Coarda.. matisata sau impletita ?

Tehnica si materiale....
Post Reply
User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:
Coarda.. matisata sau impletita ?

Post by florinarnaut » 05 Jan 2011, 22:02

Salut!
Cand spun coarda matisata(...) ma refer la :
Image

Cand spun coarda impletita (...)ma refer la :
Image

Personal am folosit doar coarda cu bucla matisata (constructie proprie dacron), buna, rezistenta,nu am avut nici un incident neplacut...mai mult , daca apar uzuri se poate inlocui matisajul. Totusi ..bucla matisata ..e..foarte rigida, parca ar fi o sarma..nu e deloc maleabila..
De curand, relativ vorbind , am trecut la coarda cu bucla impletita, sant mai multumit de cum se comporta! chiar daca este supusa direct uzurii..
Voi ...care le preferati ?
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:

Re: Coarda.. matisata sau impletita ?

Post by morometeb » 05 Jan 2011, 23:20

Si mie mi se par mai "spectaculoase" corzile impletite. Din ce am mai cautat pe net cred ca e vorba de "flemish bowstring". Sunt destule clipuri pe youtube despre cum se fac astfel de corzi. Am ales o prezentare in 5 parti mai ales pt calitatea sunetului satisfacatoare:
http://www.youtube.com/watch?v=e4x7W71_ ... re=related

Si sunt si vesti bune pt doritorii de astfel de corzi: nu e nicio problema daca sunt matisate la mijloc, astfel incat se elimina expunerea. Iata: http://poorfolkbows.com/flemish3.htm
Cele bune!
Last edited by IT_support on 18 Feb 2013, 20:09, edited 1 time in total.
Reason: inserat player
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Coarda.. matisata sau impletita ?

Post by florinarnaut » 06 Jan 2011, 11:09

Da , sant multe filmulete cu modul de constructie al ambelor modele..,acest lucru inseamna ca se folosesc ambele variante.
Ramane de vazut cand e mai potrivita una si cand cealanta.
Parerea mea e ca la un longbow,peste 60 lbs, merge modelul matisat,bucla se va comporta mai bine la solicitari,se va uza mult mai greu.In schimb la un recurve,bucla matisata nu se muleaza perfect pe canalul de centrare, forma de "y"e fortata, sectiunea matisata dupa bucla e ovala,canalul e rotund..
Cred ca in cazul arcurilor de tip recurve,cel putin, modelul de coarda impletita e mai indicat; sigur e doar parerea mea..
Image
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Coarda.. matisata sau impletita ?

Post by florinarnaut » 06 Jan 2011, 21:25

maestro wrote:Trebuie sa incerc numai ca nu stiu cum se impletesc :')
La prima mea incercare , coarda a iesit mai scurta cu 15 cm, la a doua ,cu 10cm; daca e mai lunga 2-3 cm , se rezolva , o mai rasucesti,dar mai scurta...?! asa ca am renuntat o perioada.Greseala era ca foloseam din tehnica de realizare a coardei matisate...
Acum stapanesc mai bine modul de executie(nu e cine stie ce) si doar cu ..o ruleta,un cutit,o bricheta, 5 cuie si o bucata de lemn in cara sa infig cuiele ,mosor cu ata dedicata, pot sa execut o corda (la o lungime data )in mai putin de 20 min ; nu sant antrenat si nici nu mi-am propus sa bat vreun record, am la activ 4-5 buc. dar sant sigur ca cei de pe You Tube reusesc si in mai putin timp..asta apropo de durata de executie..
Varianta, matisata, mie ami lua cam 1-2 ore , sau mai mult.
Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Coarda.. matisata sau impletita ?

Post by Mugurbb » 06 Jan 2011, 21:49

Coarda impletita e mai elastica decat cea matisata si rasucita (nu exagerat rasucita).
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Coarda.. matisata sau impletita ?

Post by Mugurbb » 04 Apr 2012, 19:32

Si se lungeste in timp (cea impletita - flemish). Asta am observat la arcul lui avenue. La recurve-uri nu e o asa mare problema ca o mai rasucesti. De aceea, la corzile de arcuri compound, trebuie pretensionata inainte de a o monta pe arc ca sa nu mai trebuiasca sa dai jos coarda sa o rasucesti si sa resetezi arcul.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

Bussu81
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Coarda.. matisata sau impletita ?

Post by Bussu81 » 12 Feb 2013, 17:43

Salut, , am si eu un arc de cateva zile si am tras mai putin de 100 sageti. Am observat pe coarda mici semne de uzura ca si cum ar fi roasa. A facut ca o "lanita" imediat sub intaritura de mijloc a corzii. Poate sa imi spuna cineva cam la cate trageri ar trebui sa reziste o coarda? Sau din ce cauza ar fi putut aparea problema? Modelul de arc este cel standard din pachetul de incepator SF Optimo plus de pe site de la arcuri-sageti.
Vreau sa stiu de asemenea daca poate reprezenta un risc pentru mine.

User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:

Re: Coarda.. matisata sau impletita ?

Post by morometeb » 18 Feb 2013, 17:12

Salut!
"Lanita" e semnul de uzura al corzii. Nu cred ca e periculos decat atunci cand incep sa se rupa fire din manunchiul corzii. Nu astepta pana atunci si protejeaza-ti coarda; in magazinele de specialitate gasesti ceara speciala pentru corzi dar nici ceara clasica de albine nu e mai prejos. Eu imi ung coarda cam o data la trei trageri. Daca dau mai des am observat ca ceara imi ramane pe degete.
<):)
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Coarda.. matisata sau impletita ?

Post by Mugurbb » 19 Feb 2013, 14:18

morometeb wrote:Salut!
"Lanita" e semnul de uzura al corzii. Nu cred ca e periculos decat atunci cand incep sa se rupa fire din manunchiul corzii. Nu astepta pana atunci si protejeaza-ti coarda; in magazinele de specialitate gasesti ceara speciala pentru corzi dar nici ceara clasica de albine nu e mai prejos. Eu imi ung coarda cam o data la trei trageri. Daca dau mai des am observat ca ceara imi ramane pe degete.
<):)
X 2

Sau poti utiliza ceara de albine de la apicultori .
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: Coarda.. matisata sau impletita ?

Post by cipri » 19 Feb 2013, 16:44

Bussu81 wrote:Salut, , am si eu un arc de cateva zile si am tras mai putin de 100 sageti. Am observat pe coarda mici semne de uzura ca si cum ar fi roasa. A facut ca o "lanita" imediat sub intaritura de mijloc a corzii. Poate sa imi spuna cineva cam la cate trageri ar trebui sa reziste o coarda? Sau din ce cauza ar fi putut aparea problema? Modelul de arc este cel standard din pachetul de incepator SF Optimo plus de pe site de la arcuri-sageti.
Vreau sa stiu de asemenea daca poate reprezenta un risc pentru mine.
salut linita e din cauza ca nu ai o eliberare foarte buna a coardei iar aceasta te loveste in antebrat .mie mi se intimpla la fel treaba cu ceara este buna si mai poti sa prelungesti un pic matisajul in partea de jos ,eu asa am facut .ceara eu am cumparat din Decatlon .

Post Reply