Intalnire Bistrita 2-5 Iulie 2009

Unde, cand si cum se vedem
Locked
andreih
Membru al forumului
Membru al forumului
Intalnire Bistrita 2-5 Iulie 2009

Post by andreih » 26 May 2009, 16:09

Servus!!!

Dupa cum am tot propus si in alte topicuri (intalnire generala 2009 si inca pe undeva pe site nu mai stiu) sau direct cand ne-am mai vazut la Tg. Mures sau la Hoia, revin cu date concrete.

In perioada 2-5 Iulie Va invit pe valea Gersei in jud. Bistrita-Nasaud. (ar fi deci joi - duminica).

Privelistea e faina, mai departe un pic de civilizatie, zona de deal-munte, locuri de tras cate vrem, am unele idei ref. la tinte, dar trebuie sa ma mai gandesc sa pun in practica...

Cazarea: Casa bunicilor mei - 3 camere cu pat fiecare, etc + podul surii cu fan + loc de campat laaarg...
Fantana cu apa rece si proaspata, acel loc unde numit in multe feluri (unde si presedintele merge fara bodigarzi haha) e afara, dar nu e sub cerul liber, e amenajat un picutz... Foarte important: nu e semnal de mobil (decat suuus pe deal) si nu e curent electric...
Nu ne costa nimic pana aici.

Costurile n-ar fi foarte mari, transportul pana in gara din Nasaud (sau cine vine cu masina)
si
referitor la papa propun sa iau ce trebuie si un gratar, un mic, etc, dar si sa facem la ceaun o ciorbitza, un gulas :) :) asa sa fie ok. o berica, un suc, tzuica ar fi din productia proprie a tatalui meu (asta pt. cunoscatori doar, ca e al naibii de tare, te arde pe grumaz, e adevarata, de la mama ei :D ). Estimativ mi-e destul de greu sa spun un cost ref. la mancare dar cred ca ne-am incadra intre 20-30, pentru toate zilele/persoana (aproximativ). Nu are cum sa iasa mult.

Am zis 2-5 iulie fiindca multi din cei cu care am vorbit le-ar fi convenabil in prima parte a lunii iulie si chiar si pt. mine e o perioada mai calma... E posibil ca unii dintre voi sa nu reuseasca sa vina din 2 iulie, sunteti bineveniti si din 3 si din 4, oricand puteti si reusiti, repet 2- e miercuri 5 duminica, deci ar fi joi-vineri-sambata-duminica un week-end prelungit, cine nu e in concediu si ar putea sa isi ia o zi, doua liber joi-vineri ar fi ok sa poata sa vina toate zilele.

V-as ruga pentru orice propunere, sfat, sugestie, sa scrieti!!
Sunt receptiv, ascult!

V-as ruga de asemenea sa confirmati pana in data de 28 iunie participarea ca sa stiu cati vom fi, sa stiu ce si cat sa cumpar, etc.
Multumesc!!!

PS. pt. orice alte detalii de interes general aici la acest topic
pt. detalii mai personale adresa mea de email este andrei.hoha@yahoo.com

Va astept cu drag!!!

andrei

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Intalnire Bistrita 2-5 Iulie 2009

Post by Neacsu Ionut » 26 May 2009, 16:33

Salut Andrei!

eu confirm de pe acuma >:d<

vin cu siguranta...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Intalnire Bistrita 2-5 Iulie 2009

Post by andreih » 26 May 2009, 16:55

Super Ionut!!!!

Hai, si cand esti prin Cluj da de veste mai iesim la Hoia si mergem la Bistrita impreuna!!!
De-abia astept sa fim iarasi aliniati cu arcurile si sa facem praf si mai multe tinte!!! :)

Andrei

User avatar
florinvulturar
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:102
Joined:20 Jan 2009, 23:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu

Re: Intalnire Bistrita 2-5 Iulie 2009

Post by florinvulturar » 26 May 2009, 19:15

Multumim de invitatie, abia asteptam sa ne intalnim acolo, locurile sunt super, am fost la ceva ture de speologie prin partile acelea. Si imi place ca-i rustic si departe de civilizatie.
Noi (adica arcasii dinTurda -Alex, poate Calin si sigur Florin) vom veni, probabil de vineri dupa-masa, poate vom aduce si un generator mic pentru atmosfera de seara. Mai povestim.
Florin

Pandy
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Intalnire Bistrita 2-5 Iulie 2009

Post by Pandy » 26 May 2009, 19:30

As fi venit si eu dar in perioada aia nu pot ... Bac'ul e alaturi de mine :(

User avatar
Vreascu
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:93
Joined:01 Jul 2014, 08:24
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Iasi
judet:Iasi
Varsta:35
Location:Iasi

Re: Intalnire Bistrita 2-5 Iulie 2009

Post by Vreascu » 26 May 2009, 21:11

Salutare...si eu vin sigur...Poate de data asta imi convig sotioara sa vina si ea...Oricum din ce zici tu acolo nu are cum sa fie decat SUPER...Te-as ruga Andrei sa dai niste date mai exacte cu locatia, Localitae, orash mai mare in apropiere...etc...
Image
Am gasit o harta pe net ...si cam pe aici am localizat raul Gersa...banuiesc ca imprejur ii Valea Gersei...mai departe ai sa spui tu pe unde merem... :)

Imi place enorm treba cu absenta corentului electric...poate incercam si un primitive fire-starter...

