Cum faci tu o coarda?

Tehnica si materiale....
akila
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Nod reglabil

Post by akila » 29 Nov 2007, 14:12

cristi wrote:Merci de informatiile utile. Cum faci un nod reglabil pe o coarda de proba ? M-ar interesa si asta. Si cum se face un nod de arcas ? Nu ma prea pricep la noduri, stiu si eu nodul standard si inca vre-o cateva ce le mai foloseam la pescuit, unul sa adaugi firele de pescuit sa nu se desfaca. In rest nu prea am experienta. Da am vazut si eu ca ceara e o idee buna, ca firul ce l-am folosit a fost cumparat de la un magazin de archery, si era din fabrica dat cu ceva solutie probabil pe baza de ceara, dar cre ca mai contine ceva. Oricum cre ca cea e buna ceara adevarata netratata, de care se foloseste pentru rame de stup, nu de lumanari ca aia banuiesc ca mai contine si aditivi care o fac sfaramicioasa. Si intr-adevar se lucra usor cu un astfle de fir, cred ca e chiar bine sa dai firul cu ceara inainte de a incepe sa faci coarda, adica fiecare firicel in parte.
Si asa deci se spune, matisare :roll:
Daca ai sa cauti pe google sau pe youtube Boyers knot cred ca ai sa gasesti nodul de care iti spuneam.Ceara de care iti spuneam este ceara naturala nu altceva.Nu lumanari sau mai stiu eu...ceara naturala care o gasesti in piata si se vinde la kg.Crede-ma ca e super.Se poate si topi in ceva metalic si sa inmoi firele in ea ...ca se intareste foarte repede...cateva secunde.Uite aici ca sa nu mai cauti pe google...asta e coarda facuta prin rasucire manuala...are o singura bucla la un capat iar la celalalt capat se foloseste nodul de care iti spuneam.Avantajul acestei corzi este acela ca nodul respectiv poti sa-l muti unde vrei tu si in felul asta nu mai trebuie sa fie exacta lungimea corzii...
http://residents.bowhunting.net/stickns ... tring.html

cristi
Membru al forumului
Membru al forumului

Cool

Post by cristi » 29 Nov 2007, 18:01

Merci de informatii. Chiar sunt utile. Deci asa, faci intai o coarda de proba reglabila si apoi asta o folosesti ca sa construiesti altele finale de lungimea de care ai nevoie ca sa nu dai gres. Cre ca am inteles bine nu ? Parca nu as face totusi corzile finale ca pe linkul acela ca e mai dificil de pus pe arc dupa aceea, mai bine un pic de efort inainte sa fie chiar la lungimea potrivita si gata.

Nu a spus nimeni ca nu ar fi buna ceara pe coarda, dimpotriva, tocmai asta incercam sa spunem, ca e bine sa fie data cu ceara, eu nu am stiut de smecheria asta pana nu am vazut firul asta de cumparat gata dat, dacron cred ca e.

Numa o chestie ma nedumireste la tehnica prezentata pe linku ala, cum mai matiseaza capatul nereglabil al corzii, adica inelu facut prima data, ca nu prea vad cum incape scula de matisat acolo, eventual manual :?:

Numai bine.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cool

Post by akila » 29 Nov 2007, 18:12

cristi wrote:Merci de informatii. Chiar sunt utile. Deci asa, faci intai o coarda de proba reglabila si apoi asta o folosesti ca sa construiesti altele finale de lungimea de care ai nevoie ca sa nu dai gres. Cre ca am inteles bine nu ? Parca nu as face totusi corzile finale ca pe linkul acela ca e mai dificil de pus pe arc dupa aceea, mai bine un pic de efort inainte sa fie chiar la lungimea potrivita si gata.

Nu a spus nimeni ca nu ar fi buna ceara pe coarda, dimpotriva, tocmai asta incercam sa spunem, ca e bine sa fie data cu ceara, eu nu am stiut de smecheria asta pana nu am vazut firul asta de cumparat gata dat, dacron cred ca e.

