Kitul meu pt iesiri scurte

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
Post Reply
dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34
Kitul meu pt iesiri scurte

Post by dady » 14 Nov 2009, 20:49

Salutare, cam asta e kitu meu cu care ies la padure pe o zi:

Image

- geanta (aia verde, e luata de la un army seconhand cu 10 lei, foarte rezistenta cu vo 5-6 buzunare interioare foarte bine plasate)
- cutit si teaca(facute de mine, il pot folosi si in loc de topor pt lemne pina la grosimea mainii)
- plosca (luate de la army seconhand tot cu 10 lei)
- carabina pe care am o prastie si firesteel (prastia e in lucru, vreau sa port trage si cu sageti cu ea) ce o port la gat
- bricheta (BIC, o recomand)
- cutie cu iasca(ceva de aprins, vata, bumbac carbonizat... e cutia alba)
- coarda 20m aia mai groasa si 5m aia mai subtire
- lanterna de pus pe cap si set de baterii de rezerva
- cutie metal in care tin maruntisuri (scotch, lanterna mica, busola, ata si ac, plasturi, varfuri si nockuri de sageti, rasina pt lipit varfurile si nockurile, cutter cu 5 rezerve, cateva pastile (agocalmin, aspirina si ceva pt diaree), o rola de damil de 30m, inlocuitor cu baterii pt lanterne, o bricheta si legitimatia de arcas)
- fishing pen (carioca verde cu capac albastru in care am ace, plomburi, pluta si damil infasurat pe carioca)
- o carioca neagra si un pix
- manusi de piele pt hardwork si impotriva frigului(albe :D )
- un sac menajer in caz de ploaie
- bandana de obicei o tin pe cap, apara de frig si absoarbe transpiratia

toate astea imi incap in geanta

desi unele sunt indispensabile, imi lipseste un multitool. pe langa toate astea mai am carabina de la curea (cu cheile, un cutit, un adaptor usb pt cardul de la tel de 2Gb ce-l pot folosi si ca stick usb) aparatu foto (uneori) si arcul cu sagetile (astea le iau la 99% din iesiri);

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Kitul meu pt iasiri de o zi

Post by Mugurbb » 16 Nov 2009, 09:52

mai recomand o folie de supravietuire; ceva de genul asta: http://www.craimont.ro/folii_de_supravi ... 5bl15.html

ce-i "damil"?
Silence is golden and Duct Tape is silver.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Kitul meu pt iasiri de o zi

Post by dady » 16 Nov 2009, 09:58

da e buna folia de "supravietuire" numai ca nu am gasit asa ca am inlocuit cu un sac menajer.
damilul e firul de pescuit, e un regionalism cred ca numai p-aici am auzit termenul :D

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Kitul meu pt iasiri de o zi

Post by Mugurbb » 17 Nov 2009, 09:04

dady wrote:damilul e firul de pescuit, e un regionalism cred ca numai p-aici am auzit termenul :D
cred ca etimologia cuvantului "damil" vine din romanescul "da-mi-l" pe care il spuneau pescarii fara noroc celorlalti care prindeau multi pesti: da-mi-l si mie (firul de pescuit, n.a.) =))
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: Kitul meu pt iasiri de o zi

Post by cristiflorin » 21 Nov 2009, 07:30

hmm, o singura recomandare... inlocuieste STR8-ul verde cu altu negru, poti ucide gagici cu el, la nevoie (asa am auzit din surse apropiate). Pathfinder School fan?

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Kitul meu pt iasiri de o zi

Post by dady » 21 Nov 2009, 10:57

inlocuieste STR8-ul verde cu altu negru, poti ucide gagici cu el
hmmm... asta era ideea :D

nu sunt neaparat Pathfinder School fan, daca te referi la ce cred eu ca te referi, ii urmaresc demult si am avut multe de invatat, mai ramane sa mai si pun in practica in functie de cat imi ofera timpul liber.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Kitul meu pt iesiri scurte

Post by dady » 14 Dec 2009, 11:09

update: am terminat prastia, am adaugat o busola, am adaugat sacul (poncho, unul nou pt ca celalalt era subtire, l-am testat, tine f bine si de cald, la nevoie se poate baga si pe sub haine) legat cu o cordelina de 1m la capete avand cate o bucata de 40cm legate la mijloc in genu: |----------|, care se poate folosi pt legat sacul la mijloc sau daca leg capetele de ghete pot masura lungimi cu pasul fara sa mai am nevoie de ruleta. am mai adaugat o lopa mai mare si un monoclu homemade care dupa parerea mea mareste cam de 7 ori cel putin, l-am testat si la distante mari si se vede destul de clar, dar prin reglaj pot vedea clar si la 4-5m. carnetel si inca un pix.

Post Reply