Diferenta material?

Tehnica si materiale....
Post Reply
KMLeon
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:68
Joined:29 Jul 2012, 22:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::...
judet:Hunedoara
Location:HD
Diferenta material?

Post by KMLeon » 12 Nov 2013, 14:08

Salut!
Ma poate lamuri cineva in ce consta diferenta intre:
1 - Brownell dacron 50 http://archeryshop.ro/materiale-pentru- ... 3_127.html si
2- BCY dacron B 55 http://archeryshop.ro/material-coarda-d ... -2174.html ?

Intreb asta deoarece ambele sunt recomandate pentru arcuri recurve cum am eu si cum mi-e mosorul de Brownell pe terminate nu stiu ce sa fac- sa raman pe cel din prima categorie de mai sus sau sa incerc B 55- din a doua categorie. Macar sa stiu daca o fi doar diferenta de firma.... ca diferenta in bani e nesemnificativa. E vreo diferenta de material? Cu cea de la Brownell am corzi din 10 fire care tin foarte bine si nu se uzeaza repede. La 3 iesiri pe saptamana si cu ingrijirea de rigoare abia daca a trebuit sa mai umblu la matisajul central. Deci care ar fi sfatul vostru? Sa raman pe brownell sau sa incerc altceva si de ce?

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Diferenta material?

Post by Sharpshooter » 12 Nov 2013, 17:45

Salut , eu nu fac corzi dar le folosesc . Ce pot sa-ti zic este ca la mine corzile de dacron cumparate din comert se intind si se intind destul de mult trebuie sa le rasucesc si nu imi iese aproape niciodata coarda la fel . La arcul de 50 de livre mi s-a intins coarda cu 16 fire de dacron aproape 4 cm . Scazuse braceheightul si implicit forta si dinamica arcului . Treaba s-a schimbat cand am pus coarda facuta din Fast Flight . Coarda s-a lasat 5 mm s-a asezat mai bine zis dupa cateva trageri si a ramas asa de aproape un an si este cu 12 fire sunt foarte multumit de Fast Flight . Din pacate sunt scumpe si rare si nu se preteaza la toate arcurile dar daca aveti posibilitatea sa folositi Fast Flight este cea mai buna alegere .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

KMLeon
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:68
Joined:29 Jul 2012, 22:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::...
judet:Hunedoara
Location:HD

Re: Diferenta material?

Post by KMLeon » 12 Nov 2013, 18:19

Salut!
Multumesc pentru raspuns. Din pacate , asa cum ati spus, Fast Flight-ul e un pic mai scump si nu ma intind decat atat cat pot. Am studiat problema intinderii dacronului si de obicei fac corzile un pic mai scurte si le las pe aparatul meu improvizat pana a doua zi umbland la sistemul de tensionare din cand in cand . In ziua urmatoare coarda ajunge la cat vrea ea sa se intinda si diferenta , daca mai e, o rezolv prin rasucire inainte s-o pun pe arc. Evident am stricat ceva matisaje de capete pana m-am prins cum s-o scot la capat fara sa se destrame datorita intinderii dar distractia face si ea parte din program.
Inca o data, multumesc pentru raspuns.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Diferenta material?

Post by Mugurbb » 12 Nov 2013, 19:12

Salut!

Am ambele materiale si pot sa spun urmatoarele: B55 este mai elastic decit Dacron-ul (B50 de la Brownell sau B500 de la BCY).
Am facut citeva corzi din B55 si se preteaza doar la arcuri de 25-35 livre. La arcurile mai tari, coarda se intinde.
Din materialele cu care am lucrat, pe urmatoarele le enumar in ordinea cresterii elasticitatii:

1. BCY 452x
2. Brownell Fast Flight la egalitate cu BCY DynaFlight 97 (acelasi material)
3. Brownell B50 la egalitate cu BCY B500 (acelasi material, cunoscut si ca Dacron)
4. BCY B55

- 452x este recomandat pentru arcuri compound.
- FastFlight se preteaza doar la arcurile recurve sau replici traditionale cu nockurile intarite. Datorita rigiditatii materialului pot crapa nock-urile arcului.
- Dacron-ul se preteaza la arcuri traditionale si recurve.

Numai bine!
Silence is golden and Duct Tape is silver.

KMLeon
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:68
Joined:29 Jul 2012, 22:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::...
judet:Hunedoara
Location:HD

Re: Diferenta material?

Post by KMLeon » 12 Nov 2013, 19:51

Mugur, multumesc pentru raspuns. Am inteles acum diferentele si, normal, raman pe Brownell B50 ca si pana acum.
Sotia mea avea un fast flight pe arcul ei de 24 de livre si i-am facut una din dacron. S-a simtit imediat diferenta de viteza a sagetii. Arcul i-a devenit un pic mai "lenes" insa am redus incetineala tensionand coarda prin rasucire. Intr-adevar fast flight-ul e superior dar cum nu facem noi performante si concursuri, pentru amuzament merge si dacron-ul foarte bine.
Multam fain.

Post Reply