Arcasii-Romaniei.ro a luat fiinta din nevoia unor arcasi rataciti de a se trezi din zbuciumul vietii zilelor noastre. Arcasii-Romaniei.ro este locul caruia ii spunem ACASA, locul unde ne vom intoarce mereu, stiind ca cineva ne va primi cu bucurie in ochi si zambet pe buze.

Blestemul arcului care zbarnaie ori cel al sagetii zburand zorit spre tinta sunt blesteme fara leac. Asta chiar daca vremurile s-au copt, si acum putem povesti despre cum se construieste un arc sau o mana de sageti, o tolba, o manusa de arcas ori vreun stilet mai aratos. Ne aducem aminte si de stramosii nostri, cu ale lor straie si obiceiuri arcasesti, ne bucuram si sa primim oaspeti doritori de sfaturi sau de voie buna. Dar stim ca magia arcului e cea care ne-a adunat pe toti la un loc, si e datoria noastra s-o transmitem mai departe.

Hai sa invatam impreuna sa mesterim arcuri si sageti, sa descoperim impreuna secretele ochirii si ale tragerii fara cusur! Hai sa aflam impreuna istoria arcului romanesc si s-o scriem mai departe!
Hai sa fim arcasii Romaniei!

Problemele tehnice, problemele cu inregistrarea sau logare puteti sa le notificati in categoria Ajutor sub rolul de vizitator.

Va multumim pentru intelegere.
Echipa.

Pescuit cu arcul

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...

Re: Pescuit cu arcul

Mesajde deceneus » 15 Ian 2012, 22:48

La inceput nu e tocmai usor intradevar, tragi instinctiv,pestele se misca,reflexia si refractia apei te inseala, iti arata pestele mai departe decat este in realitate si de asta trebuie sa ochesti sub ce vezi ca sa tragi in el si nu peste. Dar dupa aproximativ o luna de practica pot sa ma laud ca pe o raza de 20 de metri ,7 din 10 pesti ,ca marime de la o palma in sus, ramaneau infipti in sageata.
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 2 times
Been thanked: 19 times
Am un arc: da
Construit de mine: nu
locuiesc in:: Brasov
judet: Brasov
Varsta: 46

Mesajde anasazzy » 15 Ian 2012, 23:09

=D> =D> frumos miar place si mie. dar aici in rominia este alta poveste ,baltile sint destul de vizitate de oameni si la cea mai mica umbra pesti se fac nevazuti.mai ales ca de 20 de ani braconajul ia adus la numar minim.
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times
Construit de mine: da
locuiesc in:: bucuresti
judet: ----
Varsta: 43

Mesajde deceneus » 16 Ian 2012, 00:03

:* nici aia din SUA nu stateau drept tinta,la fel ca la vantoare trebuie sa te apropii incet,pe furis,sa nu tropai ca se transmite vibratia pana in apa,sa nu ai soarele in spate, sa stai cateodata nemiscat 5-10 minute pana apare din nou pestele...........
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 2 times
Been thanked: 19 times
locuiesc in:: Brasov
judet: Brasov
Varsta: 46

Mesajde oroborusgeorge » 16 Ian 2012, 07:07

cu ceva ani in urma pe cand stateam in grecia ma duceam la vanat de pesti cu harponul , metoda este mult mai diferita , in primul rand nu tragi de pe mal , apoi apa este foarte limpede incat poti alege cu usurinta prada , tot ce trebuie sa stii e sa fii un bun inotator pe sub apa pentru a rezista cel putin un minut , timp in care trebuie sa te scufunzi cu mare atentie la fel de bine te vad si pestii si au tendinta sa se ascunda prim cele mai intortochiate cotloane :)) . iata si o fotografie din acele vremuri
http://hi5.com/friend/photos/displayPho ... =266050515
dar sa stiti ca din acele scufundari am invatat si alte lucruri si pastrez pana astazi amintiri ale unor aventuri frumoase............. >:d< >:d<
oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 0 time
Been thanked: 10 times
locuiesc in:: galati
judet: galati
Varsta: 36

Mesajde domide » 16 Ian 2012, 10:35

Hmm... Imi aduc aminte cu placere :)) de prima "jucarie", facuta in timpul facultatii: un harpon. Daca il caut bine il mai gasesc prin pod. Maner cu declansator, sageata cu varf infiletat. Pe post de gume am folosit garou, puteam sa cresc viteza sagetii daca foloseam doua randuri de gume.

Am fost cu cativa amici la barajul de la Herculane (lacul Prisaca). Se faceau cursuri de scufundari, apa era super limpede, de un albastru deosebit. Vizibilitatea in apa era foatre buna si atunci am vazut cum iti este inselata vederea in apa. In primul rand obiectele par mai sus, mai aproape si mult mai mari decat in realitate. Stiu ca am ochit un pestisor ce parea sa fie de 20cm, si cand l-am scos era spulberat de sageata - nu era cat palma...

Dar este altceva sub apa decat pe mal, eu zic ca este mai frumos sa si inoti. Ce vremuri dom'le....

Oricum Deceneus, bravo pentru captura si imagini.

George tu arătai ca un profesionist :)) pregatit cu tridentul pentru o dorada...
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Has thanked: 67 times
Been thanked: 147 times
Construit de mine: da
locuiesc in:: Deva H
judet: Hunedoara
Varsta: 40

Mesajde oroborusgeorge » 16 Ian 2012, 18:52

Da Mircea alte vremuri despre care as putea sa povestesc ore in sir , o bucatica din sufletul meu a ramas pe acea insula si mai ales in lumea tacuta de sub ape .............. dar o sa povestesc eu mai multe pa la cele ravnite intalniri pe care le vom avea, intre doua sageti pe un traseu ca la Dumbraveni sau la Greaca merg spuse multe amintiri placute .
cat despre un pescuit cu sageti trase din barca ar fi super in Delta Dunarii , un alt teritoriu cu alte aventuri din alte timpuri ........... :)) in asteptarea celor ce vor veni ma gandesc la cele trecute :)) , cu respect >:d< ....
oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 0 time
Been thanked: 10 times
locuiesc in:: galati
judet: galati
Varsta: 36

Mesajde pescardeclean » 16 Ian 2012, 20:11

Mare atentie, in Romania nu incercati sa pescuiti cu arcul pe apele care nu au licente de aquacultura. Riscati amenzi mai mult decat usturatoare:
"ART. 64
Urmatoarele fapte constituie infractiuni si se sanctioneaza cu amenda de la 6.000 lei la 10.000 lei si interzicerea dreptului de a pescui pe o perioada cuprinsa intre 1 si 3 ani:

l) pescuitul cu ostia, sulita, tepoaica si cu orice alte unelte intepatoare sau agatatoare, prin greblare sau harponare;"
pescardeclean
Membru al forumului
Membru al forumului

Anterior

Înapoi la Supravietuire