Supravietuire

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
User avatar
Vreascu
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:93
Joined:01 Jul 2014, 08:24
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Iasi
judet:Iasi
Varsta:35
Location:Iasi
Re: Supravietuire

Post by Vreascu » 06 Oct 2008, 13:53

Salut testokik...uite strict referitor la supravieţuire în sălbăticie...cred că primul gând nu ar fi arcul ca unealtă-armă pentru procurarea hranei...ci suliţa...O creangă mai nici prea lungă nici prea scurtă de o grosime confortabilă pentru a fi ţinută şi mănuită...iar ca vărf ori ataşez birceagu, brişca, cuţâtu' din dotare...ori se poate "pili" lemnul de o cioata uscată ori o piatră...Neştiindu-mă cine ştie ce Achile...nu m-aş baza pe aruncat ...ci pe înpuns prada mică de aproape...după ore bune de aşteptat în linişte la gura vizuinii...
După ce aş trece de "prima zi" viu...poate m-aş apuca să mă găndesc şi la ceva ranged wepon...dar tot nu ar fi arcu în capu' listei...Problema cea mai mare o vad eu a fi coarda...
Pentru distanţă următorul pas ar fi un Atlatl...un fel de stramoş al arcului...este foarte multă documentaţie pe net despre aşa ceva...Chiar uichendu trecut am încercat să îmi fac unu....cât de repe am să pun şi ceva poze. Ce am observat e că săgeata-lance...folosită cu atlatl....are ceva forţă de penetrare la 15-20 m chiar şi în mâinile unui începător...cum sunt eo...bănuiesc că strămoşii practicând de timpuriu puteau obţine un kill şi la 30-50m la vânat mic şi mediu.
...aşa...abia după ce mi-aş asigura ceva proteina pentru 2-3 zile...abia atunci poate m-aş încumeta să mă apuc de un arc....căci...dacă tot ma apuc...macar să fac o trebă calumea...
Mă găndesc eu că într-o situaţie limită nu face sens să cheltui mai multă energie în a face un lucru decât ţi-ar putea aduce ace lucru...Doi la mână....nu factor esenţial în supravieţuire mi se pare mentalul...caracterul...starea pozitivă generală...apoi după ce că te afli singur ...în pustiu...te ambiţionezi să faci un arc...şi după ore sau chiar o zi două...el să se rupă sau coarda să pleznească...îţi cam zdruncină optimismul şi încrederea....
Eh...sunt multe de discutat...şi foarte bine că avem aici unde discuta...revin curând cu un post despre atlatl...cu poze cu tot...
baftă...

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Supravietuire

Post by Greenarrow » 06 Oct 2008, 14:22

Ca adept al tehnicilor de supravietuire, as putea spune in primul rand ca o sulita este o idee destul de rationala intr-o situatie extrema.O sulita are dublu rol: in primul rand de aparare si apoi de vanatoare.Totusi pentru a-ti procura un "blanos" ce-l mai simplu ar fi sa improvizezi o capcana,iar pentru asta exista destule materiale:sireturile de la bocanci/adidasi sau radacina de molid(este foarte fibroasa si elastica) sau diferite vite care se mai intalnesc prin padurile noastre.As mai putea spune ca procurarea mancarii sta intotdeauna pe locul 2,deoarece intr-o situatie extrema primul lucru pe care-l faci e sa-ti improvizezi un adapost.In incheiere mai vreau sa adaug, ca atunci cand pelcam in natura e bine sa avem la noi macar un briceag si cativa metrii de sfoara.

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: Supravietuire

Post by cristiflorin » 06 Oct 2008, 17:01

Situatiile periculoase ce necesita unele cunostinte de baza in supravietuire sunt de termen scurt, de ordinul zilelor, mai lungi , si tot mai lungi..(naufragiu.., razboi, ...)
In cele de scurta durata, pe care le putem intilni pe munte, nu prea se pune problema vinatului pt mincare. Prima grija e apa, si eventual adapostul.

testokick
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Supravietuire

Post by testokick » 06 Oct 2008, 19:47

Ati auzit de regula lui 3? Daca nu: poti supravietui 3 minute fara aer, 3 ore fara adapost, 3 zile fara apa, 3 saptamani fara mancare si 3 luni fara contact cu semenii. La ultima nu prea sunt de acord, dar au scris-o altii. Stiu supravietuirea foarte bine caci cu asta ma ocup. Vorbeam ipotetic daca este posibil sa se faca din salcie si plop astfel incat sa omori un iepure. Cat despre coarda se poate face din canepa, urzica coaja de salcie si multe alte materiale la fel de bune care sunt in natura. Cat despre alte arme nu vreau sa ma avant pentru ca deja divagam si dupa cum a spus Admin,
Nu se accepta aceasta propunere, acest forum are ca scop discutii despre arcuri dar am zis ca este bine sa stim una alta de la cei care mai ies in natura sau care au avut "aventuri periculoase".
raman la arcuri. Cat despre plecarea fara un cutit sau briceag la tine, e la fel cum ai sari din avion fara parasuta.

