Pescuit cu arcul

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
Post Reply
User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46
Pescuit cu arcul

Post by deceneus » 15 Jan 2012, 19:40

Datorita acestui sport ,aparut relativ recent,2005,am pus prima data mana pe un arc. Dar pana sa fie sport era si este o metoda de supravietuire si Yononindo exemplifica asta cel mai bine:

http://www.youtube.com/watch?v=IdO1Y30x ... re=related
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

User avatar
carcalete
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:122
Joined:18 Jan 2011, 13:07
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba-Iulia
judet:alba
Varsta:38
Location:Alba-Iulia

Re: Pescuit cu arcul

Post by carcalete » 15 Jan 2012, 20:15

Super filmulet! Dpdv constructiv, bineinteles! Este si vre-un film cu confectionarea varfurilor?

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Pescuit cu arcul

Post by deceneus » 15 Jan 2012, 20:34

sunt o gramada pe youtube,cauta flintknapping

http://www.youtube.com/watch?v=tWp5TVCFTxo
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Pescuit cu arcul

Post by deceneus » 15 Jan 2012, 20:37

carcalete wrote:Super filmulet! Dpdv constructiv, bineinteles! Este si vre-un film cu confectionarea varfurilor?
dar de ce doar din punct de vedere constructiv? dpdv pescuit cu arcul nu? :)
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Pescuit cu arcul

Post by deceneus » 15 Jan 2012, 21:06

in Romania poti sa o faci pe baltile private cu acordul proprietarului,in restul apelor nu cred ca vreodata se va pescui legal cu arcul

am facut in Arkansas un videoclip cu pescuitul cu arcul pe niste canale de irigatie:

http://www.youtube.com/watch?v=HJX6qfZV ... AAAAAAABAA
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

User avatar
carcalete
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:122
Joined:18 Jan 2011, 13:07
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba-Iulia
judet:alba
Varsta:38
Location:Alba-Iulia

Re: Pescuit cu arcul

Post by carcalete » 15 Jan 2012, 21:18

Cui nu I.-are place? :d Doar CA daca il prinzi cu o sageata, nu-l Mai poti pupa si sa-i dai drumul cum fac pescarii de la televizor! O:-) Din de spui tu, inseamna, CA EU as putea de exemplu sa pun jos porcul din ograda cu o sageata, daca am chef?

User avatar
AlinAndreica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:143
Joined:13 Aug 2011, 00:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:39

Re: Pescuit cu arcul

Post by AlinAndreica » 15 Jan 2012, 21:28

Se vad asa bine pestii incat sa tragi in ei de pe mal? Din barca am mai vazut,dar in filmuletul tau se pare ca distanta e mare...Sau e asa populat cu peste ca poti sa tragi la cel mai mic val de pe apa si sa nimeresti ceva?

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Pescuit cu arcul

Post by deceneus » 15 Jan 2012, 21:45

:) ii vezi si nu prea, ai nevoie de ochelari polarizati...Cel putin unde pescuiam eu apa era destul de tulbure si ii distingeam ca niste pete in apa dar cu putina practica incepi sa-i descoperi repede. Distanta aia care ti se pare mare este de aproximativ 20 de metri,firul cu care e legata sageata avea 23 m, asa ca nu merge mai departe. De tras tragi in pestele pe care il vezi,nu sunt atatia incat sa tragi la intamplare.

[quoteDin de spui tu, inseamna, CA EU as putea de exemplu sa pun jos porcul din ograda cu o sageata, daca am chef?][/quote]

Carcalete,cine vorbea de porci aici? :-O daca tu vrei sa-ti sacrifici "traditional" porcul din ograda cu sageata treaba ta, sa ai in schimb grija la vecini sa nu te dea in primire la protectia animalelor :)
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

nickbr
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:112
Joined:30 Nov 2012, 15:48
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::vadeni
judet:braila
Varsta:25
Location:vadeni br
Contact:

Re: Pescuit cu arcul

Post by nickbr » 15 Jan 2012, 22:07

salut.frumos video ;) .este un raulet pe aici unde ma duc de obicei la peste, daca stai nemiscat pe mal vezi cum trece crapul caci apa e mica.si cand vezi vreun pescar pe mal sigur e roman.ca italieni nu mananca crap =)) :)>-
sa invat secretele stramosilor nostri care au scris istorie cu arme "primitive"......Primitive Way...

User avatar
AlinAndreica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:143
Joined:13 Aug 2011, 00:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:39

Re: Pescuit cu arcul

Post by AlinAndreica » 15 Jan 2012, 22:13

deceneus wrote: Distanta aia care ti se pare mare este de aproximativ 20 de metri
Iti trebuie ceva dexteritate si precizie.Sunt multi care rateaza caprioare de la 20-25m si le ranesc doar... Asa ca trebuie sa fii mai mult decat arcas si mai mult decat pescar.Si cu ochi de vultur.Nu cred ca e usor...

Post Reply