Un weekend pentru traditionali

Unde, cand si cum se vedem
Post Reply
User avatar
kamsin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:9
Joined:16 Jan 2013, 17:17
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Carei
judet:SatuMare
Varsta:35
Un weekend pentru traditionali

Post by kamsin » 08 May 2014, 15:31

Eşti un arcaş tradiţional?
Ai vrea să participi la un concurs amuzant şi distractiv?
...dar partenerul/partenera ta s-ar duce mai degrabă cu cortul?
...şi copilul se sclifoseşte pentru un ştrand?

Nu trebuie să renunţaţi la nimic, fiindcă Asociaţia Sportivă Corvus Regia, Direcţia de Cultură şi Sport Carei şi ştrandul termal JOY din Carei are soluţia:

Pe teritoriul ştrandului JOY beach, între 23-25 mai, se desfăşoară
ARCHERY WEEKEND CU FAMILIA!!!

Veniţi cu mic cu mare să luaţi parte la o aventură de neuitat!

Ce vă oferim:
3 zile la ştrandul termal, petreceri nocturne nebunatice, 3 mese pe zi, parcare păzită, loc de camping, activităţi pentru copii (lecţii de înot, ponei, origami etc.)
vizită la castelul Károlyi, unde vineri seara puteţi participa la un concert special de muzică clasică în Sala Cavalerilor

Iar acum e rândul tău:
Tu poţi participa cu arcul tău tradiţional respectiv arcul reflex de vânătoare la un concurs 3D mai neobişnuit şi la alte concursuri de îndemânare.

Poţi câştiga:
premiul I: 1 arc tradiţional + 1 băutură specială cu specific local
premiul II: 1 tolbă tradiţională şi 5 săgeţi tradiţionale + 1 băutură specială cu specific local
premiul III: 10 săgeţi tradiţionale + 1 băutură specială cu specific local

Costuri:
Arcaş: 150 RON
Perechea: 100 RON
Copil (de la 5 ani): 80 RON

… nu-i aşa că te-am scăpat de orice grijă?

Ai întrebări? Scrie la adresa as.corvusregia@gmail.com
Înscrieri până la data de 15 mai 2014

User avatar
kamsin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:9
Joined:16 Jan 2013, 17:17
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Carei
judet:SatuMare
Varsta:35

Re: Un weekend pentru traditionali

Post by kamsin » 12 May 2014, 09:24

deja s-au inscris familii si echipe din Slovacia si Ungaria .... asteptam si participantii din Romania !!!

User avatar
doki
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:48
Joined:09 Apr 2013, 09:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba Iulia
judet:Alba
Varsta:44

Re: Un weekend pentru traditionali

Post by doki » 12 May 2014, 16:56

Ma bag eu in sema cu cateva detalii fiind cunoscator si al lui kamsin (nou venit pe forum) si al arcasilor mai vechi de aici.
detalii care cred ca intereseaza pe unii:
- strandul de la Carei pe langa zona de strand propriu zis are si o zona maaareee de tarla/pajiste. Sa nu va speriati ca veti trage printre oamenii veniti la balaceala.
- cunoscand fetele de prin zona (unguroaice focoase si sasoaice blonde cu "sufletul" mare nu stiu cat de bine va veti putea concentra la tinte. Sa nu incurcati caprioarele cu "caprioarele"
- pentru cei care ar venii in regim propriu, este loc de cazare la casute sau in cort, pt haleala este loc de gratare, spalatorie, dus. Pe teritoriul strandului sunt mai multe bodegi cu pizza, langos, gratare, bere vin etc etc. cu preturi rezonabile, fara adaos de strand.
Apa termala e buna pentru cei cu probleme ososase, este si sauna si parca si masaj.
La centrul de echitatie va recomand cateva ore de calarie in compania unei blonde superbe caruia am avut ocazia sa-i fac o scurta initiere in tirul cu arcul anul trecut. @-)


- kamsin,... ar fi bine sa: mutati concursul in parcul castelului. Suntem mai obisnuiti cu "padurea" si cu terenul variat, decat cu aratura neteda.
ar fi bine sa detailezi pretul ... ce include cum e? ce se intampla daca eu vin doar o zi, sa zicem ziua concursului. Cat e taxa de participare numai la concurs si daca nu vreau cazare si masa? Eu de exemplu voi fi in Carei in peroada respectiva dar voi fi disponibil probabil numai duminica. Cand e concursul propriu zis ? La ce categorii v-ati gandit? sau e open ? e numai traditional sau mege si un Optimo+ fara disp de ochire ? banuiesc ca vreti sa faceti si promovare. Poate nu ar strica sa vina unii cu compound si sa faca o demonsytratie de maiestrie.

