Reguli de baza

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
edybox
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Reguli de baza

Post by edybox » 14 Mar 2010, 17:11

Mugurbb wrote: N-ai de ce sa iti cer scuze edybox (inca ;) ).
Suntem toti aici ca sa invatam de la ceilalti si sa ne ajutam.

ms Mugurbb. Multumesc si pentru exemplul cu briceagul acela multifunctional. Cam asa ceva am si eu. doar ca nu are fierastrau . al meu are lingurita , furculita,tribuson,desfacator de conserve, si bere, si o mica surubelnita i foarte buna intro iesire la raul timis daca o uitam acasa mancam cu lingurita din lemn. confectionata. dar bine ca nu mi-am uitato. :)) :))

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Reguli de baza

Post by andreih » 14 Mar 2010, 22:31

eh mugur... deschizator de bere... :)
pai se zice ca un barbat "adevarat" cunoaste vreo 50 de moduri diferite de a deschide o bere...
pfuuu.. deschizator de bere.. :P

acum despre dimensiunile cutitelor la purtator.. hmm... hmm.. hmm..
este in legea referitoare la arme si un paragraf despre asta...
prefer un cutit cu lama sub 10 cm... (pot sa tai si slana si sa cioplesc o crenguta cu el) bun la toate, asta doar la padure..

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Reguli de baza

Post by dady » 14 Mar 2010, 23:00

deschizatorul de bere e una din cele 50 de modalitati ;)

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Reguli de baza

Post by Greenarrow » 14 Mar 2010, 23:33

Bricheta e un instrument multifunctional,pt aprinderea focului si bineinteles pt deschiderea berilor :d

Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Reguli de baza

Post by Sharpshooter » 15 Mar 2010, 22:48

Berea ca berea domnilor da io stiu ca tuica e fruntea nu berea ..... deci : UNDE E TUICA?...

XDEADLYX
Membru al forumului
Membru al forumului

Reguli de baza

Post by XDEADLYX » 05 Apr 2010, 20:59

La busola sa gandit careva? :)) daca tot vb de supravietuire:). Vb lui Dady, una e o iesire in natura, alta supravietuirea. Si pana si cei ce merg pe munte o zi 2, merg pe trasee(tot nu e supravietuire). Ca daca s-au pierdut(in urma la f multe evenimente ce pot sa apara), multi habar nu au de orientarea in salbaticie. Asa ca busola dargii mei, busola conteaza...:))
Oricum, sunt, dupa parerea mea, doua cazuri foarte clare:

1. Cand e vorba de o zona spre care mergem deliberat. Atunci ar fi urmatoarele:
In primul rand ar trebui sa fi studiat macar zona, daca nu ai procurat harta zonei respective. Busola (asta daca stii sa o folosesti:D ), daca nu confectionezi una(tot daca stii...:D).
Incaltaminte adecvata in primul rand, haine de schimb - in cazul frigului, ploii(nu de schimb ca ne-am murdarit evident:) ), un vas pt transportarea apei(Cat mai bun termic, gen - termos), un vas rezisten la caldura(pt filtrarea apei, prepararea hranei etc.), cutit, toporisca, cort(deja suna a camping:)) ) si sa nu uit kit-ul de supravietuire(mic, compact, cat sa incapa in buzunar) - care sa includa cel putin un sistem bun de aprindere a focului, de semnalizare(sonor, vizual etc.) si de procurare a hranei(in caz de "probleme":D ). Daca am scapat ceva, completati-ma pls.

2. Cand in urma anumitor circumstante(accidente, incidente, conflicte armate etc.) suntem constransi sa supravietuim pentru o anumita perioada de timp(conteaza foaaarte mult perioada de timp). In acest caz, as spune eu, e chiar supravietuire. Daca ai avut norocul sa ai kit-ul de supravieturie la tine "te-ai scos", o vreme... Asta daca stii sa te descurci/ai instincte bune.
Daca nu... ramai cu instinctele si cam atat.

mariusz
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:40
Joined:22 Feb 2010, 21:37
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::ploiesti
judet:prahova
Varsta:33

Re: Reguli de baza

Post by mariusz » 06 Apr 2010, 20:52

La busola sa gandit careva? :)) daca tot vb de supravietuire:). Vb lui Dady, una e o iesire in natura, alta supravietuirea. Si pana si cei ce merg pe munte o zi 2, merg pe trasee(tot nu e supravietuire). Ca daca s-au pierdut(in urma la f multe evenimente ce pot sa apara), multi habar nu au de orientarea in salbaticie. Asa ca busola dargii mei, busola conteaza...:))
in muntii nostrii nu prea ai ce sa faci cu busola! decat daca vrei sa te sinucizi, in bucegi de exemplu, nu ai cum sa mergi mai mult de 6-8 h fara sa ajungi la "civilizatie". ce faci daca esti pe platoul bucegilor si nu cunosti traseele dar ai busola? indiferent de ce iti arata busola tot in rapa ajungi daca nu ai si harta!

XDEADLYX
Membru al forumului
Membru al forumului

Reguli de baza

Post by XDEADLYX » 07 Apr 2010, 20:19

mariusz wrote:
La busola sa gandit careva? :)) daca tot vb de supravietuire:). Vb lui Dady, una e o iesire in natura, alta supravietuirea. Si pana si cei ce merg pe munte o zi 2, merg pe trasee(tot nu e supravietuire). Ca daca s-au pierdut(in urma la f multe evenimente ce pot sa apara), multi habar nu au de orientarea in salbaticie. Asa ca busola dargii mei, busola conteaza...:))
in muntii nostrii nu prea ai ce sa faci cu busola! decat daca vrei sa te sinucizi, in bucegi de exemplu, nu ai cum sa mergi mai mult de 6-8 h fara sa ajungi la "civilizatie". ce faci daca esti pe platoul bucegilor si nu cunosti traseele dar ai busola? indiferent de ce iti arata busola tot in rapa ajungi daca nu ai si harta!
=D> ... busola = suicid, da da... :-j
Vorbeam de supravietuire(e si denumirea topic-ului). Si chiar am subliniat ca mersul pe munte/in natura la o plimbare nu este...
Oricum nu stiu de ce ai mai precizat harta fara busola, din cate stiu orientarea in natura nu prea are loc cu o harta fara busola(numai daca ti-e zona cunoscuta si ai un reper stabil) - asta poti sa intrebi orice profesor/antrenor de orientare sportiva(montana/ski/zona silvica etc.).
De ce crezi ca au hartile(toate!) un N mare? Ca sa te uiti la semnele de pe copaci in Bucegi?
Last edited by XDEADLYX on 07 Apr 2010, 20:53, edited 1 time in total.
Reason: limbaj

mariusz
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:40
Joined:22 Feb 2010, 21:37
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::ploiesti
judet:prahova
Varsta:33

Re: Reguli de baza

Post by mariusz » 07 Apr 2010, 23:11

am facut orientare si civila si militara, nu cred ca e cazul sa imi explici cum se folosesten harta. da poti folosi harta si fara busola

gorbash
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Reguli de baza

Post by gorbash » 28 Nov 2010, 01:28

Tipu asta pare sa stie multe despre supravietuire nu credeti? http://www.gerber-tools.com/Gerber-Bear ... Series.php

Post Reply