Reguli pe la intalniri

Unde, cand si cum se vedem
User avatar
NIMROD
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:303
Joined:14 May 2010, 16:42
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:41
Location:hunedoara
Contact:
Re: Reguli pe la intalniri

Post by NIMROD » 03 Sep 2012, 18:31

DA,MAESTRO idei bune dar daca vin se poate un clasament de rangul 2 (a se intelege -cele cumparate ;traditionale: ) ?

Cu stima din Hunedoara spre Dumbraveni (%) %%- (%)

User avatar
NIMROD
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:303
Joined:14 May 2010, 16:42
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:41
Location:hunedoara
Contact:

Re: Reguli pe la intalniri

Post by NIMROD » 03 Sep 2012, 18:39

fara premii desigur ,doar o verificare cel putin ptr mine ;) ;) ;)

iceman
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:269
Joined:04 Feb 2013, 19:52

Re: Reguli pe la intalniri

Post by iceman » 03 Sep 2012, 18:47

salut!
deja o luam pe urma altora ....si o sa ne trezim ingraditi de o multitudine de reguli fara rost
ne vedem la intalniri sa bem o bere , sa ne revedem intre prieteni, tragem cu arcul si sa ne timtim bine
o singura regula pentru concurs este de ajuns a fost prima: a se trage cu orice tip de arc, fara sisteme de ochire si cu sageti de lemn / bambus . dupa parerea mea este suficienta
exista o sectiune unde se premiaza constructia de arcuri pe forum..... parerea mea este ca-i suficient
nu cred ca cineva vine special sa castige premiul cel mare la concursurile organizate la intalniri
sant foarte multi care nu au aceasta inclinatie pntru a construi arcuri... au doua maini stangi, cu toat astea le place sa vina , sa simta "micul stres" al unei competitii intre prieteni
mai multe reguli = mai putini participanti la intalniri si vom strica bunul spirit si atmosfera intalnirilor... sincer

KMLeon
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:68
Joined:29 Jul 2012, 22:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::...
judet:Hunedoara
Location:HD

Re: Reguli pe la intalniri

Post by KMLeon » 03 Sep 2012, 22:03

Indraznesc sa-mi dau si eu cu parerea.... si pe langa ce a spus Iceman (a carui postare coincide si cu viziunea mea) as mai avea de adaugat unele lucruri. Intrucat ca nou venit probabil parerea mea nu conteaza prea mult, o expun totusi pentru a se observa si opinia celor din marginea exterioara cercului.
La intalnirile arcasilor nu concursul e piesa importanta ci comunicarea intre participanti.
Concursul este sau ar trebui sa fie in primul rand o autoevaluare, o comparatie constructiva intre performantele personale din trecut, cele prezente si prestatiile colegilor, nicidecum o competitie intre membri care sa stabileasca o anume ierarhie pe baza careia unii sa-si dea aere. (Nu ca as fi observat aere sau figuri dar dintr-o anume pozitie ierarhica se poate aluneca usor in ifose).

Cu impartirea tragerilor intre cei care trag cu arcuri construite de ei si care se incadreaza la "premiere" si "ceilalti" care trag cu arcuri cumparate deja se stabileste un soi de ierarhie- ierarhia celor first class- a constructorilor de arcuri care au mare experienta (si experienta asta e un lucru bun si de dorit), urmati la mica distanta de cei care au aplecare spre constructia de arcuri aflati in etape intermediare ale skillului si apoi, in fundal se afla "ceilalti" cei care nu vor fi premiati la concursul general insa sunt tolerati datorita spiritului Arcasi ro.
Nu stiu daca se observa tendinta. Va fi insa simtita la fata locului iar cei din urma se vor simti oarecum in afara cercului - un fel de arcasi care nu au "spiritul" ARCASI.RO- adica ei poate n-au skilluri de constructie insa le place sa traga cu arcul.
Si atunci ma intreb.... unde-i spiritul de deschidere si promovare a arcului traditional daca exista oameni care pur si simplu n-au aplecari spre constructie insa le place sa traga cu arcul si se vor simti dezavantajati in cadrul "concursului amical" intrucat ei nu vor avea drept la premiere.
O solutie ar fi renuntarea la premierea oficiala si eventual o premiere simbolica de "participare" fiecaruia care a tras in cadrul concursului.
Ideea ca concursul e locul unde se stabileste ierarhia e strain de spiritul arcasi ro si acest lucru trebuie subliniat cat mai des. Exista o ierarhie tacita a celor priceputi in mestereala insa exista si multa modestie si principii nobile in ei iar acest lucru se vede. Cu cat un om e mai priceput, cu atat e mai modest, sau ar trebui sa fie. Acesta e spiritul Arcasi Ro si va rog sa ma corectati daca gresesc.
Sa nu se inteleaga gresit.... nu sunt impotriva construitului arcurilor traditionale, a dezvoltarii abilitatilor de constructie sau in crearea accesoriilor. mi-a placut ceea ce am vazut la Cioclovina si m-am bucurat ca avem la noi in tara astfel de oameni. Tocmai asta e si ideea acestui forum- crearea , intretinerea si continuarea traditionalului. A imparti insa arcasii pare (cel putin la nivel teoretic deocamdata) stabilirea unei ierarhii... si asta nu cred sa aiba vreun real folos in viitor.
Imi cer scuze daca interventia mea a fost inoportuna sau in afara subiectului. Momentan asa vad lucrurile si, e posibil sa-mi schimb viziunea daca vor apare detalii suplimentare care sa faca lumina in acest subiect.
Toate cele bune.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Reguli pe la intalniri

