kit de supravietuire

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
Post Reply
claudiu
Membru al forumului
Membru al forumului
kit de supravietuire

Post by claudiu » 14 Oct 2009, 16:06

acest kit de supravietuire imi place foarte mult deoarece este foarte compact sper sa va placa,iata si niste imagini:
Image
si acum interiorul
Image
Image
Image
Image
Image

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: kit de supravietuire

Post by dady » 14 Oct 2009, 20:56

eventual sa ne zici si ce contine si la ce-ti folosesc obiectele, din poze nu-mi prea dau seama. din ce inteleg sunt niste chibrituri, o bricheta, fluier, ceva cordelina, servetel, supa, caciula...desi pt mine termenul de supravietuire inseamna altceva(o situatie in care nu ti-as dori sa te afli) sa-i zicem kit outdoor, nu vad obiecte strict necesare cum ar fi un cutit, o punga mai mare, cordelina mai multa, macar vo 10m. de ex, in ce gatesti supa aia instant? servetelul ala cu floricele ce e defapt? la ce-ti foloseste? nu vad cutia de hibrituri, nici macar partea pe care se aprind. sunt f curios ce sunt restul obiectelor si la ce folosesc.

claudiu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: kit de supravietuire

Post by claudiu » 15 Oct 2009, 19:41

scuze pt textelee scrise am sa reformulez:
in ultima imagine am:
cordelina 5m,vata(pt aprins focul),lumanare(homemade),sac menajer,bete(acele nu sunt chribituri si ceva bete ce se aprind foarte repede,si daca le lasi la soare cam vreo 10min home mede secret),bete de urechi,kit de pescuit,sarma,busola,ata,bricheta,fluierice,pluta,varf de sageata,creion si hartie.
si acea nu este servetel este hirtie igienica.
aveam si ice sa fac supa dar mi se terminae pozitile de pe film o sami cumpar film si am sa pun cu cea mai mare placere.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: kit de supravietuire

Post by florinarnaut » 15 Oct 2009, 20:00

dar mi se terminae pozitile de pe film o sami cumpar film si am sa pun cu cea mai mare placere.
Folosesti film cu pelicula fotosensibila...faci pozitivul ...il scanezi..si apoi pe forum? :-
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

claudiu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: kit de supravietuire

Post by claudiu » 15 Oct 2009, 20:23

ma duc la fujifilm si mi le scot pe cd

impaiatu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: kit de supravietuire

Post by impaiatu » 18 Oct 2009, 20:45

am inteles , kitul i-ti place fiindca e compact dar in afara de asta majoritatea elementelor continute nu te vor ajuta deloc sa supravietuiesti!cand compunem un asemenea "grab pack" sa avem in vederea ca ,conditiile care ne pot pune in situatia de a trebui sa supravietuim ,nu vor fi niciodata ideale ,cu soare ,cer senin si mai ales ....... ziua!te poti trezi ,pe nepusa masa ,singur , inconjurat de natura ,atat de ostila cand te prinde cu garda jos!
concret ,din propria mea experienta ,am sa va insir aici tot ce am adunat in traista de prim ajutor care-mi statea permanent la indemana in barca (vorbesc de expeditia de pe Dunare) ,lucruri care s-au cerut singure a fi ccesibile imediat ,la debarcarile pe intuneric ,umezeala si frig!
in gentuta "Carlsberg" , termoizolanta (dar asta nu are nici o importanta ,ci doar sa va faceti o impresie de marimea ei) se aflau urmatoarele lucruri;
-lanterna frontala pt cozoroc (foarte mica si permite sa ai amandoua mainile libere)
-pastile de aprins focul (putere calorica mare ,aprinde chiar si lemne ude in cateva secunde)
-chibrituri si bricheta (nu conteaza numarul ,cat mai multe sa fie ,volumul lor nefiind asa mare)
-un "multi-tool" continand cutit ,patent, fierastrau si alte chitibusuri d-astea utile
-10 m cordelina de 5 mm

si acum probabil ca o sa-mi sariti in cap :p :
-incarcator solar plus telefon si ................prea sfantul GPS:P astea fiindca dintre toate celelelalte chestii consider ca sunt vitale ,te scapa rapid din orice situatie si nu vei fi nevoit sa-i intemeiezi familie pe vreo insula ,asteptand sa fii salvat!

