"forum curat"

ajutor tehnic de specialitate ... :P
Post Reply
dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34
"forum curat"

Post by dady » 25 May 2008, 00:01

nu stiu cati dintre voi intrati si pe alte forumuri(nu doar cu archery), ma refer la orice alt forum, nu stiu cati dintre voi inteleg ce e un forum si care e scopul lui, eu unu pot zice cateva despre foum pt ca mi-am dat licenta din asa ceva si asta inseamna ca m-am documentat putin mai mult; nu vreau sa ma laud ci sa ajut forumul asta sa-si atinga scopul. Scopul lui fiind unu informativ prin discutiile care se desfasoara pe anumite subiecte. Probleme ce apar in general pe forumuri, sunt cauzate in general de cei noi (care nu frecventeaza forumuri si nu prea stiu cu ce se mananca) si cai care cred ca le stiu pe toate sau care vor sa iasa in evidenta in comunitatea respectiva. Doresc ca cei care se simt sa nu o ia ca pe o jicnire ci ca pe un sfat. Userii noi ar trebui tratati cu mai multa rabdare, ideea nu e sa-i alungam de cum au batut la usa ci sa-i primim cu caldura, indiferent ce sau cum intreaba sau afirma, cei care nu au rabdare mai bine sa se abtina si sa nu raspunda. Au fost cateva cazuri aici pe forum, unele chiar m-au "socat", daca vreti va dau si exemple, dar nu cred ca e cazul. Tocmai un astfel de caz m-a facut sa deschid topicul acesta. Mie unu mi se pare inadmisibil sa te legi la cap daca nu te doare. Forumul asta nu are nici 200 de useri, cel putin cei din administrare doresc ca numarul acesta sa creasca tot mai mult, dar se gasesc unii care "fara sa vrea" pun bete in roate, si datorita faptului ca ca nu-si dau seama ca doar se baga in seama degeaba, "alunga" posibili membrii. Tot dintre acestia care zic eu ca ar tre sa se abtina cateodata sunt ccei care intra poate odata pe sapt sau oricum destul de rar si simt nevoia sa zica si ei ceva, si se baga pe toate topicurile si scriu si ei cate ceva; de exemplu de acest "ceva" sunt postari de genu: "da, sa sti ca ai dreptate", "si eu".... nu le dau exemple kiar cele de aici de pe forum dar sa intelegeti ca sunt unele postari care chiar nu-si au rostul, adica nu esti obligat sa zici ceva pe acest forum daca nu ai ce zice, lasa-i pe cei care au ce zice, citeste si invata. Ultimii, dar nu ce-i din urma sunt cei care arunca un post care schimba total semnificatia topicului sau chiar duc la o cearta, ce vreau sa zic e ca dupa ce scrieti un post recititi-l de 2-3 ori sa vedeti daca sunteti la subiect si daca spuneti ceva prin ce ati scris acolo. Ganditi-va ca fiecare topic e a unui membru de pe forum si prin posturile inutile, rautacioase sau offtopic ii poluati omului topicul, scrieti referitor la subiect, daca aveti altceva de zis deschideti alt topic.

Sper ca nu am fost prea aprins, sper sa nu fi suparat pe nimeni si sper sa fi ajutat la ceva postarea asta. Astept sa ma contraziceti, dar inainte sa tineti minte ca o fac pt ca forumul asta sa nu fie un amalgam de nimicuri. Forumul merge bine, se discuta frumos dar are cateva iesiri (nu multe) si tot ce vreau e sa previn. Am vazut multe forumuri care s-au dus pe .... si care au inceput cu cateva iesiri, nu cred ca e cineva care nu vrea ca forumul asta sa aibe un viitor si sa fie un loc unde poti afla cat mai multe lucruri frumoase si interesante despre preocuparea noastra comuna, fie ea hoby sau meserie...

numa bine... dady

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: "forum curat"

