Reguli de baza

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
tdrbuzle
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Reguli de baza

Post by tdrbuzle » 02 Apr 2011, 23:25

sunt cateva lucruri esentiale care nu ar trebuii sa lipseasca de la tine cand iesi in natura:
- incaltaminte buna- de regula bocanci cat de cat impermeabili si care sa nu te jeneze
- o pelerina/haina impermeabila...ceva cat de cat, pt ca la munte oricand poate ploua
- cutit...mic sau mare, briceag sau de vanatoare..indiferent, dar sa il ai..iti prinde bine si cand te pierzi si cand nu :P
- frontala...dupa mine e musai sa ai la tine...si recomand cu caldura produsele petzl...mici, durabile (100 si ceva de ore in continuu cu un singur set de baterii bune), rezistente la umezeala si fiabile (baterii sau acumulatori, orice ai)
- si bineinteles ceva de aprins focul...aici iar ar fi ok bricheta buna, sau amnar(pt cei care il stapanesc bine...nu e totuna sa aprinzi ceva uscat cu el sau sa trebuiasca sa faci focul pe ploaie)...chibrituri doar daca sunt din acelea rezistente la apa, dar nici atunci nu le recomand.

Ok, sunt 5 chestii simple si usoare....restul...sunt mai mult pentru comoditate sporita....busola si harta pentru zona in care mergi sunt excelente...dar eu am pus aceste 5 obiecte ca fiind generale pentru orice mediu...cu harta sau fara, cu astea ar trebuii sa te poti descurca si sa ajungi la civilizatie (mai devreme sau mai tarziu)

Apropo, daca ai si palinca la tine...esti ca si salvat <:-p

=))

tdrbuzle
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Reguli de baza

Post by tdrbuzle » 02 Apr 2011, 23:44

Si inca ceva referitor la foc....indiferent de vreme, cel mai important e sa te pregatesti inainte de al aprinde...si pentru asta sunt pe youtube filmulete de-a lui Ray Mears in care se explica foarte fain

e foarte important...de exemplu in urma cu un an, de revelion, am mers cu cortul...si pe langa zapada de pe jos a mai si plouat (groaznic, teribil, inimaginabil)...cu toate astea am facut focul si ne-am simtit bine cu carnea pe gratar si vinul fiert in cana...dar trist a fost ca eram singurul care stiam cum sa se pregateasca bine inainte de a incerca sa aprinda focul (altfel am fi plecat de acolo din prima zi)

Post Reply