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Supravietuire

Post by andreih » 07 Oct 2008, 11:01

Servus!

"Cat despre plecarea fara un cutit sau briceag la tine, e la fel cum ai sari din avion fara parasuta"

pai e bine sa ai la tine dar daca totusi nu ai nu e o situatie disperata... doua pietre potrivite le ciocnesti si faci o muchie taioasa cat de cat...
de aici pana la un topor de piatra rudimentar, ADZE, varf de sulita etc. e o chestiune de cateva minute pentru cineva care are cunostinte MINIME de flintknapling....
varf de sageata din piatra cronometrat am vazut facut in 17 min...
chiar de nu gasesti piatra nus' de care obsidian, sau "flint" etc si din ce se gaseste se poate face ceva cat de cat, macar cat sa tai si sa cioplesti o creanga sau un copacel mai subtire... am vazut asta si chiar am incercat, merge mult mai greu decat un cutit, evident, dar .. functioneaza!!!

mi se pare muuult mai greu sa obtii sfoara corespunzatoare din fibre vegetale... dar si asta se poate.. am vazut pe cineva facand sfoara din urzica pt. coarda de arc... era rezistenta, am rupt-o mi-a dat-o sa trag de ea sa vad ca rezista, da' greu s-a rupt desi era subtire... timp efectiv tot cam 15 min...
depinde de indemanarea si experienta pt. a te descurca...

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: Supravietuire

Post by cristiflorin » 07 Oct 2008, 11:23

O idee buna ar fi sa avem in/pe teaca cutitului virf de sulita, (si coarda) cum au unele cutite sau macete din comert. Supravietuirea implica prevederea.

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Supravietuire

Post by andreih » 07 Oct 2008, 11:56

Servus !
Cristi ti-as propune sa iesim duminica de dimineata la Hoia asa intr-o plimbare si sa incercam sa simulam o situatie de acest gen.. Adica sa vedem fara nimic ce putem sa facem in 8 ore... ma refer la unelte, varfuri, corzi, sulita, arc, foc etc...
Ce zici? :d

andrei

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: Supravietuire

Post by cristiflorin » 07 Oct 2008, 12:25

pai eu o sa incep sa iti povestesc filosofii diverse si o sa nu jucam de-a socrate. Daca mai rezisti dupa 6 ore... iti dau tie tigarile ramase, sa stai in hamac si sa te odihnesti. Apoi ne intoarcem la cina acasa.

testokick
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Supravietuire

Post by testokick » 07 Oct 2008, 20:53

Andreih iti spun din proprie experienta ca nu prea gasesti nimic de cioplit dintre pietrele de la noi din natura. Poate gasesti niste sticle sau cutii de conserve. Am incercat marea majoritate a tipurilor de pietre de pe masivul Fagaras unde imi petrec timpul si drept sa zic...cam greu, spre imposibil. Si din experienta cred ca e mai bine sa faci sfoara si sa insiri cateva graunte sau paine pe ea si prinzi pasari sau faci laturi(capcane) decat sa muncesti sa faci sulite. Gandeste-te ca timpul pe care l-ai folosi la orientare sau construirea unui adapost ca invevitabil noaptea tot vine cu tot cu frig, mai bine stai la adapost si faci corzi. crede-ma anul asta in Delta am facut foamea pentru ca mi-am pierdut ratiile. Crezi ca faceam topoare sa vanez mistreti sau un arc sa fac bow fishing? NU ! am adunat urzici si alte plante pe care nu multa lume le stie si am facut supa. Tineti minte!
STOP
S-Stop
T-Think
O-Observe
P-Plan
Sau mai bine zis You fail to plan, you plain to fail.
PS Regula lui 3. Fara mancare rezisti 3 saptamani. Prioritatea ar fi adapostul si apa, exact in ordinea asta.
Sau veniti la cursurile mele :-b

testokick
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Supravietuire

Post by testokick » 07 Oct 2008, 21:13

Sunt din Bucuresti. Nu cred ca am vreo legatura cu persoana din C-ta.
Nu am vrut sa sune a reclama, insa vreau sa se inteleaga ca stiu cu ce se maninca supravietuirea. Poate nu era evident din semnatura.

Post Reply