Supravietuire

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
testokick
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Supravietuire

Post by testokick » 07 Oct 2008, 22:38

=))
Ce urs ?... E destul de greu de acceptat din fata monitorului ca adapostul e pe locurile primare. Noi luam aceste lucrurui ca fiind din oficiu. La fel si celelalte prioritati pentru supravietuire. Ca exemplu. Am vrut sa vad cat de mult rezist iarna afara fara adapost si daca am cort si nimic altceva. Afara am rezistat 10 minute fara miscare, in cort(in afara de bocanci eram la fel imbracat) m-am foit toata noaptea fara nici un pic de somn pana la 5 dimineata. Abia am reusit sa inchid un ochi pana la 6 si cand m-am trezit eram o piftie rece tremuranda. Asta a fost facuta pe 5 ianuarie anul asta intr-o padure la 12 km de Bucuresti. Daca esti pe munte...nu vreau sa ma gandesc ce patesti iarna fara adapost sau mai rau toamna cand sunt ploi din ora in ora. Ca fapt divers, hainele ude transfera caldura de corpul tau de 27 de ori mai repede decat cele uscate.
Si ca incheiere, botezul se face aproape in fiecare an cu o baie iarna in zapada, la c*ru gol sau in slip in apa de sub gheata abia sparta. Asta asa ca distractie intre prieteni.
uite poze
Image
Alea din spatele meu erau urzici...de acolo sfori
Image

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Supravietuire

Post by andreih » 08 Oct 2008, 00:16

andreih wrote:Servus !
Cristi ti-as propune sa iesim .... asa intr-o plimbare si sa incercam sa simulam....... Adica sa vedem fara nimic ce putem sa facem in 8 ore... ma refer la unelte, varfuri, corzi, sulita, arc, foc etc...
andrei
Servus!
testokick recunosc faptul ca nu sunt prea priceput, propunerea mea pt Cristi era cum am citat si mai sus "sa iesim" "asa intr-o plimbare" "ma refer la unelte, varfuri, corzi" poate m-am exprimat eu mai ambiguu, ceea ce am gandit era mai degraba o iesire in care sa vedem ce unelte s-ar putea improviza (daca s-ar putea improviza). Excluzand sticlele si cutiile de conserve, de care oricum e PLIN prin padure din pacate...

De citit, citesc ce ai scris, cu mult interes!!! Mi se par foarte folositoare informatile! Multumesc!

andrei

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Supravietuire

Post by Greenarrow » 08 Oct 2008, 14:11

Salut,prima poaza e facuta in delta nu?.....si eu am fost in delta vro 3 ani la rand cu un club montan din bucuresti si cred ca voi mai merge mult timp acolo.In ce zona e facuta poza?

testokick
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Supravietuire

Post by testokick » 08 Oct 2008, 15:18

Salutare
Poza este facuta la mila 22. Din cate am inteles de la localnici, nu este trecuta pe harta pentru ca e canal mic bun doar pentru barci mici.

Andreih Nu vreau sa dau lectii ! Doresc sa ajut oameni aratandu-le realitatea ca nu uneltele sunt prioritatea noastra. Mai stiu din experienta mea si a altora ca tendinta e de afla daca poti afla daca poti face capcane, pescui, unelte primitive sau arme primitive. Nu abilitatile astea te salveaza ci adapostul si apa. In orice armata a lumii esti invatat sa de adapostesti de intemperii si apoi semnalizarea ta pentru extractie..dar asta doar pe timp de pace. Pe timp de razboi extractia, si evaziunea fata de inamic este importanta si apoi abilitatile tale ca om. Gandeste-te ce ai insemna pentru inamic sa te prinda mesterind sulite si arcuri.
Mai este un lucru foarte important de care nu trebuie sa uitam NU incurcati supravietuirea cu bushcraft
Sunt 2 lucruri diferite cu asemanari, nu sunt asemanatoare.

testokick
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Supravietuire

Post by testokick » 22 Oct 2008, 23:47

Vad ca acest topic moare incet incet. Hai ca incep eu cu am mai facut in zilele ce au trecut. Am fost pe Vacaresti si am cules niste radacini de papura. Pentru cine nu stie ele sunt foarte bune si crude si gatite. Am facut focul cu cremenele de metal si o incercare nereusita de a face o lama din niste pietre din zona.(mai mult noroc data viitoare).Orientare in teren si alte asemenea activitati utile.
Ceva intrebari?