Numa o chestie ma nedumireste la tehnica prezentata pe linku ala, cum mai matiseaza capatul nereglabil al corzii, adica inelu facut prima data, ca nu prea vad cum incape scula de matisat acolo, eventual manual :?:

Numai bine.
Manual..cum le fac eu acuma.Iar celalalt capat se lasa asa pur si simplu..ca datorita nodului oricum e mai gros un pic.DE pus nu e deloc dificil..pui intai pe arc nodul de arcas, si pe urma pui bucla la celalalt capat al arcului.Un dezavantaj ar fi.... ca daca de ex. ai un arc de 30 si ceva de kg si coarda va iesi oricum mai grosuta un pic, si cand mai faci si nodul ala deja se schimba lucrurile.Nu prea mai sta asa bine ,daca nok-ul arcului e facut mai finut eventual cu corn sau os, si santurile alea sunt faucte mai fin.n schimb merge bine la arcurile care au capetele facute cum le faceau indienii.Ce sa-i faci avantaje si dezavantaje.

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: Cum faci tu o coarda?

Post by cristiflorin » 23 Jul 2008, 16:40

Legat de ceara... cred ca e utila o bucatica de luminare in husa arcului sau la undeva printre echipamente. Eu am obiceiul sa mai ung matisajul din cind in cind si pentru a-mi reduce frecarea cu degetele, deoarece cind e vara nu folosesc totdeauna manusi.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Cum faci tu o coarda?

Post by dady » 08 Sep 2008, 13:00

luand ca exemplu linkul e mai sus postat de Florin, prin metoda respectiva, are cineva idee cum as putea sa fac sa-mi iese coarda rasucita? as vrea ca jumatatea sa o vopsesc in alta culoare si apoi sa o rasucesc, doar ca fiind bucla nu prea mi-a iesit. stiu ca exista si cealalta metoda in care capetele se taie "in scari" dar mi-ar placea sa gasesc o modalitate prin procedura asta.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cum faci tu o coarda?

Post by akila » 08 Sep 2008, 14:21

VreI sa-ti faci o coarda rasucita?????pentru ca daca vrei asa ceva, meotda e diferita .....se face intai bucla care si aia se face prin rasucire, si pe urma se impleteste restul corzii si iese coarda cu o singura bucla, si la celalalt capat se face nod....tot prin metoda asta se poate face coarda care sa aiba 2 bucle...numai ca emai greu de facut, si iti trebuie un "jig" special.....
http://www.geocities.com/salampsio/flemish1.htm
Ai aici un link, sper sa-ti fie de folos.....sincer iti zic ca e mai complicat acest sistem......in schim in afara in folosesc foarte multi... un avantaj ar fi ca de ex la o coarda pentru arc mai slab, prin aceasta metoda iese coarda putin mai grosuta si sta mai bine nok-ul sagetii pe coarda....si buclele ies putin mai groase.....mie imi plac foarte mult corzile astea.....dar ii zic sincer asa am o lene, sa-mi fac un jig de ala.... :') ...spor la treaba
PS> coarda ca sa-ti iasa de 2 culori, trebuie sa folosesti ata de 2 culori....

istirbu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cum faci tu o coarda?

Post by istirbu » 09 Sep 2008, 17:29

Salut,
Foarte faine pozele doar că ar fi mult mai intuitive dacă ai pune
comentarii. Pentru începători ca mine ar fi foarte util.

Merci!
Igor

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cum faci tu o coarda?

Post by akila » 09 Sep 2008, 22:28

Ma ..sincer sa spun,...nici eu nu am avut rabdare sa citesc tot articoul ala...ideea e ca acel "jig"....te ajuta sa tai firele ce vor alcatui coarda, la distanta dorita....in functie de arcul cu care tragi.....oricum e destul de complicata treaba....sincer nu e treaba chiar pentru incepatori.....eu am pus link-ul pentru Dady....care stia deja despre ce e vorba....

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: Cum faci tu o coarda?

Post by cristiflorin » 09 Sep 2008, 22:52

Igor, daca ne intilnim simbata o sa fac niste corzi in timp ce vei lucra cu andrei la ciopolit, si vom face si ceva poze.

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: Cum faci tu o coarda?

Post by cristiflorin » 16 Sep 2008, 13:19

Nu prea au avut timp baieti (Andrei si Igor) sa faca poze cu intregul proces, fiind ocupati cu cioplitul. Impreuna Cu Andreea am facut o coarda pentru ,,pagaia,, cu care va trage de-acu inainte. I s-a parut o treaba usoara.
Image
Image
La fel si confectionarea sagetilor
Image
pe care Laura le-a matisat
Image

...si a a mai trecut o simbata frumoasa...

Post Reply