Sageti

Munca mea...
Post Reply
User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia
Sageti

Post by basty » 06 Aug 2013, 20:00

Salut,

am primit niste pene de fazan din care am facut 6 sageti, 29 inch, penele variaza la lungime de la 4,5 inch pana la 3 inch. Penele sunt de la 2 gaini, una din specia fazanului comun ( penele mai deschise ) si una din specia fazanului tenebros ( penele mai inchise ).
Image Image Image Image Image Image Image

Sanatate !!!
Basty

nickbr
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:112
Joined:30 Nov 2012, 15:48
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::vadeni
judet:braila
Varsta:25
Location:vadeni br
Contact:

Re: Sageti

Post by nickbr » 06 Aug 2013, 20:34

frumoase au iesit...pene de fazan am folosit si eu la cateva sageti si merg bine....si la ce colectie de pene de fazan am imi ies cateva seturi :d
sa invat secretele stramosilor nostri care au scris istorie cu arme "primitive"......Primitive Way...

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Sageti

Post by basty » 06 Aug 2013, 23:24

Salut,

penele de fazan sunt bune, nu sunt ca cele de gasca sau curcan dar sunt acceptabile. Mai ales daca esti in criza de pene.

Noroc !!!
Basty

KMLeon
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:68
Joined:29 Jul 2012, 22:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::...
judet:Hunedoara
Location:HD

Re: Sageti

Post by KMLeon » 07 Aug 2013, 00:40

Penele tale Basty arata si se comporta mai bine decat penele mele de porumbei =)) Si sagetile alea facute cu pene de porumbei nu ma fac de rusine, dar'mite ale tale.
Stai cool ca penele de fazan nu-s de lepadat. De-a lungul istoriei arcasii n-au avut sageti confectionate doar cu pene de curcan selected cu field shape sau mai stiu eu ce forme la mare trend astazi. Sagetile alea facute in graba inaintea marilor batalii, alea au facut istorie. In ziua de azi.... se transforma totul intr-o tendinta care implica din ce in ce mai multe costuri cu materiale din ce in ce mai fanteziste. Carboane, aluminiuri, pene de plastic din nush ce compozitii rezistente la uzura.... Si uite asa arcul traditional devine un sport accesibil cator mai putini. Lemn, varf, pene si cat mai mult exercitiu cu ele- asta (dupa parerea mea) inseamna bucuria de a trage cu sageti confectionate de tine din materiale naturale si la indemana.
Eh.... multe ar fi de spus.... dar ca sa raman on-topic, penele astea de fazan arata tare bine pe sagetile alea :d Poate imi iasa si mie in cale vreun fazan sinucigas... sa-mi fac si eu vreo doua sageti de panoplie ;;) Acu vreau sa ma scap cat mai repede de setul de cedru ca sa revin la vechile mele shafturi de stejar . Am cateva pene de cioara tare promitatoare si au nevoie de lectii de zbor .

Post Reply