Supravietuire

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
User avatar
soimu`
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:54
Joined:24 Sep 2007, 10:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::arad dar e prea scurt
Location:Arad
Re: Supravietuire

Post by soimu` » 08 Jan 2009, 09:21

si eu sunt interesat de iesiri de acest gen
am incercat mai multe lucruri dealungul anilor, unele bune altele mai proaste, am incercat sa acumulez experienta, ca la un moment dat, daca e nevoie, sa am capacitatea de a trece mai departe
poate nu o sa am niciodata nevoie de aceasta experienta, sau poate o sa am nevoie si daca am "lucrat" destul, trec, daca nu, acolo se opreste cursul, unde un lucru banal putea sa ma ajute, dar nu am stiut cum si ce sa fac cu el
oricum, la inceputul acestui topic am vazut ca recomandare emisiunile lui bear grils
cred ca e cea mai paericuloasa treaba ce poti sa o faci, sa te uiti si sa incerci sa faci ca si el...
omul ala e un pericol public pentru el in primul rand, si apoi pentru toti care il iau ca si exemplu
e persoana care desi se afala in situatii dificile, tot timpul se grabeste
e peroana care nu cauta calea cea mai usoara, ci risca pe calea cea mai rapida
e persoana care nu doarme noaptea pentru ca e frig sau plua... lasandu-se pe ultimul minut de lumina sa faca un adapost, si il face vai de el
e persoana care mananca orice porcarie, si in 90% din cazuri i se face rau, de abia mai poate umbla a doua zi (daca nu era cu echip dupa el , cred ca murea de mai multe ori)
NU ESTE O PERSOANA CARE SA PREDEA LECTII DE SUPRAVIETUIRE, 70% DIN EMISIUNEA LUI E UN CONTINUU "ASA NU"
ray mears este alt gen, alta persoana, are cunostinte solide si le aplica f bine

kboom
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Supravietuire

Post by kboom » 18 Feb 2009, 01:14

Azi am reusit sa descarc de pe internet si ultimul episod al lui bear grils (episodul 11 din sezonul 5), care este filmat in Romania !
Este destul de interesant episodul se intalneste cu un urs, se plimba printr-o pestera, face ceva alpinism !
Cat despre emisiunea lui bear grils am mai spus si o sa mai spun ca este totusi o emisiune tv (nu material didactic), care trebuie sa atraga si publicul ! Si asa ca fiecare emisiune de acest tip prezinta personaje diferite : unul calm care prezinta metode traditionale si supravietuire pe durate lungi, unul care se filmeaza singur si care tot ce trebuie sa faca e sa supravietuiasca cateva zile pana este recuperat, iar altul care fuge ca naiba pana gaseste civilizatie !

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: Supravietuire

Post by cristiflorin » 18 Feb 2009, 11:22

poate fi downloadat de la ftp://ftp.senty.ro (user carpati, parola carpati)

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Supravietuire

Post by cristian_iepure » 19 Feb 2009, 06:42

zilele astea m-am jucat cu niste iasca, aprinzind-o cu un amnar, pentru cei ce vor sa vada cum o faceau batrinii acum sute de ani, link aici:


http://www.cultura-traditionala.ro/?act ... -focul_viu

kboom
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Supravietuire

Post by kboom » 24 Feb 2009, 23:49

Are cineva idee cum se face asa ceva ?
Image
Din cate am inteles bratara aia contine cam 5 m de coarda, si este facuta dintr-o singura bucata !
Edit am gasit singur aici http://www.youtube.com/watch?v=kPO19rXgaIo si deja am facut una !

parfum
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Supravietuire

Post by parfum » 22 Sep 2010, 04:05

bine vam gasit Dacilor ... ma bucur enormm!!! spre rusinea mea am citit doar prima pagina de postari nu mam abtinut sa nu trec la ultima si sa si postez! eu sant inebunit sa mergem mai multe pers in munti sa stam cateva zile, sa ne instruim unii pe alti, sa mergem de ex in sezoane diferite, ianuarie, aprilie, iulie, octombrie, cate zile om rezista, sant dispus sa imi testez rezistenta dar si mentalul! asa putem invata sa ne putem descurca in fiecare sezon! sa se discute in asa fel sa fim mai multi liberi, eu sant nonstop liber! am vaz ca ati sp ca sa deschis special pt "supravietuire", ar trebui sa ne intalnim numai acolo pt acest subiect?? ( vam gasit ...mam si inscris, sant atras f mult de arcuri si arbalete.. prastii, nu am inca un arc sau arbaleta, dar am o Barnet :') ) ... ce am scris sper sa nu va deranjeze! sa aveti sporr!!!

