Arcasii-Romaniei.ro a luat fiinta din nevoia unor arcasi rataciti de a se trezi din zbuciumul vietii zilelor noastre. Arcasii-Romaniei.ro este locul caruia ii spunem ACASA, locul unde ne vom intoarce mereu, stiind ca cineva ne va primi cu bucurie in ochi si zambet pe buze.

Blestemul arcului care zbarnaie ori cel al sagetii zburand zorit spre tinta sunt blesteme fara leac. Asta chiar daca vremurile s-au copt, si acum putem povesti despre cum se construieste un arc sau o mana de sageti, o tolba, o manusa de arcas ori vreun stilet mai aratos. Ne aducem aminte si de stramosii nostri, cu ale lor straie si obiceiuri arcasesti, ne bucuram si sa primim oaspeti doritori de sfaturi sau de voie buna. Dar stim ca magia arcului e cea care ne-a adunat pe toti la un loc, si e datoria noastra s-o transmitem mai departe.

Hai sa invatam impreuna sa mesterim arcuri si sageti, sa descoperim impreuna secretele ochirii si ale tragerii fara cusur! Hai sa aflam impreuna istoria arcului romanesc si s-o scriem mai departe!
Hai sa fim arcasii Romaniei!

Problemele tehnice, problemele cu inregistrarea sau logare puteti sa le notificati in categoria Ajutor sub rolul de vizitator.

Va multumim pentru intelegere.
Echipa.

"Vine o zi", vorba cantecului, cand trebuie sa ne punem intrebarea We will survive ? Asteptam ideai pareri comentarii pe topicul deschis de Gabi http://forum.arcasii-romaniei.ro/viewtopic.php?f=106&p=37013#p37013

came arc compound

ajutor tehnic de specialitate ... :P

came arc compound

Mesajde oroborusgeorge » 31 Mar 2014, 22:23

ma intereseaza aceste came.
scopul este de a le replica , am un bun prieten care poate reproduce prin tehnici de turnare si prelucrare avansata .
pentru inceput nu are rost sa cumpar ceva ce apoi pot replica de aceea intreb daca ma poate ajuta cineva in acest domeniu , de asemenea putem copia si replica si crosele . pentru inceput avem nevoie doar de came ca model.
sunt de folos orice sfaturi sau idei .................cu drag >:d< >:d< >:d<
oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 0 time
Been thanked: 10 times
Am un arc: da
Construit de mine: nu
locuiesc in:: galati
judet: galati
Varsta: 36

Re: came arc compound

Mesajde domide » 01 Apr 2014, 20:12

oroborusgeorge scrie:ma intereseaza aceste came.
..............

ai vrut sa pui si poze?
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Has thanked: 67 times
Been thanked: 147 times
Construit de mine: da
locuiesc in:: Deva H
judet: Hunedoara
Varsta: 40

Re: came arc compound

Mesajde oroborusgeorge » 02 Apr 2014, 21:00

nu am pus poze pentru ca nu ma intereseaza un model anume pentru inceput , este vorba despre acei scripeti sofisticati , ar fi bun si un sablon mai detaliat cu fata spate , am cautat pe net si nu am gasit poate nu stiu eu unde sa caut . am sa fac rost la servici de tabla de aluminiu de 10 mm grosime in incercarea de ai reproduce manual sa vad ce iese. (asta nu inseamna ca am uitat de arcurile noastre traditionale ;) ....) >:d< >:d<
oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 0 time
Been thanked: 10 times
Construit de mine: nu
locuiesc in:: galati
judet: galati
Varsta: 36

Înapoi la Ajutor