Fire-piston de la "tata" lui

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda
Re: Fire-piston de la "tata" lui

Post by otonel » 07 Feb 2013, 01:03

Ca sa faci o garnitura este simplu, tai din piele un cerc cu diametru de vreo 20 mm am taiat-o eu pentru diametru de 10 mm pe care l-am pus intr-un capacel cu un pic de apa si vreo 2 picaturi de detergent de vase lichid.
L-am lasat cred ca vreo 5-6 ore ca sa se inmoaie pielea bine dupa care cu coada unui burghiu de 8 am presat rondeaua de piele in teava prin partea conica a acesteia cum se si vede in prima poza, si am lasat-o pana a doua zi dimineata cand am scos garnitura afara din teava si cu o lama de ras am taiat marginea ramasa afara care avea cute.
Am dat o gaura de 2 mm prin garnitura si am vrut sa o fixez cu un holsurub si o saiba in capatul pistonului dar in loc de saiba am gasit un capacel de cupru care se incadra bine in interiorul garnituri si am zis ca-i numa`bun ca abia nu vine in contact cu garnitura carbunele aprins.
Apoi am pus niste ulei pe garnitura si am introdus-o in teava, iar ce am observat cu garnitura este ca initial depasea capacelul de cupru dar acuma de la presiune cred ca s-a tras , si mai vezi ca partea fina a pieli sa fie la exteriorul garniturii nu cea "scamosata"
Spor la lucru.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

Post Reply