Cum faci tu o coarda?

Tehnica si materiale....
steffu
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Cum faci tu o coarda?

Post by steffu » 22 Dec 2008, 12:52

buna ziua ,am si eu o intrebare.pot confectiona o coarda de arc din fir textil de pescuit tip dyneema,ptr.un compound de 40-50 lbs?

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: Cum faci tu o coarda?

Post by cristiflorin » 22 Dec 2008, 13:36

Vorbeste cu Alin. El a facut coarda pt compound.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Cum faci tu o coarda?

Post by Mugurbb » 15 Feb 2009, 13:04

Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Cum faci tu o coarda?

Post by Sharpshooter » 16 Feb 2009, 10:49

Eu te sfatuiesc se nu confectionezi coarda de compound .... Acum depunde ce model si ce arc ai , dar in principiu arcurile compound au corzi speciale ce se termina cu o mica piesa metalica ce se prinde pe arc , de asemenea la compoundurile serioase ai nevoie de o presa care sa-ti tina arcul in tensiune sa poti inlocui coarda , nu e de joaca , daca nu faci inlocuirea cum trebuie , in cel mai fericit caz distrugi arcul in cel mai rau caz te accidentezi serios de tot am vazut deget rupt de la o coarda de compound pusa dupa ureche . Parerea mea este sa comanzi la fabricant o coarda originala care iti va veni in 3-4 saptamani in cel mai rau caz (daca vine din state ) si sa te interesezi daca ai nevoie de presa , cum se face operatia , sau eventual sa cauti ajutor la cluburile de tir cu arcul care au divizie de compound. Eu am gasit coarda originala la un compound ce nu se mai fabrica de 7 ani , dar este un fabricant prestigios ce ofera coarda si dupa ce nu se mai fabrica arcul.
Materialele de coarda mai ales la compound trebuie sa fie de cea mai buna calitate nu-ti permiti sa te joci cu asa ceva firul de pescuit nu e o solutie ....
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Cum faci tu o coarda?

Post by Mugurbb » 18 Feb 2009, 00:52

steffu wrote:buna ziua ,am si eu o intrebare.pot confectiona o coarda de arc din fir textil de pescuit tip dyneema,ptr.un compound de 40-50 lbs?
Cunosc materialul "Dyneema" de la pescuit. Se intinde foarte putin daca nu e impletit ci numai usor rasucit. Merge de coarda de compound daca stii sa o faci.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Cum faci tu o coarda?

Post by Pisic » 18 Feb 2009, 15:24

nu te juca cu astea,fa rost de o coarda calumea si mergi la unu care se pricepe sa o monteze,unu a murit cand vroia sa puna o coarda pe un compound,s-a rupt o piesa si la pocnit in cap,sunt sigur ca nu vrei sa ajungi la stiri la 5,cel mai bine e sa cumperi una gata facuta
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

WhyNot
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cum faci tu o coarda?

Post by WhyNot » 26 Mar 2010, 01:31

Uite ce mi-am facut eu. Una e facuta dintr-o carcasa de CD taiata la dimensiuni si lipita cu lipitura la cald si cealalta e din lemn. Coarda am facut-o aseara, doar de incercare si sunt foarte multumit de ceea ce mi-a iesit.
Matisaj.jpg
Cea de lemn nu am folosit-o dar nu mi se pare tocmai in regula, dat find faptul ca rolele sunt pe exterior si le tot stopezi cu mana. Deci daca faceti, nu lasati rolele fara o rama protectoare, asa cum e cea de plastic.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Cum faci tu o coarda?

Post by dady » 26 Mar 2010, 01:35

f faina si utila, ti-as sugera, pt ca ai facut din materiale usoare, sa pui ceva greu in partea care nu atinge coarda, in partea opusa celei cu gaura pt ca atunci cand invarti te ajuta si e mai stabila si mai stransa ata pe coarda.

WhyNot
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cum faci tu o coarda?

Post by WhyNot » 26 Mar 2010, 01:57

Rama din plastic e din 3 straturi lipite intre ele, asa ca a capatat o oarecare greutate. Im plus mai e si tamburul, cu ata pe el, care mai are un aport la greutatea totala. E chiar in regula. Cealalta de lemn insa, e dupa parerea mea - inutilizabila in stadiul in care se afla. Am fotografiat-o doar ca sa nu faca cineva aceeasi greseala ca mine.
Sfatul insa e chiar foarte bun pentru cei care vor sa-si faca singuri un dispozitiv pentru asa ceva.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Cum faci tu o coarda?

Post by Mugurbb » 26 Mar 2010, 08:42

poti sa-i adaugi greutate ca ajuta. uite aici: http://www.wernerbeiter.com/en/products ... _Heavy.php cum au ingreunat aparatul.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

Post Reply