sagetii si substituie ce-a de-a treia pana . Daca penele nu sunt right wing nu se pot monta helical spre derapta cu clema pe care o am eu .
Image
Image
Image
Image
Un mic secret : cand puneti pana in clema de la fletching jig , nu o asezati toata in clema pana la cotor , lasati cativa milimetri pana afara din clema pe toata lungimea penei , cand veti aseza clema in aparat , clema intra fortat , preseaza pana pana o introduce fortat in clema si foarte important obtineti un contact perfect pe toata lungimea clemei . Shaftul poate fi neregulat si poti obtine o lipitura numai la capete a penei daca nu folosesti trucul asta .
Iar acum cateva poze cu produsul finit 12 sageti de bambus cu 2 pene dispuse helical , greutatea sagetilor este intre 29 de grame (una singura ) si 36 de grame (una singura) Varfurile au fost de 100 de grains .
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Sagetile astea sunt pentru prietenul mei GELU . Sper sa mearag numai in galben !
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

kebabu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Build along sageti de bambus

Post by kebabu » 03 Mar 2013, 00:27

faine sageti Sharpy :) , sa intelegem ca este calitate in china. Frumos , simplu si eficient . La cat mai multe.

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: Build along sageti de bambus

Post by obe22 » 03 Mar 2013, 11:26

Pentru vopsirea cu acrilice e mai bine sa razuiesti safturile. Ele au inca pielita respectiva care ofera o protectie foarte buna, de aia nu mai trebuie neaparat lacuite. Dar acrilicul nu prinde prea bine. La lipirea penelor si io aplic metoda ta, dar nu las lipiciul sa se intareasca complet, doar cat sa fixeze bine penele. Dupa care scot clema si mai fac 2 treceri cu unghia pe talpa penei ca s-o presez mai bine pe shaft.

oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:213
Joined:29 May 2011, 21:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36
Location:galati
Contact:

Re: Build along sageti de bambus

Post by oroborusgeorge » 03 Mar 2013, 13:01

o treaba bine facuta , se merita osteneala , pe bambus prinde foarte bine vopseaua pe baza de tiner , cele auto sunt chiar bune si au si o uscare mai rapida , eu pt pene am facut rost de banda dublu adeziva transparenta , groasa de 0,25mm si este tare lipicioasa , avantaj ca nu necesita timp de uscare . succes in continuare caci ai de lucru nu gluma >:d< >:d< >:d<

ramandi2001
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Build along sageti de bambus

Post by ramandi2001 » 04 Mar 2013, 00:51

Intai felicitari pentru sagetile facute ! eu sunt nou in ale arcului .asi dori sa aflu .daca binevoiesti .sursa de unde ti-ai cumparat bambusul si procedura pentru al primi . Multumesc astept raspuns !

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Build along sageti de bambus

Post by Sharpshooter » 05 Mar 2013, 10:12

Salut baieti ,
Pentru Ramandi , citeste te rog sectiunea Bursa topicul "Posibila comanda de shafturi de bambus " ai acolo absolut toate detalii pe care le soliciti.
Pentru George si Obe , am renuntat la vopsirea sagetilor , am incercat pe cateva si nu mi-a placut cum ies , ori nu am io rabdare ori nu am talent sau nu imi explic poate nu au fost materialele de calitate ma refer la culori dar in final le-am "spalat" cata vreme nu erau uscate de tot si a fost posibil acest lucru si m-am decis sa fac si cel de-al doilea set simplu ca si primul fara mazgaleli si picturi. Asta e ... in plus imi place forma si culoarea la bambusul asta sagetile parca sunt lacuite ...deci am decis o sa ramana nepictate.
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
Parascythe
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:60
Joined:01 Aug 2011, 13:16
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Orastie
judet:Hunedoara
Varsta:42
Location:Orastie, jud Hunedoara
Contact:

Re: Build along sageti de bambus

Post by Parascythe » 05 Mar 2013, 14:32

Sharpshooter wrote: Asta e ... in plus imi place forma si culoarea la bambusul asta sagetile parca sunt lacuite ...deci am decis o sa ramana nepictate.
Exact la acelasi lucru m-am gandit si eu cand le-am vazut in fotografii... si cred ca o sa caut si pene "natur" deoarece consider ca asa le sta bine...
"Between love and fantasy lies instinctive archery!"

User avatar
carcalete
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:122
Joined:18 Jan 2011, 13:07
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba-Iulia
judet:alba
Varsta:38
Location:Alba-Iulia

Re: Build along sageti de bambus

Post by carcalete » 05 Mar 2013, 21:22

Ai mai folosit saggeti cu doua pene? Eu am incercat odata, dar dadeau din coada! Le-a pus drepte, ce-i drept!

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Build along sageti de bambus

Post by Sharpshooter » 06 Mar 2013, 00:13

Eate al treilea set de sageti cu 2 pene am pus si pe shafturi de aluminiu , sunt foarte multumit de ele . Parerile sunt impartite ... pentru mine sunt ok
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Build along sageti de bambus

Post by Sharpshooter » 15 Mar 2013, 13:25

Am facut si cel de-al doilea set , am renuntat la vopsire pentru moment pentru ca am avut cateva tentative nereusite poate am sa mai incerc sa vad cate o sa supravietuiasca ....poze
Image
Image
Image
Image
Image
Image


Si da sunt pregatit de razboi asa ca nu ma suparati ca am munitie
Image
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Post Reply