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Intalnire Bistrita 2-5 Iulie 2009

Post by dady » 26 May 2009, 22:00

salutare, la asa prezentare n-as lipsi, in principiu vin si eu. abia astept sa ne vedem...iara ;)

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Intalnire Bistrita 2-5 Iulie 2009

Post by andreih » 27 May 2009, 09:48

Servus!

Marius am marcat pe harta locatia, multumesc pt. harta!!
Localitati in zona: Nasaud cam 11 km, Sangeorz-bai 25 km, Bistrita 25 km, Hordou (Cosbuc) peste deal cam 30 min de mers, Prislop (Liviu Rebreanu) 7 km

Acces cu masina: de la Nasaud spre vest e Rebrisoara cam 3 km (Gersa apartine de comuna Rebrisoara) iar din Rebrisoara pe langa piriul Gersa e un drum pe care mergem cam 8 km. Drumul pe valea Gersei nu e asfaltat, merg masini pe el zilnic si fratele meu are o masina mai potrivita pt. acel drum.
Cine vine cu masina are doua variante sau isi lasa masina in curtea parintilor mei (casa lor e in centru chiar langa scoala si primarie) si ne duce fratele meu sau vine cu masina pana in vale (nu e un drum imposibil dar mai sunt ceva denivelari, etc). Deci dupa 8 km de rebrisoara pe vale urcam pana la casa care e pe deal. nu e chiar asa mult de urcat, ma rog, cu bagaje poate sa fie mai greu un pic :)

Dinspre Moldova dupa cat stiu se poate veni prin pasul TIHUTA, apoi Bistrita -> Nasaud spre nord si apoi Rebrisoara.

Dispre Cluj e DN Gherla-Dej-Beclean-Salva-Nasaud-Rebrisoara. Inainte de Beclean e o intersectie, NU se trece prtin Beclean ci se ia pe drumul din stanga, e mult mai scurt drumul asa si mult mai bine. Si daca se trece prin oras nu e o problema, doar ca e doar un mic ocol pe niste drumuri nu chiar asa bune..
Aici harta cu locul marcat:
Image

Ei, vara ziua e lunga, se face intuneca tarziu si se face dimineata devreme
Dar exista lampas, si mai am eu ceva idei :)
Si asta dar si referitoare la tinte, nu spun dar o sa fie o surprizaaaaa.... nici nu va imaginati...

Ma gandeam chiar si la o cabina de dus cum au facut cei din Bulgaria cand am fost in 2007 cazati la iurta... Hai ca se poate... Chiar si apa calda.. Tatal meu mi-a dat ideea, un butoi mare mare vopsit in culori inchise agatat sus si la soare si e si apa calda.

Florin Vulturar, da, pe valea Gersei mai sus inca vreo 8 km este pestera Tausoare, dar nu stiu in ce stare e acum daca nu cumva e inchisa. O sa ma interesez. Ce as putea sa va spun aduceti aparate foto cu card de memorie si baterii de schimb :)
Si ceva haine mai groase ca seara chiar si in iulie e un pic racoare...

Florin Filipas, hai ca ne descurcam si cu bucataria, aduc si o carte de bucate :P si un ceaun maaare!!!

Dady, haide cu incredere!!! Dl. Avraaam!! Haideti!! Luati-va 2 zile concediu!! Mi-ar placea in mod deosebit sa veniti!!!

Despre cioplit pentru cine doreste am putea incerca ceva sapling-bows, asa de test, distractie, sau tillering la arcuri in lucru, plus ca sunt aluni din abundenta, se gasesc nenumarate betze pt. shaft-uri de sageti...

orice idee e bine-venita!!!

PS. ar fi bine sa stiu inainte cu cateva zile data si ora cand soseste fiecare sa stiu cum ne organizam.

VA ASTEPT!!!

andrei

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Intalnire Bistrita 2-5 Iulie 2009

Post by akila » 28 May 2009, 00:22

SALUT Andrei.....eu 90%o sa vin....cu sotia bine-inteles...numai ca o sa incerc sa gasesc ceva pensiuni in zona....sper sa gasesc....oricum in principiu o sa venim....o sa mai anuntz din timp in caz ca se iveste ceva si nu pot veni...numai bine...cu drumul ala de 8km cum e treaba....intra o masina mica cu garda medie la sol?? ..sa nu fie gropi...santuri...etc...ca in rest pot intra...oricum mai vedem noi cu drumu...eventual merg pe jos..hai noroc...si multumim de invitatie...bafta

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Intalnire Bistrita 2-5 Iulie 2009

Post by andreih » 28 May 2009, 08:36

Servus!

Akila, o sa ma interesez de pensiuni si o sa postez, desi chiar in vecini pe acolo nu sunt.. Sa vedem unde ce si cum, prin Nasaud cred ca ar putea sa fie.
Despre drum cam jumatate e destul de bun, dar mai incolo hmmm.. mai sunt si gropi si denivelari.. acum depinde si de masina cat de joasa e si de sofer... Pe jos sa mergi nu e cazul (am spus ca fratele meu s-a oferit sa ne ajute cu masina) decat daca doreste cineva neaparat sa vada la pas zona :)

Ravzan, Marian VA ASTEPT!!! Tragem si la cutii si DE cutii de bere :D
Despre tehnici de supravietuire nu stiu, dar ceva "bushcraft" e posibil :)

O sa incerc sa fac sa fie cat mai bine.

andrei

Locked