Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
viezure
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Post by viezure » 27 Sep 2008, 18:08

haideti sa va spn ceva tare,

am auzit de la cativa oameni mai cu posibilitati ca si la noi se practica DAR DOAR PE DOMENIU PRIVAT (ceva gen tarcul lui Tiriac) :)
si da va fi legalizata cu siguranta dar mai dureaza putin insa asa cum am mai zis vanatoarea cu arcul la noi va fi extrem de dificila ptr ca animalele sunt nedomesticite iar infrastructura nu este adecvata, pe langa asta asa cum spunea si dady costurile implicate sunt fff mari tinad cont de faptul ca un arc bun duce la 2000 $ si sagetile si atractanti,imbaracaminte,stand.... /:)
Cristi tu te-ai afiliat deja la asociatie??? cat ce si cum te rog (PM sau direct aici)

O zi buna,

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Post by cristian_iepure » 27 Sep 2008, 19:00

nu m-am afiliat, azi noapte de-abia a iesit revista cu articolul, am sa fac demersurile necesare luni 29 septembrie

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Post by akila » 28 Sep 2008, 11:54

Salut.....eu sa va spun sincer, tin cu animalele.... :)>-

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Post by dady » 28 Sep 2008, 13:11

si eu :) dar le mananc(vorbesc de cele ajunse mezeluri), ironic... sad but true

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Post by viezure » 28 Sep 2008, 15:10

da aveti oarecum dreptate ca animalele trebuiesc @terminate@ intr-un mod cat mai uman si rapid si cred ca armele de foc fac acest lucru cel mai bine DAR cu arcul sansele lor cres ff mult asa ca este putin mai echitabil .... ;)

WolfMasS
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Post by WolfMasS » 28 Sep 2008, 18:43

Salut
As vrea si eu articolul daca se poate
si pentru cei interesati am mai gasit cate ceva
http://www.vinatorul.ro/forum/viewtopic ... 409574a036
http://www.vanatoarecuarcul.ro/
bafta la toti
"Viitorul suna bine "

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Post by dady » 28 Sep 2008, 19:40

da aveti oarecum dreptate ca animalele trebuiesc @terminate@ intr-un mod cat mai uman si rapid si cred ca armele de foc fac acest lucru cel mai bine DAR cu arcul sansele lor cres ff mult asa ca este putin mai echitabil .... ;)
tie cum ti-ar placea sa te omoare cineva de placere, rapid fara sa simti sau incet si dureros? mie mi-ar placea sa nu ma omoare :)
Cat despre vanatul animalelor, nush cat conteaza cum o omori atata timp cat e acelasi resultat? Cine vrea si cand va fi voia sa vaneze, eu unu nu cred ca as putea. Va place si basta, degeaba se vorbesta ca e mai bine sa omori intrun fel sau altu sau ca vanatoarea e defapt un instinct pe care-l avem... e placere, nu omori nici de foame nici sa supravietuiesti... daia trag la tinta de carton nu intro gaina ;)

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Post by akila » 28 Sep 2008, 20:16

e placere, nu omori nici de foame nici sa supravietuiesti... daia trag la tinta de carton nu intro gaina ;)[/quote]

.. =D> ... =D>

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Post by cristian_iepure » 29 Sep 2008, 05:21

Aici textul asa cum apare in REVISTA DE VANATOARE numarul 2:


"S-a Infiintat

ASociatia Vânãtorilor u Arcul din România

Anders Gejer este presedintele Asociatiei Europene a Vanãtorilor cu Arcul. A vânat pe toate continentele si, desi metoda sa preferatã de a vâna este cea cu arcul, foloseste de asemenea carabina si arma lisã. Cu o deosebitã plãcere, Asociatia Europeanã de Vânãtoare cu arcul - EBA a luat la cunostintã despre faptul cã vãnatoarea cu arcul si sãgeata beneficiazã de un foarte bun inceput în România. Înfiintarea "Asociatiei Vânãtoriior cu Arcul din România" (AVAR) si afilierea acesteia la EBA, incepând cu data de 01 august 2008, reprezintã un pas e foarte Important. EBA doreste sã îi ureze bun venit - acestui nou membru în marea familie a tãrilor Europene care sunt deja parte a organizatiei noastre. Este cu atât mai Încurajator cu cât Safari Club International - sectiunea românã, din rândurile cãreia se regãsesc unii dintre membrii fondatori ai AVAR, sprijinã În mod activ la momentul prezent procesul de rãspândire a popularitãtii În Romania cu privire la vânãtoarea cu arcul. Aceasta oferã procesului greutatea Si amploarea de care avea nevoie. EBA doreste, de asemenea, sã-si exprime recunostinta pentru faptul cã vânãtoarea cu arcul si sãgeata va beneficia de o acoperire semnificativã. În revista oficialã SCI din România si faptul cã organizatiei noastre Îi este acordatã sansa de a face parte dintr-un astfel de articol.
EBA Îi încurajeazã pe toti vânãtorii europeni cu arcul si pe reprezentantii statelor membre sã se aboneze la revista editatã de SCI România pentru a învãta mai multe despre patrimoniul bogat de vânãtoare al României, una dintre ultimele tãri din Europa care oferã posibilitãti de vânãtoare într-un cadru cu adevãrat sãlbatic. Existã, de asemenea, o versiuneon-line în limba englezã a revistei.

