iepurele

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
Post Reply
claudiu
Membru al forumului
Membru al forumului
iepurele

Post by claudiu » 05 Dec 2009, 17:36

as aavea o intrebare:
cum se beleste un iepure

Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: iepurele

Post by Sharpshooter » 05 Dec 2009, 23:03

Cu un cutit ascutit?
As putea offtopic (si imi cer scuze pentru asta) sa detaliez cum se gateste iepurele cu masline la cuptor , sau pentru cei mai pretentiosi cu vin si ciuperci la tava .
As mai putea detalia pentru cei interesati cum din blana " belita" se fac amortizoare de coarda la arcul traditional , asa numitele String Silencers sau Whiskers ...
As ruga adminii sa mute topicul la libere si deschise unde ii e locul....

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: iepurele

Post by Pisic » 06 Dec 2009, 00:02

ca sa il belesti prima data tre sa faci o taietura pe burta ,prinzi pielea,o intinzi si cu un cutit ascutit continui taietura sub piele,acolo unde incepe "carnea";pui pielea pe o rama la intins si o cureti de ce ramane din iepure.....cred,iti zic din ce am mai vazut,ca in viata mea nu am belit un iepure.....peace to iepure
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: iepurele

Post by Sharpshooter » 06 Dec 2009, 00:17

Din pacate ... ambele retete sunt de complexitate medie spre mare si nu pot fi gatite in natura , iepurele daca e de camp , si daca e de casa dar cel de camp neaparat , trebuie sa stea la Bait (un amestec de mirodenii si lichide , nu detaliez acum , nu vreau sa vand secretele meseriei ) pentru a se fragezi , si pentru a pierde mirosul specific de vanat .
Se poate face iepurele la frigare sau la protap in natura , dar carnea va fi destul de tare si cu gust de vanat .... dar iepurele se face repede si uniform ca e mic si se patrunde bine , nu risti imbolnavirea cu trichineloza , e o solutie buna la supravietuire .....
Atentie iepurii se prind cu latul ....

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: iepurele

Post by cristian_iepure » 06 Dec 2009, 16:00

ii infigi cutitul deasupra gleznei, intre tendon si tibie, bagi o sforicica pe acolo si il legi cu capul in jos de copac, tai pielea pe fata interioara a pulpelor inferioare, cele doua taieturi se intilnesc spre abdomen, apoi mergi cu taietura in jos spre git si continui spre pulpele din fata. Apoi tai in jurul gleznelor desfaci pielea de pe picioare, rulezi in jos si tragi pielea ca pe o manusa, tai in spatele urechilor si imprejurul labelor din fata si pielea iese usor -trebuie sa-ti ia cam 5 minute , apoi il spinteci si-l cureti de intestine - nu arunci inima, ficatul, rinichii. atit. cutitul trebuie sa fie ascutit brici.

HansEric
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: iepurele

Post by HansEric » 09 Dec 2009, 16:06

Salut !
Eu am crescut iepuri si procedam astfel http://www.youtube.com/watch?v=nY2lFIizg8g .In felul asta blana poate fi folosita drept manusa in cazuri de supravietuire (intr-un episod din Survivorman se mentzioneaza asta). Cel mai usor se jupoaie cat este cald...
Atentie! Carnea de iepure este foarte bogata in proteine dar nu are valoare energetica din acest motiv in cazuri de supravietuire trebuie sa se consume si altceva inafara de aceasta carne slaba altfel se risca "rabbit starvation" ,o crestere a nivelului proteinelor in sange (Hiperproteinemie).

claudiu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: iepurele

Post by claudiu » 11 Dec 2009, 22:38

multumesc

User avatar
soimu`
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:54
Joined:24 Sep 2007, 10:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::arad dar e prea scurt
Location:Arad

Re: iepurele

Post by soimu` » 13 Dec 2009, 11:21

HansEric wrote:Salut !
Eu am crescut iepuri si procedam astfel http://www.youtube.com/watch?v=nY2lFIizg8g .In felul asta blana poate fi folosita drept manusa in cazuri de supravietuire (intr-un episod din Survivorman se mentzioneaza asta). Cel mai usor se jupoaie cat este cald...
Atentie! Carnea de iepure este foarte bogata in proteine dar nu are valoare energetica din acest motiv in cazuri de supravietuire trebuie sa se consume si altceva inafara de aceasta carne slaba altfel se risca "rabbit starvation" ,o crestere a nivelului proteinelor in sange (Hiperproteinemie).
asa se beleste dar se recomanda ca sa se taie labutele din fata inainte pentru a merge bine la rularea blanei ,iar mare atentie la cap, unde e bine prinsa la urechi, ochi si bot
daca nu se foloseste capul, e mai simplu sa se arunce cu tot cu blana
mai apoi, e bine ca sa tai muschii inghinali pana ajungi si expui bazinul , sa fortezi bazinul de deasupra posteriorului concomitent cu fortarea picioareleor icercand sa le departezi pana se rupe bazinul, se prinde frumos anusul si organele genitale si se trage de ele prin deschizatura bazinului eventual ajutand cu cutitul sa se se desprinda
se continua taietura pe burta DIN INTERIOR SPRE EXTERIOR pentru a nu intepa intestinele
intestinele ar fi bien sa fie eliberate intr-un lighean pentru ca apoi sa se ia din ele doar ficatul la care se scaote bila impreuna cu o bucata de ficat, atent sa nu se scurga
apoi deschizi cutia toracica si scoti plamanii, inima si esofagul
speli f bine carcasa cu apa rece si poti sa incepi sa o portionezi sau o lasi intreaga pt cuptor

Post Reply