Post by Sharpshooter » 04 Sep 2012, 09:27

Sa nu uitam totusi ca singurul numitor comun este ACTIVITATEA DE TIR CU ARCUL. Pentru ca toata lumea trage chiar daca construiesc sau nu , pe cand nu toata lumea construieste . Eu zic ca nu putem fi o tara de constructori si ca intotdeauna constructori vor fi mai putini decat arcasi , in felul asta cu o astfel de regula se interzice acesul la intalniri multor forumisti ce se bucura de arc si de tir fara sa construiasca . Parerea mea este ca din competitie se naste progresul si ca fara concurs intalnirile nu mai au acelasi farmec , de ce sa facem 2 clasamente? de ce sa participe unii si altii nu? Legat de premii pe mine ...m-a incalzit foarte tare diploma pe care o am ca si amintire si halbele de bere din care de fiecare data cand beau imi amintesc de vremurile frumoase. Acuma sa stiti ca m-am antrenat grozav sa castig aceste halbe si ma imbogatesc daca o sa le vand .... acuma serios vorbind nu pentru premii ci pentru sport participa lumea la intalniri . E frumos sa mai construiesti cate ceva eu imi fac sageti si lucrez pielarie dar sa faci o regula din asta nu mi se pare corect.... ce te faci cu nou venitii care nu au idee cum sa construiasca si care vin sa invete ? Vorbind despre echitate presupunand ca un aracs concureaza cu un arc facut de Maestro (care stim cu totii ca e un maestru si face arcuri foarte bune) si alt arcas concureaza cu un arc facut de el mai putin performant , nu o sa fie dezavantajat? asta daca vreti sa despicam firul in 4 . Parerea mea este ca incercand sa imbunatatesti cateodata reusesti sa strici , si acum de ce sa strci un lucru bun care functioneaza care are succes si ne aduce pe toti impreuna? Constructia de arcuri e un lucru bun dar parerea mea este ca din 100 de oameni 3-4 vor deveni cu adevarat profesionisti restul vor ramane la nivelul de amator . Ne trebuie cat mai multi constructori e adevarat dar mai inainte de toate trebuie sa tragem cu arcul sa popularizam acest sport sa il aducem maselor si sa crestem ca si comunitate , daca din aceasta comunitate vor iesi cativa contructori foarte bine dar cu siguranta o sa iasa o gramada de arcasi care sa ne reprezinte si sa tina fruntea sus .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:

Re: Reguli pe la intalniri

Post by morometeb » 04 Sep 2012, 10:40

Ovidiuss wrote:parerea mea MAI BINE SA SE RENUNTE LA PREMII..""egalitetea este sufletul unei prietenii""
KMLeon wrote: O solutie ar fi renuntarea la premierea oficiala si eventual o premiere simbolica de "participare" fiecaruia care a tras in cadrul concursului.
Eu am cam vazut necazul asta (si inca vreo cateva) itindu-se
morometeb wrote: Concursuri
Concursurile in cadrul intalnirilor sa fie obligatorii. Premiile si diplomele sa nu fie obligatorii.
Nu trebuia sa faci curs de profet ca sa intuiesti o astfel de directie. Sunt voci care spun ca mai multe reguli vor taia maioneza; eu as nuanta: nu mai multe reguli, ci prea multe reguli. Ramane de stabilit care e numarul critic. Sunt voci care spun ca nu pentru premii vin oamenii la concurs; din pacate nu e intocmai.
Pana la urma toata discutia asta s-a iscat de la un incident despre care n-am aflat decat tot aici, pe forum: la Cioclovina cineva s-a gasit sa conteste clasamentul. Ca sa citez un clasic in viata: "Heloooooo!...". Cum sa ceri departajare prin penalty dupa un meci amical??
Maestro a decis sa ofere premiile doar anumitor persoane. Asa, si? Contestam decizia lui si ne temem ca se va impune o regula generala? Sa ne imaginam ca Maestro nici nu tine seama de clasament si vrea sa ofere un arc unei anumite persoane. Cum ar veni... il premiaza pe individ. Atunci ce mai contestam? Discernamantul lui? :)) Sau despre ce se discuta aici?...
Cele bune!
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

