Calendar 2015

Unde, cand si cum se vedem
Post Reply
User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40
Calendar 2015

Post by domide » 03 Apr 2015, 18:49

Salutare,

Fiind implicat in actiunea Liga de Vest, am adunat datele concursurilor de la federatii si altele dedicate arcasilor. Am completat cu aceasta ocazie toate datele de care am stiut.
Image
Daca sunt date inexacte, sau mai aveti cunostinta de altele interesante, va rog sa anuntati aici.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

cristianlingea
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:5
Joined:06 Mar 2010, 15:00
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::sibiu
judet:sibi
Varsta:39

Re: Calendar 2015

Post by cristianlingea » 06 Apr 2015, 12:03

Mitu va roaga sa modificati in calendar numele intalnirilor ce le organizati.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Calendar 2015

Post by domide » 07 Apr 2015, 01:10

Le vom modifica... se vor numi "intalniri prietenesti". A fost mai simplu cu copy/paste. Nu stiam ca este marca inregistrata... ;)
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Calendar 2015

Post by Mugurbb » 07 Apr 2015, 13:19

Domide, cum iti permiti sa numesti (ceea) ce organizam noi, "TABARA" si mai ales "DE ARC TRADITIONAL"? Doar stii ca nu suntem demni de astfel de denumiri.
Numai CEI ALESI pot folosi astfel de termeni. Noi organizam niste cevauri care nu se numesc nicicum ca sa nu-i suparam pe astia, alesii ^:)^
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Calendar 2015

Post by domide » 07 Apr 2015, 22:24

Fiind topicul mei, imi permit sa fiu offtopic.

Mugur, am inteles aluzia, cred ca si altii. Dar imi pun intrebarea, ce inseamna "traditional"? Am mai multe exemple, arcuri fara fereastra, este ok, dar arcul corean cu inel este traditional in Romania. Trag cu un arc maghiar, dar folosesc priza trei degete sub sageata, este traditional? Am un arc longbow modern cu fibra, este traditional? Ce este traditional in Romania?

Si eu incerc sa promovez traditionalul, dar nu pot sa ma impotrivesc noilor tendinte. Ce ar fi insemnat sa caut doar intalniri traditionale pursange? Sa imi fac abonament de Ungaria, sau sa organizez concursuri pentru 30 de arcasi si sa vina 10.

Referitor la construitul arcurilor traditionale.... am alta indoiala. Cati sunt dispusi sa isi piarda timpul, sa investeasca, si sa construiasca arcuri si apoi sa nu participe la intalniri sau concursuri ca nu sunt traditionale 100%...
Si daca un arc laminat cu fibra este traditional doar pentru ca nu are fereastra... atunci intreb cine mai construieste self-uri si pentru ce?

Va intreb pe cei care cititi acest raspuns, si mai ales pe Cristi Lingea, de ce nu mai postati arcuri construite traditional, si in general mai nimic pe forum, ce este mai bine pentru arcul traditional, sa mai organizam intalniri si concursuri unde poate participa oricine are o placere in a trage cu arcul traditional corean, mongol, maghiar, din nu stiu care pusta, american sau dacic, olimpic sau taiwanez sau sa stam si sa tragem in grupuri razlete, sa ne multumim ca suntem acceptati la unele concursuri si sa ne tinem traditionalisti.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Calendar 2015

Post by Mugurbb » 07 Apr 2015, 22:49

Domide, ai drepatate. Dar din pacate ruptura a inceput tocmai datorita celui amintit ca nu-i place cum ne intitulam intalnirile noastre.

Ideea e ca omul s-a suparat, si-a luat informatiile pretioase (aici n-am fost ironic) si ne-a cerut sa i le stergem TOCMAI CA MEMBRII ACESTUI FORUM SA NU AIBA ACCES LA ELE!!! Era dreptul lui si asa am facut.

Dar e dreptul nostru sa nu-i facem reclama activitatilor lui pe acest forum. Asa ca propunerea mea este sa nu apara pe acest forum, indiferent ce activitate organizeaza si oricum s-ar numi. Poate fi sters din acea lista si sa se descurce cum stie. Nu accept, ca acum, sa i se faca reclama in locul pe care a scuipat. Si culmea tupeului, sa emita pretentii AICI cu privire la activitatile membrilor acetui forum.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Calendar 2015

Post by Mugurbb » 07 Apr 2015, 22:49

Si salutari "Rodica"! =))
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
cristiopris
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:26
Joined:07 May 2010, 20:19
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::cluj napoca
judet:cluj
Varsta:38

Re: Calendar 2015

Post by cristiopris » 08 Apr 2015, 18:24

Sunt unul dintre cei care au tinut legatura cu (oamenii din) ambele TABERE.
Ca sa nu-i plictisesc pe noii veniti pe forum, care nu stiu de "marea schisma" si de "alesi", ma consider un constructor de arcuri care am cunoscut miscarea arcaseasca de la noi intr-un moment de inceput in care care interesul pentru longbow-uri, selfbow-uri, laminate sau compozite, tolbe traditionale si sageti, unea pe toti cei ce trageau cu arcul. Am participat la TABERELE DE ARC TRADITIONAL organizate de Mitu in ultimii doi ani si pot spune ca acolo am gasit laboratorul de cercetare, locul de discutii si constructori de arcuri ce pot credita oricand aceasta titulatura. Constructia nu e obligatorie, pasiunea pentru arcul traditional, da. Cu regret, mi-e teama ca problema ridicata in postarile de mai sus nu e una de forma, cat de fond. Acesta e al treilea an cand organizez la fundatia Tasuleasa Social un atelier de 10 zile de construit arcuri, cu 10-12 copii si adolescenti si am sansa sa vad ce poti face cu o stiva de salcam uscat si cu pasiune adevarata. Daca am suparat vreun traditionalist sau daca am deviat de la subiect, cer scuze de pe acum!

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Calendar 2015

Post by deceneus » 08 Apr 2015, 19:18

Fiind implicat in actiunea Liga de Vest, am adunat datele concursurilor de la federatii si altele dedicate arcasilor. Am completat cu aceasta ocazie toate datele de care am stiut.
:-? Este adevarat ce spui aici Mircea ? Ai adunat datele concursurilor de la federatii si altele si ai completat toate datele de care ai stiut? :-
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

Arpad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:17
Joined:03 Aug 2013, 11:41
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:sibiu
Varsta:40

Re: Calendar 2015

Post by Arpad » 08 Apr 2015, 21:10

OOFFFFF NU DIN NOU!!!!!!

Post Reply