Post by eduardbilanin » 25 May 2008, 06:16

Prieteni......acest forum este un forum dedicat arcariei ,nu este un forum in care se discuta teoria Forumurilor si codul manierelor elegante de pe forum.Daca aveti ceva de spus in sensul constructiei sau a trasului cu arcul sunteti bineveniti.Daca nu...........si intentionati sa va jigniti in continuare sa stiti ca dupa parerea mea,numarul de membrii ai unui forum nu reprezinta cheia succesului acestuia din urma,cu tot respectul!
In caz contrar acesta ajunge Doar un Forum si atita tot,in care cei ce nu au ce face baliverneaza si umplu de nulitate Esentialul.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: "forum curat"

Post by eduardbilanin » 25 May 2008, 11:28

Impartial ca intotdeauna.Dar.....asa-i sta bine oricarui administrator de forum,eu unul sunt multumit de toate interventiile,venite din partea oricui.Nu face decit sa lege mai bine cheagul acestui Forum.Dar sunt multi "turisti" pe aici,iar eu am prostul obicei,sa ma aprind repede.Asa ca promit ca o sa las pe altii sa le raspunda cu infinit mai multa rabdare decit a mea si sunt curios daca macar o intrebare se va materializa pina la urma intr-un lucru concret.Si aici ma refer la intrebarile ACELEA!!!!!Poate Tribunul se intreaba de ce am raspuns asa in doi peri la acea intrebare?Am raspuns asa pentru ca am facut doua build-along cu privire la constructia arcurilor laminate si am simtit ca m-am caznit sa le scriu degeaba,ca sa nu le citeasca nimeni.Iar acea intrebare era tocmai despre arcurile laminate cu fibra de sticla si rasini epoxidice.Si nu am intrebat pe nimeni mai vechi de pe acest forum,ceva care sa sune atit de ridicol,desi eram incepator si eu.Acum,sincer si fara falsa modestie nu ma mai consider nici pe departe incepator,deoarece am facut 2 arcuri diferite cu tarii peste 100 de livre chiar unul peste 120 livre,iar cei care se mai pricep cit de cit isi dau seama ca asa ceva este foarte greu de executat chiar de maestrii consacrati.
In fond si la urma urmei eu personal nu am de cistigat si nici de pierdut nimic raspunzind sau neraspunzind la intrebari........nu-i asa?

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: "forum curat"

Post by akila » 25 May 2008, 12:05

Salut si este bine-venit acest topic.....chiar ma gandem sa deschid eu unul de genu asta dar uite ca alcineva mi-a luat-o inainte si foarte bine a facut..nu vreau sa mai povestesc aici inca odata.....am scris ceva asemanator la topicul lui Canavaly....sper ca o sa se uite cat mai multa lume si o sa ia aminte pe cat posibil....Florin a pus foarte bine punctul pe "i"...si cum ziceam si in celalalt topic sa incercam sa ne gasim echilibrul....ca deja incep sa apara din ce in ce mai multe certuri pe forum si nu e bine.....Edi nu trebuie sa te simti jignit sau suparat.....au fost foarte multi membri care au urmarit build-along-urile tale si sunt sigur ca a si fost de folos la multa lume....treaba e ca trebuie un pic de atentie si rabdare de ambele parti si totul o sa fie ok zic eu......hai fratilor dati-va mana si impacati-va....ca nu imi place sa vad cand se cearta lumea... :lol: ..mult noroc...