User avatar
gabizi
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:70
Joined:04 Mar 2011, 15:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:33

Re: Reguli pe la intalniri

Post by gabizi » 04 Sep 2012, 17:31

Sus in de tot in varful paginii scrie: “Forumul arcasilor si a constructorilor de arcuri,tolbe si sageti traditionale din Romania!”

Nu stiu de ce unii inteleg gresit ce vrea sa zica Maestro. Eu sper ca am inteles. Maestro te rog corecteaza-ma daca nu e asa:
Avem pe forum constructori care construiesc multe arcuri intr-un an. Arcuri bune!
Multe au fost vazute la vre-o premiere cand au fost oferite castigatorilor si .....
Pacat sa ajunga de panoplie chiar daca sunt frumoase!
Cei care construiesc demult, desigur ca invata in continuare cate ceva, dar deja nu mai construiesc “sa-si faca mana”, si atunci acele arcuri bune de ce sa nu fie folosite macar la concursuri? Si implicit asta va insemna folosirea si acasa pentru antrenament.
Apoi, avem constructori care fac arcuri (poate chiar si pentru altii), dar pentru concurs prefera ceva "de firma"

Sorine, tu poti sa fii unul din cei linistiti, ca ai de unde alege; daca nu vii la concurs cu un arc facut de tine, poti sa vii cu unul din cele castigate. Nu s-a cerut ca arcul sa fie terminat la fata locului, in timpul intalnirii !

Maestro, ce reguli faci la tine in gradina e treaba ta!
Ceilalti organizatori sa faca din nou, ce vor ei!
Insa chiar daca imi place ideea (pt Dumbraveni ), nu cred ca trebuie generalizata si impusa la toate intalnirile!
Sa pastram ceva diferit, ceva specific de la o intalnire la alta!

P.S. Pe cand o sa ma pot macar apropia de podium, sunt convins ca voi gasi pe cineva sa ma imprumute cu un arc "de pe forum" ca sa particip cu el la concurs.

P.S.2 Deoarece regula este pt Dumbraveni, consider ca nu trebuia postata aici la reguli generale de concurs, ci in topicul intalnirii de la Dumbraveni, si poate nu genera asa de multe discutii .

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Reguli pe la intalniri

Post by Arthelad » 04 Sep 2012, 19:46

Eu personal sunt partial de acord cu mai multe pareri.
1) Trebuie incurajata constructia, si momentan Dumbraveniul e epicentrul construitului de arcuri de lemn. Asadar, la Dumbraveni, organizatorii au dreptul sa faca cele necesare pentru asta.
2) Trebuie incurajata prezenta oricui vrea sa vina. Este un forum care incurajeaza constructia de arcuri, dar totusi arcul are un scop, a se trage cu el. Cat timp nu putem vana, un concurs (amical, bineinteles) reprezinta o finalitate, un scop al acestui aspect. Eu marturisesc fara sa-mi fie rusine inca o data ca pentru mine e important si acest aspect, desi alaturi de celelalte (a invata despre constructie, a invata noi tehnici, a vedea si incerca arcuri deosebite, etc.).
3) Cat despre impunerea unei regului generale, cum propune Florin, e contraproductiva si poate duce iar la fragmentare. Nu suntem un club, sau o federatie, cu conducere centralizata, ci o adunare libera a unor oameni cu foarte multe opinii si idei si in asta consta si puterea noastra. Efortul de a organiza e foarte mare, asadar mi se pare foarte clar ca organizatorul trebuie sa aiba libertatea de a face ce crede de cuviinta in ograda lui.

Mi se mai pare de asemenea, ca problemele sunt minore, si ca rezolvarea lor poate fi facuta fara mare tam-tam, prin mici corectii, fara a strica ceea ce e deja bun si functional.