data viitoare nu vor lipsi din gentuta ,in care inca mai incapeau multe , urmatoarele chestii ;
-folie de supravietuire
-pelerina de ploaie (din aceea plic ,ieftina si care se gaseste la toate magazinele de pescuit!
cu ocazia asta am avut-o pe cea din urma dar mult prea mare si greoaie ,care nu stiu daca as fi apucat s-o iau cu mine in cazul unui naufragiu!
ideal ar fi o foaie de cort usoara si compacta ,gandesti mai limpede cand esti la adapost!
si pt mai mult confort :)) sa stiti ca am avut si o perna :vesta de salvare !:P
tot ce se afla in gentuta era frumos sigilat in pungute impermeabile auto-sigilante!
sanatate tuturor si sa nu fiti nevoiti niciodata sa supravietuiti! :-b

claudiu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: kit de supravietuire

Post by claudiu » 12 Nov 2009, 21:01

eu sunt mai zgarcit cam cat costa o pelerina

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: kit de supravietuire

Post by dady » 13 Nov 2009, 02:24

poti lua vo 20 de bucati la 5 ron, saci menajeri, faci o gaura in fundul sacului si ai o pelerina. mai ieftin de atat... eventual unu cumparat de altu dar se poate sa fie deja folosit ;)

metzger
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: kit de supravietuire

Post by metzger » 14 Dec 2009, 09:09

claudiu wrote:ma duc la fujifilm si mi le scot pe cd
nu ai iesi mai eftin cu o camera digitala luata de prin amanet?
Si inca ceva betele de urechi la ce folosesc? colectezi ceara si o folosesti la ceva?

parfum
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: kit de supravietuire

Post by parfum » 30 Sep 2010, 01:57

poate ca unii am luato razna cu supravietuirea :*
dar tin sa va marturisesc ca am si eu un kit
care imi da siguranta oriunde merg
munca mea imi cere sa fiu cu rucsac in fiecare zi
astfel imi permit sa car - intrunul din buzunarele -
se poate intampla sa raman departe de casa lipsa de transport
si am incredere ca pana a doua zi ca am ce imi trebui:

un 3.0227.N SwissTool Spirit, bricheta rezistenta la vant, amnar,
sac folie argintiu de supravietuire, accesorii pescuit, fluier busola ,
rezerva prastie barnet, ferastrau lant intro cutie mica
,un tub de la calciu efervescent cu vata si vaselina este super ok recomand nu intra apa,
sticluta mica tinctura iod, 2pansamente, 1bidon (prigat) 500ml gol,paracordelina 10m,
3m sarma ce se foloseste la gradinarit e ok pt capcane etc
3varfurii sageata mici din tabla otel 1mm ,unul varf standard vanatoare, unul mic, unul pescuit
,leocoplast medicinal mic si unul sanitar, 1canuta inox 150ml,mini lanterna led rosu si alb,
sarma subtire otel dur 2m, 1 ac cusut cizmar si papiota mica atza cizmar,
4plicurii ness, 4plicurii ceai,2servetele umede KFC,1folie nurofen raceala si gripa!
Ce imi este de folos des :
swisstool u,sarma gradinarit, paracordelina,
accesorii pescuit,bricheta,lanterna, iar o data un amic ii era ff rau racit si iam dat 1pastila nurofen ;;)
Ma gandesc sa inlocuiesc fierastraul lant cu unul din sarma ,ar reduce greutatea!
astept parerile voastre ce aveti voi si ce ar trebui sa reduc din "kit-ul" meu sau sa inlocuiesc ,sau sa adaugg :d !
>:d<

Post Reply