User avatar
kamsin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:9
Joined:16 Jan 2013, 17:17
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Carei
judet:SatuMare
Varsta:35

Re: Un weekend pentru traditionali

Post by kamsin » 14 May 2014, 13:55

pretul include:
"3 zile la ştrandul termal, petreceri nocturne nebunatice, 3 mese pe zi, parcare păzită, loc de camping, activităţi pentru copii (lecţii de înot, ponei, origami etc.)
vizită la castelul Károlyi, unde vineri seara puteţi participa la un concert special de muzică clasică în Sala Cavalerilor... si premiile"

User avatar
gabizi
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:70
Joined:04 Mar 2011, 15:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:33

Re: Un weekend pentru traditionali

Post by gabizi » 14 May 2014, 17:39

doki wrote: sasoaice blonde
In zona nu sunt sasi, sunt svabi. :d Insa descrierea de mai sus este in general valabila.

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: Un weekend pentru traditionali

Post by obe22 » 15 May 2014, 11:10

Corect, si o fi bine de stiut. Io oricum n-am reusit sa compilez dincolo de “focoase”, “cu “sufletul” mare”,""arcuri", “gratare, bere” @-) . Desi n-o sa reusesc, suna a eveniment unde-mi place sa particip. Imi ramane doar sa doresc voie si vreme bune.

User avatar
kamsin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:9
Joined:16 Jan 2013, 17:17
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Carei
judet:SatuMare
Varsta:35

Re: Un weekend pentru traditionali

Post by kamsin » 15 May 2014, 11:41

Si noi speram la vreme buna. Daca joi forecast-ul va prezice vreme proasta pe weekend, atunci vom amana evenimentul.

P.S. De orice natie sa fie, tot focoase sunt :P

User avatar
gabizi
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:70
Joined:04 Mar 2011, 15:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:33

Re: Un weekend pentru traditionali

Post by gabizi » 30 May 2014, 08:56

Am participat si noi la cest eveniment.
Deoarece in afara de organizatori si doki (care era pe jumatate de-al casei) am fost singurii participanti din Romania si membrii ai acestui forum, am sa las cateva impresii.

Ca de obicei m-am anuntat tarziu (joi) ca vreau sa particip, am fost primiti cu drag chiar daca termenul de inscriere era de mult depasit.
Eu am ajuns Vineri la 21:30 la timp pentru a praji slanina in jurul focului.

Vremea a fost excelenta, concurentii din Ungaria si Slovacia foarte prietenosi.
A fost prezent si arcarul Molnar Sandor, si s-au putut incarca si eventual cumpara arcuri facute de el si diverse accesorii pt arcasit (sageri, tolbe, curele, protectii, etc...)

Apa, bere si palinka a fost la discretie.
In strand sunt multe locuri unde puteai cumpara mancare, cafea, ceai, sucuri, inghetata, etc...

Traseul de concurs cu 6 tinte, a fost repetat de 2 ori.
Tinte cu fete FITA cu unele variatiuni (tras prin fereastra sau plasat tinta intre busteni).
Dupa baie si pranzul iute (in sensul de picant, pt in celalat sens a fost servit la 17) a mai fost o runda de trageri “de placere” la baloane plasate in fata tintelor.

Sfat pt organizatori: daca doriti participare mai mare si din tara, mergeti si voi la intalniri si in tara sa cunoasteti lumea si sa va faceti cunoscuti, anuntati din timp evenimentul, si dati mai multe detalii (care de altfel au fost cerute de doki).
In topicurile cu intalniri puteti vedea exemple de “detalii”.
Adica costuri in detaliu pt diferite “optiuni” de mancare, cazare, nr zile.
De multe ori se anunta din timp inclusiv meniul in detaliu.
La intrebarea lui Doki ati postat doar acelasi citat din primul anunt:
Adica:
pretul include: “(si acum il rup in bucati ca sa detaliez pt cititori)

- 3 zile la ştrandul termal – s-a intrat cu masina in interiorul standului in zona de camping, deci practic am fost non-stop in strand care functiona cam la 50% din capacitate
- petreceri nocturne nebunatice - petreceri au fost in strand si daca vroiai puteai merge,
- 3 mese pe zi – vineri am ajuns tarziu, deci pt noi a fost valabil doar pt Sambata (din pacate Silvia si Iulia nu au putut manca mancarea la ceaun pt ca a fost uite, chiar si pt mine, iar eu mananc destul de iute), iar Duminica cei care au fost in oras au mancat la pranz, cei care au ramas in strand nu, (“doar mic dejun inclus”) cu toate ca pe afisul oficial in limba maghiara zice mai clar decat in romana :”pe parcurs de trei zile mic dejun, pranz si cina”
- parcare păzită, loc de camping, - totul OK, curat, etc..
- activităţi pentru copii (lecţii de înot, ponei, origami etc.) – Lectii de inot sau ponei probabil trebuia sa ceri expres si din timp (nu am fost intrebati, nu s-a facut anunt), in schimb jos palaria pt maestrul origami <):) care a tinut-o ocupata mult timp pe Silvia ^:)^
- vizită la castelul Károlyi, unde vineri seara puteţi participa la un concert special de muzică clasică în Sala Cavalerilor – frumos
... si premiile"

In ansamblu a fost bine, mai ales ca s-a balacit Silvia si am primit o gramada de figurine origami, insa cand am ajuns acasa mi-a parut rau ca nu folosesc si eu Facebook. ~x(

Post Reply