Propuneri de solutii:

- Organizatorii sa se sfatuiasca intre ei si fie sa gaseasca o solutie comuna, fie sa se treaca la intalniri diversificate. Sondaj de opinii pe forum, cu vot, asupra unor x sau y propuneri.
- La Dumbraveni, eu i-as propune lui Maestro fie sa faca doua categorii (arcuri facute de membrii si restul) fie pur si simplu sa acorde premiile in functie de persoana, stil de tras si material folosit, adica sa fie premii speciale. De ce sa ia automat locul intai arcul x daca arcul ala va sta pe un perete? Sa ia alt obiect (ca au fost ohoho, destule, si faine).
- Sa se aduca la intalniri arcuri care sa se imprumute celor care vor sa traga cu ele. Eu as trage la orice ora din zi si din noapte cu un arc facut de Maestro, dar nu imi permit sa vin la unele intalniri cu prea multe, adica si cu copil, si cu vioara, si cu laptop, si cu bagaje.
- Sa se specifice clar ca punctajul, notat de echipa, e nediscutabil, necomentabil, necontestabil. Organizatorii sa afiseze pe forum sau pe un panou regulile, si alea sa fie foarte clare (tinte, punctaj, ce se intampla in cazul x sau y). Desi pare un efort in plus in directia concursului, de fapt nu e, dimpotriva, o precizie mai mare a regulilor de concurs diminueaza de fapt efortul, pentru ca nu mai apar probleme.


Si ca o concluzie: eu ma angajez sa fac un efort personal in directia constructiei, in sensul ca voi pune la dispozitie materiale, si anume lemn de tisa, din care inca mai am. Poate voi aduce la Greaca, pentru a se lucra, poate voi oferi ca premiu special vreo bucata, ma mai gandesc. As dori insa sa fac si un apel in acest sens, acum doi ani am dat bucati de tisa la 5 oameni. Din ei doar doi mi-au oferit ceva la schimb, trei au ramas in stadiul de promisiune. Inteleg ca exista probleme, dar asa o sa o tinem tot asa: unul cu scoala si bacalaureat, altul cu facultate, altul cu copii si servici, si tot asa pana ies toti la pensie. Asadar, apelul meu public (pe care eu personal il consider perfect justificat) ar fi ca cei in cauza fie sa aduca sau sa trimita la Greaca vreu obiect care sa fie pus in cosul de premii (si daca deja aduc vreunul, sa aduca unul in plus), fie sa aduca sau sa trimita bucata respectiva (cu care evident nu fac nimic) ca sa fie pusa la dispozitie pentru lucru, indiferent la ce, vreun arc, maner de cutit, sau orice obiect artizanal.

User avatar
iuli
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:26
Joined:18 Jun 2012, 06:55
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:33

Re: Reguli pe la intalniri

Post by iuli » 04 Sep 2012, 20:10

Maestro , si eu sunt de acord cu tine , chiar ma intrebam "oare se citeste in chineza ?" de spui ceva si se intelege parca in zece limbi deodata . :)
Mi se pare o regula de bun simt, mai ales ca e firesc ca cei ce organizeaza intalnirile sa stabileasca regulile lor.
Vorbeai de unitate , de spiritul arcasilor traditionali , de prietenie , dar se pare ca unii vad doar competitivitate ,premii si clasament.
Poate prin aceasta "sita" se va cerne "faina" de nisip . :)
“Don't walk behind me; I may not lead. Don't walk in front of me; I may not follow. Just walk beside me and be my friend.” A.Camus

Avantul
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:13
Joined:03 Jan 2013, 19:34
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:33

Re: Reguli pe la intalniri

Post by Avantul » 04 Sep 2012, 21:43

Daca imi este permis o sa expun un citat:" As soon as you concern yourself with the 'good' and 'bad' of your fellows, you create an opening in your heart for maliciousness to enter. Testing, competing with, and criticizing others weaken and defeat you." Morihei Ueshiba
Parerea mea este ca nu ar trebui oferite premii materiale la concursuri, astfel eliminandu-se aceasta latura ce starneste controverse, eventualii doritori de a oferi din realizarile lor, sa o faca dupa cum cred de cuviinta, cui cred de cuviinta. Se pot oferii diplome de participare la intalnire cu diverse mentiuni ( cum zice medicul: sanatos in momentul consultului; fiecare paote avea zile mai eficiente sau mai putin eficiente), cel mai bun arcas al zilei, cel mai vesel participant ( si nu ma refer la inspiratii bahice)
As dori sa stiu daca acest topic a fost deschis pentru a ne fi prezentate noile regluli pe care le-ati stabilit pentru intalniri, sau pentru a oferi posibilitatea comunitatii sa-si exprime parerile pentru a incerca sa imbunatatim comunitatea. Sa stim ce sa intelegem.

Post Reply