Arcasii-Romaniei.ro a luat fiinta din nevoia unor arcasi rataciti de a se trezi din zbuciumul vietii zilelor noastre. Arcasii-Romaniei.ro este locul caruia ii spunem ACASA, locul unde ne vom intoarce mereu, stiind ca cineva ne va primi cu bucurie in ochi si zambet pe buze.

Blestemul arcului care zbarnaie ori cel al sagetii zburand zorit spre tinta sunt blesteme fara leac. Asta chiar daca vremurile s-au copt, si acum putem povesti despre cum se construieste un arc sau o mana de sageti, o tolba, o manusa de arcas ori vreun stilet mai aratos. Ne aducem aminte si de stramosii nostri, cu ale lor straie si obiceiuri arcasesti, ne bucuram si sa primim oaspeti doritori de sfaturi sau de voie buna. Dar stim ca magia arcului e cea care ne-a adunat pe toti la un loc, si e datoria noastra s-o transmitem mai departe.

Hai sa invatam impreuna sa mesterim arcuri si sageti, sa descoperim impreuna secretele ochirii si ale tragerii fara cusur! Hai sa aflam impreuna istoria arcului romanesc si s-o scriem mai departe!
Hai sa fim arcasii Romaniei!

Problemele tehnice, problemele cu inregistrarea sau logare puteti sa le notificati in categoria Ajutor sub rolul de vizitator.

Va multumim pentru intelegere.
Echipa.

"Vine o zi", vorba cantecului, cand trebuie sa ne punem intrebarea We will survive ? Asteptam ideai pareri comentarii pe topicul deschis de Gabi http://forum.arcasii-romaniei.ro/viewtopic.php?f=106&p=37013#p37013

Pescuit cu arcul

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...

Pescuit cu arcul

Mesajde deceneus » 15 Ian 2012, 19:40

Datorita acestui sport ,aparut relativ recent,2005,am pus prima data mana pe un arc. Dar pana sa fie sport era si este o metoda de supravietuire si Yononindo exemplifica asta cel mai bine:

http://www.youtube.com/watch?v=IdO1Y30x ... re=related
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 2 times
Been thanked: 19 times
Am un arc: da
Construit de mine: nu
locuiesc in:: Brasov
judet: Brasov
Varsta: 46

Re: Pescuit cu arcul

Mesajde carcalete » 15 Ian 2012, 20:15

Super filmulet! Dpdv constructiv, bineinteles! Este si vre-un film cu confectionarea varfurilor?
carcalete
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
locuiesc in:: Alba-Iulia
judet: alba
Varsta: 38

Mesajde deceneus » 15 Ian 2012, 20:34

sunt o gramada pe youtube,cauta flintknapping

http://www.youtube.com/watch?v=tWp5TVCFTxo
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde deceneus » 15 Ian 2012, 20:37

carcalete scrie:Super filmulet! Dpdv constructiv, bineinteles! Este si vre-un film cu confectionarea varfurilor?

dar de ce doar din punct de vedere constructiv? dpdv pescuit cu arcul nu? :)
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde deceneus » 15 Ian 2012, 21:06

in Romania poti sa o faci pe baltile private cu acordul proprietarului,in restul apelor nu cred ca vreodata se va pescui legal cu arcul

am facut in Arkansas un videoclip cu pescuitul cu arcul pe niste canale de irigatie:

http://www.youtube.com/watch?v=HJX6qfZV ... AAAAAAABAA
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde carcalete » 15 Ian 2012, 21:18

Cui nu I.-are place? :d Doar CA daca il prinzi cu o sageata, nu-l Mai poti pupa si sa-i dai drumul cum fac pescarii de la televizor! O:-) Din de spui tu, inseamna, CA EU as putea de exemplu sa pun jos porcul din ograda cu o sageata, daca am chef?
carcalete
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
locuiesc in:: Alba-Iulia
judet: alba
Varsta: 38

Mesajde AlinAndreica » 15 Ian 2012, 21:28

Se vad asa bine pestii incat sa tragi in ei de pe mal? Din barca am mai vazut,dar in filmuletul tau se pare ca distanta e mare...Sau e asa populat cu peste ca poti sa tragi la cel mai mic val de pe apa si sa nimeresti ceva?
AlinAndreica
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 39 times
Been thanked: 8 times
locuiesc in:: Cluj-Napoca
judet: Cluj
Varsta: 39

Mesajde deceneus » 15 Ian 2012, 21:45

:) ii vezi si nu prea, ai nevoie de ochelari polarizati...Cel putin unde pescuiam eu apa era destul de tulbure si ii distingeam ca niste pete in apa dar cu putina practica incepi sa-i descoperi repede. Distanta aia care ti se pare mare este de aproximativ 20 de metri,firul cu care e legata sageata avea 23 m, asa ca nu merge mai departe. De tras tragi in pestele pe care il vezi,nu sunt atatia incat sa tragi la intamplare.

[quoteDin de spui tu, inseamna, CA EU as putea de exemplu sa pun jos porcul din ograda cu o sageata, daca am chef?][/quote]

Carcalete,cine vorbea de porci aici? :-O daca tu vrei sa-ti sacrifici "traditional" porcul din ograda cu sageata treaba ta, sa ai in schimb grija la vecini sa nu te dea in primire la protectia animalelor :)
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde nickbr » 15 Ian 2012, 22:07

salut.frumos video ;) .este un raulet pe aici unde ma duc de obicei la peste, daca stai nemiscat pe mal vezi cum trece crapul caci apa e mica.si cand vezi vreun pescar pe mal sigur e roman.ca italieni nu mananca crap =)) :)>-
sa invat secretele stramosilor nostri care au scris istorie cu arme "primitive"......Primitive Way...
nickbr
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 15 times
locuiesc in:: vadeni
judet: braila
Varsta: 25

Mesajde AlinAndreica » 15 Ian 2012, 22:13

deceneus scrie: Distanta aia care ti se pare mare este de aproximativ 20 de metri

Iti trebuie ceva dexteritate si precizie.Sunt multi care rateaza caprioare de la 20-25m si le ranesc doar... Asa ca trebuie sa fii mai mult decat arcas si mai mult decat pescar.Si cu ochi de vultur.Nu cred ca e usor...
AlinAndreica
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 39 times
locuiesc in:: Cluj-Napoca
judet: Cluj
Varsta: 39

Următorul

Înapoi la Supravietuire