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Supravietuire

Post by dady » 23 Oct 2008, 09:00

pai presupun ca merg mai mult cu mana in buzunar ;) ca doar e supravietuire... eventual poate daca mergem pe traseul pe unde a fost el poate gasim inscriptionate pe pietre secvente din peripetiile lui ;)

testokick
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Supravietuire

Post by testokick » 23 Oct 2008, 10:36

:)) Nu stiu dca gasiti semnele trecerii mele pe acolo, ca de obicei nu las nici un fel de urme, chiar daca fac focul. Cat despre poze o sa incerc ca mai iau cateva maini de acasa sa le fac in timp ce construiesc varfuri de sageata sau cutite din piatra. La foc e destul de dificil sa faci poze sa se inteleaga ce faci acolo. Dar o sa incerc data viitoare sa fac cu arcul focul si sa vedem ce iese pana una alta uitati o poza de acum 2 ani cand am fost pe Fagaras si am incercat atunci sa fac focul cu vioara indiana.

Image
Image
Si asta e focul...Cu tigarile aferente pana se "ard" carnatii
Image

testokick
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Supravietuire

Post by testokick » 25 Oct 2008, 12:18

Supravietuirea nu este un joc si nici iesire la iarba verde. Problema poate fi vazuta din diferite unghiuri. Daca te duci sa-ti testezi limitele mancand viermi, rame si alte asemenea lor se mai numeste iesire la iarba verde? Dar daca te duci prin munti sa faci focul cu vioara indiana si in final iti dai seama ca nu merge sa faci nimic cu rasinoase, te numesti supravietuitor? Personal vad acest lucru pe care il fac cu placere si le preadau la altii, o metoda usoara de a invata. Mai este si metoda prin care poti invata aceste abilitati si sa ingheti in frig, sa nu reusesti sa te misti din cauza deshidratarii sau a accidentarilor survenite pe fondul lipsei de carbohidrati din corp. Aceste activitati sunt de pregatire a persoanei doar pentru situatii nefericite. Am invatat si "the hard way" iarna trecuta pe langa Bucuresti intr-o padure la minus 10 grade afara si in zapada de jumatate de metru cum e sa petreci noaptea. Sincer a fost de neuitat dar prima regula in supravietuire este sa faci ceva sa iesi din situatia data la momentul respectiv. Am facut noaptea acolo sa vad daca pot rezista pana dimineata. Si atat. Nu-ti poti permite sa te avanti in invatarea sau perfectionarea altor lucruri.
Ce fac eu se numeste antrenament si nu supravietuire plecand la mine cu un briceag, o eugenie si o juma' de cola. Acum doi ani pe Fagaras eram mort de sete cu sacul in spate si nebaut de 2 zile pe temperatura de 30 grade urcand pante de 45 grade. Aia era supravietuire? Va spun ca nu ! Instinctul de conservare iti spune sa lasi dracu toata greutatea de pe tine si sa iei doar ce ai avea nevoie. Cutit(sau topor), apa, busola si un plastic pentru ploaie. Te duci binisor la vale pana dai de un curs de apa si te tii dupa el pana dai de oameni. Gata esti salvat! Restul sunt antrenamente. La fel cum tragi cu arcul la tinta sa inveti sa nimeresti bulina rosie din centru data viitoare mult mai repede, la fel si eu fac antrenamente sa invat ce sa fac mai repede in diferite medii fara sa gandesc. Sa fie doar instinct, fara prea multa judecata. %%-

testokick
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Supravietuire

Post by testokick » 28 Oct 2008, 08:59

VA rugam sa ne scuzati ca nu ne-am nascut direct destepti si cu toate cunostintele gata intiparite in minte. Noi Mai intai incercam , repetam si apoi invatam. Calea usoara sau cea grea.
Partea ca oricine poate fi antrenat sa se descurce la nustiu cate grade minus este valabila doar pentru cei din fata calculatorului nascuti comozi. Asta suna ca aia: "Daca avea si baba o lingura-n cur se numea zeppelin" sau " daca avea si baba un coi se ducea si ea la razboi" Mai bine decat sa fiti critici va invit direct pe munte sau unde vreti voi sa mergeti. Pe urma vedem cine rade mai bine si mai cu pofta.
PS Faceti voi programul liber ales de sarcini.

testokick
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Supravietuire

Post by testokick » 28 Oct 2008, 16:15

avram wrote:D-lor,ramin la parerea mea,si anume ca daca lucrati neorganizati si fara metoda,totul se reduce la un teribilism ieftin si desuiet. Nu trebuie sa-ti dovedesti si sa dovedesti nimanui ca rezisti la nustiu cite grade sub minus.Daca totul este facut gradat,si metodic,oricine poate fi instruit sa supravietuiasca si sase descurce satisfacator in conditii de criza. In concluzie,nu faceti din supravietuire un joc,ci un antrenament pe care daca-l faceti in mod organizat si gradat,va fi benefic pt. toti. Multumesc.
Nu e fara planificare. Totul este un antrenament. Metoda de expunere a lucrurilor poate nu este cea mai buna insa va asigur ca am pana si caiet de sarcini cand plec de acasa.
PS Nu vreau sa dovedesc nimanui ce bun sunt. Vreau doar sa ma antrenez. Am mai zis ca e la fel cu trasul la tinta. E doar placere pura.

Post Reply