Fire-piston de la "tata" lui

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
Post Reply
User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49
Fire-piston de la "tata" lui

Post by cipm66 » 28 Oct 2011, 12:40

Supravietuire, bushcraft sunt termeni la moda acuma...
Termeni folositi, de cele mai multe ori, in scopul de a capta atentia sau a vinde niste produse.

Tot respectul meu pentru cei (si mai sunt destui inca) stiu sa foloseasca putinele resurse la care au access, pentru a-si atinge scopul. Am incercat si eu sa fac un fire-piston, insa masina de gaurit nu m-a ajuta prea mult.

Toata stima pentru cel din filmul de mai jos care se descurca cu resurse mult mai putine (asta-i buscraft - cel putin in acceptiunea mea ). Probabil o sa mai incerc "la gura sobei" ;)

Celor care sunt "pe o mana" cu mine sunt sigur ca o sa le placa filmuletul de aici:

http://www.cmuntean.ro/site/bushcraft/f ... ire-piston
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Fire-piston de la "tata" lui

Post by anasazzy » 29 Oct 2011, 11:43

da este de toata lauda din lume ,eu renuntam de la primele 20 de minute,si unii din prieteni mei spun ca am rabdare de d r a c.omul asta este impresionant la determinare si ingeniozitate =D>
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Fire-piston de la "tata" lui

Post by Mugurbb » 31 Oct 2011, 13:05

Impresionant. Cred ca pe acelasi principiu se aprinde motorina in motorul Diesel.
Incerc si eu o "scula" de asta. Oare din ce lemn sa o fac?
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Fire-piston de la "tata" lui

Post by cipm66 » 31 Oct 2011, 13:40

fast_arrow wrote:dar acest dispozitiv are aplicabilitate sa zicem limitata deoarece iarna cand e foarte frig risti sa nu poti aprinde focul cu el.
dar te incalzesti incercand :P

Acuma acest dispozitiv din cate stiu eu, este specific zonelor calde...
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Fire-piston de la "tata" lui

Post by cipm66 » 31 Oct 2011, 13:43

Mugurbb wrote: Incerc si eu o "scula" de asta. Oare din ce lemn sa o fac?
Sper sa popularizezi "experienta".
Eu am facut unul dintr-o coada de matura. Insa doar atata... nu etansa bine si m-am lasat pagubas. Insa filmul asta m-a pus pe ganduri.
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Fire-piston de la "tata" lui

Post by otonel » 08 Jan 2013, 16:20

O sa incerc sa fac si eu unul dar ma gandesc ca mai degraba as folosi o bucata de lemn de la o sageata care-i rotund si drept fara sa ma chinui sa-l fac eu si o bucata de teava de cupru cu interiorul de 10 mm si o garnitura de cauciuc sau de teflon
Daca imi merge o sa postez rezultatul.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Fire-piston de la "tata" lui

Post by otonel » 06 Feb 2013, 17:33

Dupa ce mi-a dat un pic de bataie de cap am reusit sa fac un fire piston functional.
Prima data am vrut sa fac cilindrul dintr=o teava de cupru cu diametru interior de 10 mm dar nu am gasit pe nimeni care sa-mi de-a o bucata de teava lunga de 12 cm cat aveam nevoie, asa ca am vrut sa incerc cu henco dar nu aveam capac de plastic si poxipol pentru a-l face etans asa ca multumita unor prieteni care lucreaza la instalatii hidraulice am facut rost de o bucata de teava cu diametrul interior de 10 mm
Am pus un o-ring pe bucata mea de lemn de sageata si am pus teava cu celalat capat intr-un dop de lemn dar imi pierdea presiune pe la amandoua capetele asa ca am zis sa incerc sa fac o garnitura de piele cum este la pompa, am pus niste piele la muiat in apa apoi am presat-o cu un burghiu in teava mea si am lasat-o pana a doua zi sa se usuce.
Nu stiu cum ii etansa fire pistonul la nenea din filmulet dar mie nu mi-a etansat decat cu garnitura de piele si cu piulita olandeza la capatul celalat sub care se afla o garnitura de cauciuc si intr-un fel m-am bucurat ca am mai adaugat un capacel in care pot pune carbunele meu din carpe pentru aprins.
Am citit pe net ca pistonul asta trebuie sa ajunga pe la 25 atm si 250 grade ca sa aprinda carbunele si al meu daca ii pun mai mult ulei pe garnitura cand il presez face fum destul de mult in tub, nu stiu ce ar face cu o picatura de motorina, ar iesi un diesel micut :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:

Re: Fire-piston de la "tata" lui

Post by morometeb » 06 Feb 2013, 18:33

Felicitari! =D>
otonel wrote:ar iesi un diesel micut
Ai grija cu experimentele, sa nu-ti sara pistonul in frunte. ;)
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Fire-piston de la "tata" lui

Post by cipm66 » 06 Feb 2013, 19:37

Felicitari pentru perseverenta!
otonel wrote:Nu stiu cum ii etansa fire pistonul la nenea din filmulet
Din cate am citit eu poliezieni folosesc untura de caine (spre disperarea cateilor) pentru lubrefiere si etansarea garniturii din fibre textile...
otonel wrote:obtinerea carbunelui in vaianta mea pe aragaz
Am vazut ca char-cloth-ul il produci pe aragaz invelind panza in folie de aluminiu. Daca ai avut probleme cu fumul si cu sotia (eu am patit-o), poate experimentul facut de mine "Char-cloth inside" iti da idei.
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Fire-piston de la "tata" lui

Post by domide » 07 Feb 2013, 00:06

OtTo-nel - BRAVO!

Am incercat si eu cu teava de cupru, dar nu am reusit etansarea garniturii - am folosit un O-ring de cauciuc - esec, apoi peste am pus teflon - iarasi nimic. Acum am sa incerc varianta descrisa de tine cu pielea, dar nu am prea inteles pe ce, si cum ai fixat-o. Ai format-o in interiorul tevii peste noapte?
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Post Reply