Pescuit cu arcul

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46
Re: Pescuit cu arcul

Post by deceneus » 15 Jan 2012, 22:48

La inceput nu e tocmai usor intradevar, tragi instinctiv,pestele se misca,reflexia si refractia apei te inseala, iti arata pestele mai departe decat este in realitate si de asta trebuie sa ochesti sub ce vezi ca sa tragi in el si nu peste. Dar dupa aproximativ o luna de practica pot sa ma laud ca pe o raza de 20 de metri ,7 din 10 pesti ,ca marime de la o palma in sus, ramaneau infipti in sageata.
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Pescuit cu arcul

Post by anasazzy » 15 Jan 2012, 23:09

=D> =D> frumos miar place si mie. dar aici in rominia este alta poveste ,baltile sint destul de vizitate de oameni si la cea mai mica umbra pesti se fac nevazuti.mai ales ca de 20 de ani braconajul ia adus la numar minim.
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Pescuit cu arcul

Post by deceneus » 16 Jan 2012, 00:03

:* nici aia din SUA nu stateau drept tinta,la fel ca la vantoare trebuie sa te apropii incet,pe furis,sa nu tropai ca se transmite vibratia pana in apa,sa nu ai soarele in spate, sa stai cateodata nemiscat 5-10 minute pana apare din nou pestele...........
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:213
Joined:29 May 2011, 21:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36
Location:galati
Contact:

Re: Pescuit cu arcul

Post by oroborusgeorge » 16 Jan 2012, 07:07

cu ceva ani in urma pe cand stateam in grecia ma duceam la vanat de pesti cu harponul , metoda este mult mai diferita , in primul rand nu tragi de pe mal , apoi apa este foarte limpede incat poti alege cu usurinta prada , tot ce trebuie sa stii e sa fii un bun inotator pe sub apa pentru a rezista cel putin un minut , timp in care trebuie sa te scufunzi cu mare atentie la fel de bine te vad si pestii si au tendinta sa se ascunda prim cele mai intortochiate cotloane :)) . iata si o fotografie din acele vremuri
http://hi5.com/friend/photos/displayPho ... =266050515
dar sa stiti ca din acele scufundari am invatat si alte lucruri si pastrez pana astazi amintiri ale unor aventuri frumoase............. >:d< >:d<

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Pescuit cu arcul

Post by domide » 16 Jan 2012, 10:35

Hmm... Imi aduc aminte cu placere :)) de prima "jucarie", facuta in timpul facultatii: un harpon. Daca il caut bine il mai gasesc prin pod. Maner cu declansator, sageata cu varf infiletat. Pe post de gume am folosit garou, puteam sa cresc viteza sagetii daca foloseam doua randuri de gume.

Am fost cu cativa amici la barajul de la Herculane (lacul Prisaca). Se faceau cursuri de scufundari, apa era super limpede, de un albastru deosebit. Vizibilitatea in apa era foatre buna si atunci am vazut cum iti este inselata vederea in apa. In primul rand obiectele par mai sus, mai aproape si mult mai mari decat in realitate. Stiu ca am ochit un pestisor ce parea sa fie de 20cm, si cand l-am scos era spulberat de sageata - nu era cat palma...

Dar este altceva sub apa decat pe mal, eu zic ca este mai frumos sa si inoti. Ce vremuri dom'le....

Oricum Deceneus, bravo pentru captura si imagini.

George tu arătai ca un profesionist :)) pregatit cu tridentul pentru o dorada...
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:213
Joined:29 May 2011, 21:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36
Location:galati
Contact:

Re: Pescuit cu arcul

Post by oroborusgeorge » 16 Jan 2012, 18:52

Da Mircea alte vremuri despre care as putea sa povestesc ore in sir , o bucatica din sufletul meu a ramas pe acea insula si mai ales in lumea tacuta de sub ape .............. dar o sa povestesc eu mai multe pa la cele ravnite intalniri pe care le vom avea, intre doua sageti pe un traseu ca la Dumbraveni sau la Greaca merg spuse multe amintiri placute .
cat despre un pescuit cu sageti trase din barca ar fi super in Delta Dunarii , un alt teritoriu cu alte aventuri din alte timpuri ........... :)) in asteptarea celor ce vor veni ma gandesc la cele trecute :)) , cu respect >:d< ....

pescardeclean
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Pescuit cu arcul

Post by pescardeclean » 16 Jan 2012, 20:11

Mare atentie, in Romania nu incercati sa pescuiti cu arcul pe apele care nu au licente de aquacultura. Riscati amenzi mai mult decat usturatoare:
"ART. 64
Urmatoarele fapte constituie infractiuni si se sanctioneaza cu amenda de la 6.000 lei la 10.000 lei si interzicerea dreptului de a pescui pe o perioada cuprinsa intre 1 si 3 ani:

l) pescuitul cu ostia, sulita, tepoaica si cu orice alte unelte intepatoare sau agatatoare, prin greblare sau harponare;"

Post Reply