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: "forum curat"

Post by dady » 25 May 2008, 12:14

Impartial ca intotdeauna.Dar.....asa-i sta bine oricarui administrator de forum,
asta e datoria unui admin, nu doar sa-i stea bine
Dar sunt multi "turisti" pe aici,iar eu am prostul obicei,sa ma aprind repede.
nu rezolvi nimic daca te aprinzi, se mai gaseste unu care se aprinde si iese cearta degeaba, pt ca pe forumuri in general fiecare isi "permite" sa zica ce vrea ca doar fata de ceilalti e doar un grup de biti si "nu-i poate face nimic", e ca si copilu care te injura din brate de la tasu'...
si sunt curios daca macar o intrebare se va materializa pina la urma intr-un lucru concret
crede-ma e un pas inainte ;)
Am raspuns asa pentru ca am facut doua build-along cu privire la constructia arcurilor laminate si am simtit ca m-am caznit sa le scriu degeaba,ca sa nu le citeasca nimeni.
felicitari, dar in loc de postarea ce ai facut-o puteai foarte simplu sa pui un link la topicul tau si totul era "curat"
Si nu am intrebat pe nimeni mai vechi de pe acest forum,ceva care sa sune atit de ridicol,desi eram incepator si eu.
nu toata lumea stie sa puna o intrebare, dar datoria celor de aici (mai experimentati) e de al ajuta sa reformuleze intrebarea pt a da toate datele exacte pt ai putea ajuta
Acum,sincer si fara falsa modestie nu ma mai consider nici pe departe incepator,deoarece am facut 2 arcuri diferite cu tarii peste 100 de livre chiar unul peste 120 livre,iar cei care se mai pricep cit de cit isi dau seama ca asa ceva este foarte greu de executat chiar de maestrii consacrati.
maestrii aia consacrati poate au facut zeci sau chiar sute de arcuri, deci experienta lor nu e aceeasi ca dupa 2 arcuri, scuze maestre da pt de ec nu conteaza numai taria unui arc, nu in aia sta maestria

offtopic: chiar nu am nici cea mai mica intentie de a ma certa cu cineva

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: "forum curat"

Post by eduardbilanin » 25 May 2008, 13:01

E clar ca nu stii despre ce vorbesti, Dady.In alta ordine de idei cantitatea nu ofera o siguranta a calitatii,iar eu nu am afirmat nici o clipa ca as fi vreun maestru.Definitia unui maestru consta in faptul ca el este denumit asa deoarece din asta traieste, din facut arcuri.Dar prietene calitatea nu este data sub nici un fel de forma de cantitatea de lemn modelat (in cazul de fata).Daca ai fi intr-adevar Superpasionat de domeniul asta si ai fi avut bunul simt sa rasfoiesti si alte siteuri de profil din lume ti-ai fi dat seama ca cele mai bune arcuri sunt facute de forumisti necunoscuti nu de asa zisi MAESTRII CONSACRATI ale caror arcuri ti se rup cind ti-e lumea mai draga de CONSACRATE ce sunt.Iar in ultimul rind taria unui arc da de cele mai multe ori rezultatul unei munci profesionale duse la superlativ.Este usor sa construiesti arcuri USOARE care arata si dau bine la ochi.In incercarea de a face unul tare cei mai multi esueaza.Ce inseamna asta? In sfirsit.......spor la lucru,si bafta multa!

gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: "forum curat"

Post by gabriel » 25 May 2008, 16:11

eduardbilanin wrote:E clar ca nu stii despre ce vorbesti, Dady.
Cred ca asta este exact genul de ton care trebuie evitat!
Si legat de consultarea sau nu a build along-urilor, ar trebui sa tii cont ca :
1.unul nou pe forum poate nu stie cum si unde sa caute.
2.uneori degeaba cauti! eu am incercat sa vad un topic vechi ,(nu mai stiu exact care) , si toate pozele lipseau(inlaturate de pe photobucket), deci topicul era doar o insiruire de vorbe , nu mai aparea ilustarea celor spuse.
3.incepator sau nu, un arc nou pune probleme spec ifice, fiecare lemn sau construc tie inceputa poate fi "ALTFEL".In aceste conditii , un membru al forumului poate intreba ceva de care poate altii s-au lovit, iar rolul celorlati ar trebui sa fie acela de a-i furniza informatiile solicitate, fara a-i reprosa nici usurinta subiectului, nici necitirea unor topicuri ale maestrilor.
De altfel, eu c red ca maestru trebuie sa fie si modest, si intelegator cu nestiinta unor incepatori-SI EL A FOST LA FEL.

gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: "forum curat"

Post by gabriel » 26 May 2008, 06:42

ESTE BINE CAND SE MAI DESCARCA NERVII! Am scris cu majuscule ca sa va atrag atentia si ,poate , sa citit astfel tot topicul.
Si acum va invit pe toti sa reflectati un pic la urmatoarele( pe xcare le stiti, dar le reunesc intr-un singur subiect):
1.Suntem putini ! O tara mai mica cu griji mai mari , si asta e realitatea...suntem putini.Si cred ca toti am dori sa fim mai multi, asta fiind si unul din motivele reunirii pe acest forum.
2.Fata de cei din alte tari,avem si alte dezavantaje; materialele nu se gasesc , nu avem decat putine magazine(reale) de acest gen si cateva virtuale.De aici o gramada de intrebatri despre "unde as gasi...).
3.Chiar materialele "banale" sunt dificil de procurat:stiti ca un depozit de lemn este in general un depozit de cherestea de brad,nici pomeneala de alte specii(care ne-ar interesa pe noi).
4.Magazinele de specialitate pentru scule, adezivi, gen BRICOSTORE,PRAKTIKER, HORNBACH (rog moderatorii sa le lase numele, ne este o reclama, este o informatie despre furnizori), nu au in rafturi unele articole pe care- in tara lor de origine- le au.
5.Nu toata lumea are are sansa de a avea acasa un mic atelier, eventual de la bunicul/tata, iar cei care ar dori sa il aiba...sunt limitati de costurile mai mari pe care le impun un fierastrau-panglica, sau un set de scule.
6.unii iubitori de arcuri sunt tineri sau foarte tineri, care nu isi permit usor banii pe xcare ar trebui sa ii investeasca in materiale si trebuie " sa se descurce". Cred ca ne dorim cu totii sa nu ii descurajam desi -evident -cind cineva va dori sa foloseasca aracet pentru un arc ii vom spune ca este inutil si pierde timp si bani.

gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: "forum curat"

Post by gabriel » 26 May 2008, 06:55

Acestea au fost motivele pentru care ii rog pe toti, moderatori, membri vechi sau noi , invitati- sa reflecteze putin inainte de a posta.
Cred ca aici nu au loc nici manifestarile rautacioase, nici atitudinile "faci asa ca ti-am spus eu" ,iar postarile nu trebuie sa fie influentate nici de nervi ,nici de prietenii.
Nimeni nu este maestru, toti ne intilnim uneori cu probleme noi pe care dorim sa le rezolvam si-consultandu-i pe c eilalti-incercam sa le folosim experienta si sa prevenim un esec.Asa ca, daca vor sa spuna cum au au rezolvat o problema -BINE- daca nu, asta este, dar tonul trebuie sa fie corect.Dar ii rog pe cei mai vechi in arcuri sa se gandeasca la faptul c a un raspuns dur ar putea descuraja un incepator mai sensibil, si ca poate este singurul arcas din orasul lui.. si ca poate prin el ar putea sa devina 10 su 20, si astfel ne-am inmulti.
Pe de alta parte, cand un incepator descopera forumul, cred ca intai il "rasfoieste" sa vada despre ce este vorba,deci e de presupus ca unele probleme sunt deja expuse.
Si atunci ar trebui ca intrebarile sa nu fie de ordin general ci, ilustrand de regula cu poze, sa expune probleme precisa la care doreste un ajutor.
Am fost cam lung....v-ati mai c almat? Atunci ,arcasi vechi si noi, ridicati arcurile ...DREPT LA TINTA!

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: "forum curat"

Post by eduardbilanin » 27 May 2008, 12:42

:lol:

Post Reply