Arcasii-Romaniei.ro a luat fiinta din nevoia unor arcasi rataciti de a se trezi din zbuciumul vietii zilelor noastre. Arcasii-Romaniei.ro este locul caruia ii spunem ACASA, locul unde ne vom intoarce mereu, stiind ca cineva ne va primi cu bucurie in ochi si zambet pe buze.

Blestemul arcului care zbarnaie ori cel al sagetii zburand zorit spre tinta sunt blesteme fara leac. Asta chiar daca vremurile s-au copt, si acum putem povesti despre cum se construieste un arc sau o mana de sageti, o tolba, o manusa de arcas ori vreun stilet mai aratos. Ne aducem aminte si de stramosii nostri, cu ale lor straie si obiceiuri arcasesti, ne bucuram si sa primim oaspeti doritori de sfaturi sau de voie buna. Dar stim ca magia arcului e cea care ne-a adunat pe toti la un loc, si e datoria noastra s-o transmitem mai departe.

Hai sa invatam impreuna sa mesterim arcuri si sageti, sa descoperim impreuna secretele ochirii si ale tragerii fara cusur! Hai sa aflam impreuna istoria arcului romanesc si s-o scriem mai departe!
Hai sa fim arcasii Romaniei!

Problemele tehnice, problemele cu inregistrarea sau logare puteti sa le notificati in categoria Ajutor sub rolul de vizitator.

Va multumim pentru intelegere.
Echipa.

Fire-piston de la "tata" lui

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...

Re: Fire-piston de la "tata" lui

Mesajde otonel » 07 Feb 2013, 01:03

Ca sa faci o garnitura este simplu, tai din piele un cerc cu diametru de vreo 20 mm am taiat-o eu pentru diametru de 10 mm pe care l-am pus intr-un capacel cu un pic de apa si vreo 2 picaturi de detergent de vase lichid.
L-am lasat cred ca vreo 5-6 ore ca sa se inmoaie pielea bine dupa care cu coada unui burghiu de 8 am presat rondeaua de piele in teava prin partea conica a acesteia cum se si vede in prima poza, si am lasat-o pana a doua zi dimineata cand am scos garnitura afara din teava si cu o lama de ras am taiat marginea ramasa afara care avea cute.
Am dat o gaura de 2 mm prin garnitura si am vrut sa o fixez cu un holsurub si o saiba in capatul pistonului dar in loc de saiba am gasit un capacel de cupru care se incadra bine in interiorul garnituri si am zis ca-i numa`bun ca abia nu vine in contact cu garnitura carbunele aprins.
Apoi am pus niste ulei pe garnitura si am introdus-o in teava, iar ce am observat cu garnitura este ca initial depasea capacelul de cupru dar acuma de la presiune cred ca s-a tras , si mai vezi ca partea fina a pieli sa fie la exteriorul garniturii nu cea "scamosata"
Spor la lucru.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times
Am un arc: da
Construit de mine: da
locuiesc in:: Potaissa
judet: Cluj
Varsta: 31

Anterior

Înapoi la Supravietuire