takedown de bambus

detalii care conteaza
Post Reply
User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46
takedown de bambus

Post by deceneus » 14 Jan 2013, 20:44

Pe tocmai.ro am dat peste un arc de bambus si pentru ca era ceva diferit l-am cumparat. Vanzatorul nu a putut sa-mi dea prea multe detalii,el primindu-l in schimbul unei datorii.
Dupa cum pare, arcul e un suvenir,functional ce-i drept,si are cam 16-18 livre. Cel mai probabil de undeva din Indonezia,Polinezia...Undevaezia... Interesant e modul in care este construit .Are 140 cm,5 cm latime langa maner,9 mm la nock-uri. Bratele sunt dintr-o bucata de bambus si se imbina cu ajutorul unei fante lasata de matisajul, tot din fasie de bambus, facut peste o bucata de lemn ce e prinsa de unul din brate.Interesanta e si schimbarea de forma a bratelor la trecerea catre nock-uri.
Coarda cu care a venit a fost facuta din 25 de fire dintr-un fel de ata tare,cam exagerat de groasa pentru puterea arcului. De curiozitate am tras cateva sageti si am intins 28". Netinand cont ca arcul are putere mica pot sa spun ca a tras frumusel. Cred ca pentru copii s-ar putea face fara probleme astfel de arcuri .
Nu am mai facut poze,le-am luat direct din descrierea de pe tocmai.ro.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: takedown de bambus

Post by Mugurbb » 14 Jan 2013, 23:30

Cel putin interesant arcul.
Bravo pentru achizitie. Poate e chiar original si pare vechi Cred ca isi merita locul expus la vedere pe un perete.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: takedown de bambus

Post by deceneus » 15 Jan 2013, 00:21

Acolo e deja,pe perete , langa sageata medievala de la tobola. :)
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: takedown de bambus

Post by baloghbela00_HD » 15 Jan 2013, 20:46

Salutari .Anul trecut am vazut si eu un astfel de arc ,un pic mai dichisit la maner ,avea cioplit un cap de indian,a fost adus la mine ca l-au primit suvenir si nu stiau cumsa puna coarda pe el .Parerea mea ca este doar de panoplie ,la o folosinta mai zilnica nu cred ca rezista .bratele nu sunt echilibrate ,fapt care duce la gandul fabricarii lor la gramada pt suveniruri pt turisti .Altfel ,forma si metoda de constructie e inedita .Arata bine pe perete .Numai bine .
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

Post Reply