calculator grosime shaft aluminiu

ajutor tehnic de specialitate ... :P
Post Reply
User avatar
doki
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:48
Joined:09 Apr 2013, 09:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba Iulia
judet:Alba
Varsta:44
calculator grosime shaft aluminiu

Post by doki » 07 Apr 2015, 14:45

Una din problemele arcasului care se prezinta la concursuri simandicoase se refera la grosimea shaftului de aluminiu.
In linkul alaturat am creat un tabel dar si o caseta pt date noi cu ajutorul caruia puteti verifica grosimea shaftului in functie de codul shaftului de forma aabb.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing

Formula de calcul (daca am intels eu bine de la Easton) este asa (aa/64)*2.54 + (bb/1000)*2.54 adica diametrul interior plus " grosimea" peretelui shaftului.

adydeac
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:15
Joined:27 May 2013, 09:00
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Floresti
judet:Cluj
Location:Floresti, Cluj
Contact:

Re: calculator grosime shaft aluminiu

Post by adydeac » 07 Apr 2015, 19:05

doki wrote: Una din problemele arcasului care se prezinta la concursuri simandicoase se refera la grosimea shaftului de aluminiu.
Formula de calcul (daca am intels eu bine de la Easton) este asa (aa/64)*2.54 + (bb/1000)*2.54 adica diametrul interior plus " grosimea" peretelui shaftului.
Grosimea shaft-ului sau diametrul exterior este formata din primele 2 cifre, si da, reprezinta 1/64 dintr-un inch. Da, urmatoarele 2 cifre reprezinta grosimea peretelui in miimi de inch, dar nu se mai adauga la diametrul exterior, ci este pentru a putea determina/delimita stiffness-ul (spine-ul) sagetii.
In general (sau asa ar trebui sa fie) se merge pe diametrul in inch cand se prezinta regulile unui concurs, tocmai pentru a putea sa eviti eventualele neintelegeri. Si mai ales ca unii rotunjesc in sus, altii in jos, dar nu conteaza foarte mult acest aspect, totusi, pana la urma, se discuta de sutimi de milimetru. :)

Spor la treaba!

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: calculator grosime shaft aluminiu

Post by obe22 » 08 Apr 2015, 09:25

Alta utilitate ar fi aflarea diametrului interior ( (aa/64)*2.54 - 2*(bb/1000)*2.54 ) pentru cei ce vor sa-si faca "footing" la carboane.

Post Reply