Legea vanatorii

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
Post Reply
User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40
Legea vanatorii

Post by domide » 03 Mar 2015, 00:09

Salutare!

Se pare ca la capitolul "SUPRAVIETUIRE" este cel mai potrivit loc pentru acest subiect. Au mai fost topicuri pe aceasta tema, dar acum putem discuta (si cam atat, deoarece hotararile sunt luate deja) despre legea vanatorii cu arcul:

http://www.cdep.ro/proiecte/2013/200/80/0/pl523.pdf

Cititi si comentati.... (legea)

Atentie, se face printre altele, referire la intrarea cu "arcul de vanatoare" in fondul cinegetic (adica in extravilanul localitatilor....) = BRACONAJ (art. 42, litera p) si la (producerea su reproducerea) de arcuri de vanatoare (art. 23 patagraf ț). Bineinteles ca nu exista o definiție a arcului de vanatoare, ci doar faptul ca "administratorul" decide caracteristicile acestuia (si ale sagetilor) art. 1 paragraf a1

ca fapt divers, apare o reglementare care permite UCIDEREA pisicilor si a cainilor "hoinari" (art. 1 paragraf d1)....care intra in fondul cinegetic.... asa ca atentie unde va plimbati cateii sa nu fie confundati cumva... alin. 19 paragraf 3) si 4) si art. 23, paragraf i) (circulatia cu caini purtati in lesa)

la art. 33 - 1 se specifica si cu se practica vanatoarea:
a)arme de foc de vanatoare
b)capcane autorizate
si mai nou:
c) arcuri de vanatoare
d) pasari de prada (vai saracul crescator de soimi... pe unde isi mai plimba pasarile, ca alea vaneaza tot timplul....)
e) caini de vanatoare....

alt fapt divers, stire "bomba":
"Parlamentarii pasionaţi de vânătoare s-au plictisit de clasicele partide! Au decis să legalizeze uciderea animalelor cu arcuri"
cam astea sunt reactiile.

poate ca actualilor vanatori le este de ajutor aceasta lege, nu stiu insa cum ne poate noua - amatorilor - influenta SUPRAVIETUIREA in hatisul legilor

Toate cele bune, si de acum inainte spor tir cu arcul in casa, sala si alte locuri "bine delimitate" :d
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Arpad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:17
Joined:03 Aug 2013, 11:41
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:sibiu
Varsta:40

Re: Legea vanatorii

Post by Arpad » 03 Mar 2015, 11:07

Interesant este ca FRTA a trimis un memoriu innainte de votarea legii. Evident a fost privit ca hartie igienica!

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Legea vanatorii

Post by domide » 03 Mar 2015, 20:54

hai sa punem osul la treaba, semnati petitia online:

http://www.petitieonline.com/arcasii_nu_sunt_braconieri
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

parlog
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:164
Joined:26 Feb 2009, 08:04
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::campia turzii
Location:campia turzii

Re: Legea vanatorii

Post by parlog » 07 Mar 2015, 08:36

Salutare tuturor.Ceva noutati referitoare la evolutia proiectului de lege? x(

parlog
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:164
Joined:26 Feb 2009, 08:04
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::campia turzii
Location:campia turzii

Re: Legea vanatorii

Post by parlog » 07 Mar 2015, 08:50

Nu ma pot abtine si nu vreau. Sa-i fereasca Dumnezo sa m' apuc de vre-o campanie de ATENTIONARE a eminentelor cenusii care au elucubrat asa ceva ,in frunte cu cu toti administratorii burtosi si scrofosi si haznale ce sunt ale fondurilor de vanatoare . **== (tricolor) .

parlog
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:164
Joined:26 Feb 2009, 08:04
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::campia turzii
Location:campia turzii

Re: Legea vanatorii

Post by parlog » 12 Mar 2015, 12:42


Slyder
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:3
Joined:08 Oct 2014, 14:49
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj Napoca
judet:Cluj
Varsta:40

Re: Legea vanatorii

Post by Slyder » 13 Mar 2015, 15:52

parlog wrote:Priviti si va minunati: http://www.turdanews.net/articole/actua ... onier.html
Fiind arma de foc (destinata vanatorii) nu ai voie sa iesi in fond de vanatoare cu ea daca nu ai autorizatie de vanatoare. Si mai ales singur (in RO nu s-a aprobat statutul vanatorului independent). O arma de foc destinata vanatorii poti sa o scoti din casa in anumite conditii, iar de transportat doar spre armurier (reparatie sau vanzare), politie (cand esti convocat cu armele) sau spre poligon (si in jud Cluj nu cunosc poligon pentru arme de vanatoare, doar cele militare).
Respectivul, fiind inarmat cu arma de vanatoare in fond de vanatoare, nu cred ca va scapa basma curata.

Post Reply