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Supravietuire

Post by Arthelad » 22 Sep 2010, 07:59

Sunt de acord cu Soimu, Bear Grils e pericol public. Tocmai asta e pericolul, ca NU face o emisiune ci un show, si unii pot sa il ia in serios. In majoritatea emisiunilor o ia exact pe unde nu trebuie, daca e o rapa naspa o ia pe rapa in loc sa o tina pe muchie, daca are o vale ok o ignora si bineinteles ca se va catara pe pereti. Mancarea nu o mai comentez. Bunul simt e rar si predomina. Si desi are si emisiuni in care e ok, majoritatea sunt ridicole. Chiar asa? sa mananci din rahatul de urs? In Romania? unde in 90 la suta din munti pana seara dai macar de o stana sau o cabana sau un sat? Eu stau f mult la munte cam 5-6 luni pe an la munte (adunand weekendurile) si merg aproape zilnic, pe trasee nemarcate, uneori necunoscute, niciodata in Romania nu am fost in situatia sa nu pot iesi pana seara la loc umblat.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Supravietuire

Post by dady » 22 Sep 2010, 09:43

Sunt de acord cu Soimu, Bear Grils e pericol public.
reformulare: Parerea mea este ca Bear Grils e pericol public. daca era pericol public era dupa gratii:D
asa putem zice ca cineva il poate imita pe Terminator, sau pe cel din Saw sau Wrong Turn.... sau chiar pe Dan Negru. Normal ca e un show si normal ca fiind atatea emisiuni pe tema supravietuire (Ultimate Survival, Survivor Man, Ray Mears, Dual Survival...) trebuie sa fie diferite si sa atinga mai multe segmente de public. Mie-mi place Grils ca e agitat, risca... imi place si Mears ca sta la povesti cu bastinosii (si sincer nu are el chiar asa multe cunostiinte raportand la altii cu ani buni in trupe speciale cum e Gril si Les), dar ideea, cel putin pt mine nu e sa vad care e mai bun si sa-l hulesc pe celalalt pt ca indiferent de parerea mea el tot va face emisiunea si isi va lua banii, ci sa invat de la toti cat se poate si sa actionez in functie e personalitatea mea mai lenta sau mai activa. Sincer nush cine s-ar mai uita la emisiune poe tema supravietuire daca s-ar plimba unu pe poteca cu hamburgaru in mana si in jurul lui sa roiasca fanele. Nu vad ce rol are aici bunul simt, ca-si face omu nevoile si mai e si filmat? fiecare-0si face nevoile dar el iti arata si la ce ti-ar putea folosi, e alegerea ta daca faci ca el sau nu. Arthelad , nu vreau sa fiu iar in postura de ala ce se contrazice dar nu cred ca privesti problema cum ar trebui, e ca si cum comentezi un film, exact ca si acolo sunt n'spe mii de cai prin care se poate rezolva o situatie dar regizorul(sau scenaristu) o alege pe cea ce vrea publicul sa vada. De curand am vazut filmul Frozen, dupa mine o porcarie de film ce se putea termina in 5 secunde cu final fericit sau nefericit, au fost foarte multe actiuni ce intro situatie ca aia nu le faci dar ei le-au facut pt ca un film tre sa atraga si tre sa tina cam o ora jumate. ;) Un alt exemplu sunt filmele chinezesti vechi (chinezariile), alea unde toti zboara pe case, se rotesc in aer fara numar.... ei daca vrei sa vezi partea aia e un film foarte prost, daca vrei sa vezi tehnica din artele martiale e un film bun, majoritatea actorilor sunt si practicanti...
asa ca supravietuirea nu tine de o carte, o emisiune sau un forum citit, tine de toate, tine de experienta si tine in primul rand de tine.

parfum
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Supravietuire

Post by parfum » 23 Sep 2010, 03:03

testokick are ceva de spus si este la subiect
ajuta acest topic!!!
Creati un topic pt critici separat!
Scrieti informatii utile constructive !
Unii poate simt nevoia de acumulare informatii
pt supravietuire, pt a evada din aceasta lume
civilizata, fie pt putin timp fie definitiv
Nu toti se simt liberi in confortul oferit de "civilizatie"
Sau cel putin acum nu se mai simt liberi
Sau sant cu adevarat supravietuitori
(((Traiesc acei ce vor sã lupte,iar cei fricosi se plâng si mor.
De-i vezi murind, sã-i lasi sã moarã, cãci moartea e menirea lor)))
Dorinta de a lupta pt supravietuire da dovada de intelepciune
Paza buna trece primejdia rea
Sant foarte multi care ataca tema supravietuiri,
de parca pe ei iar nelinisti mai mult ideea,
decat pe unul care abordeaza subiectul!!!
Poate ca pt ei subiectul e tabu!
Toate sant bune si raman in minte la nevoie
Unii simt nevoia de a se exprima cu cuvinte alese
prezentandusi intelepciunea (cu totii suferim de ceva)
am mai aflat un lucru bun, radacinile de papapura se halesc!
bine bine ca mancam orice in situatii...

Si ca sa contribui si eu cu ceva strrictt la subiect , va las motiv de criticat
NU NU sa nu faceti asa!!! vizionati si ajutati acest topic! ;;)

http://www.youtube.com/results?search_q ... vival&aq=o

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Supravietuire

Post by dady » 23 Sep 2010, 09:47

decand nu ai voie sa critici? sau sa-ti spui parerea.
SUPRAVIEȚUÍ, supraviețuiesc, vb. IV. Intranz. A rămâne în viață după moartea cuiva sau după o catastrofă, un cataclism etc. – Supra- + viețui (după fr. survivre).

Post Reply