Potentialul vânãtorii cu arcul:

Mai multe mii de vânãtori americani si europeni cãIãtoresc în strãinãtate În fiecare an, având destinatii cât mai Îndepãrtate precum Noua Zeelandã, Mongolia si Africa, iar alte sute cãIãtoresc spre popoare cu o veche traditie devânãtoare precum Ungaria, Franta si Turcia. Recent, EBA a fost contactatã de cãtre Neil Summers de la"Consultantii Safari În Vânãtoarea cu arcul'; unul dintre cei mai mari agenti de turism care lucreazã În mod exclusiv pentru vânãtorii cu arcul. Scopul acestuia era de a descoperi noi posibilitãti pentru clientii sãi, vorbind la modul concret de nevoia pentru regiuni autentice de sãlbãticie si pentru o experientã culturalã adevãratã.
Situatia localã În Europa pentru vânãtorii contemporani cu arcul:
În anul 1986, Portugalia a devenit prima tara europeanã care a declarat legalã vânãtoarea cu arcul si sãgeata În epoca modernã.
Franta dispune de cea mai mare comunitate e de vânãtori cu arcul din Europa, formatã din aproape 20,000 de astfel de vânãtori. Vânãtoarea cu arcul a devenit reglementatã prin lege În Franta În 1995 dupã o perioada indelungatã de discutii cu privire la lege. Legea a suferit unele modificãri În 2003 când a fost aprobatã utilizarea declansatoarelor. În Spania vânãtoarea cu arcul a devenit legalã Începând cu anul 1987. Autoritãtile au stabilit de asemenea, o cerintã formalã În vederea autorizarii vânãtorului care doreste sã utilizeze arcul si sageata, cerintã
denumitã examenul T2. Acest examen este monitorizat de cãtre Clubul Regal Spaniol de Vanatoare. În Ungaria vânãtoarea cu arcul a devenit legalã Începând cu anul 1993, iar astazi este posibila vânarea tuturor specii lor de vânat mare, inclusiv a cãprioarei rosii, a cãpriorului, cerbului lopãtar, muflonului si a mistretului.
În plus fatã de examenul de stat pentru vânãtoarea generalã, vânãtorilor Ungaria le este impus, precum francezilor si spaniolilor sa dea un examen special. În prezent, peste 1000 de vânãtori cu arcul (2008) au trecut cu succes acest test.
Finlanda gãzduieste cel de al doilea grup ca mãrime al vânãtorilor cu arcul, aici locuind aproximativ 5000. În aceastã tarã, posibilitatea de a vâna specii de vânat mai mici nu a fost reglementatã decât În 1993,când aceastã legislatie a fost formalizatã. Începând cu data de 01.04.2001 legea s-a extins, cuprinzând specii de vânat inclusiv si pânã la cãprior (Capreolus capreolus) si castor (Ca stor fibris). În prezent,
(2007) a fost depusã o cerere în vederea vânãrii speciilor mai mari, cerere În curs de procesare. În Italia toate regiunile cu exceptia a trei dintre ele permit vânãtoarea cu arcul. Totusi, IÎntr-una dintre aceste trei regiuni, Emilia Romagna, o cerere publicã a fost acceptatã de cãtre conducerea localã pentru anularea acestei legi.
În Danemarca, vânãtoarea cu arcul si sãgeata a devenit ilegalã În 1967, dar a fost imediat încadratã Într-un sistem de derogare pânã la intrarea acesteia În legalitate în 1999 pentru cãprior (Capreolus capreolus) si pentru speciile rare de vânat.
Un studiu asupra a cinci sezoane de vânãtoare a fost efectuat cu privire la efectele vânãtorii cãpriorului cu arcul si sãgeata. Studiul a indicat o ratã de rãnire de 5%, ratã care este comparabilã sau mai bunã decât rezultatele Înregistrate În mod regulat de vânatul cu arme de foc În Europa.
În Germania se poartã discutii în prezent în unele regiuni si a fost efectuat un studiu cu privire la posibilitatea permiterii vânãrii cu arcul si sãgeata."

Multumiri celor de la REVISTA DE VANATOARE si celor de la SAFARI CLUB INTERNATIONAL

User avatar
Vreascu
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:93
Joined:01 Jul 2014, 08:24
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Iasi
judet:Iasi
Varsta:35
Location:Iasi

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Post by Vreascu » 29 Sep 2008, 08:36

Salut, ştiu că sunt nou pe aici...şi poate îndraznesc prea mult ...să zic si eu ceva...dar eu unu văd ca pe o treabă foarte bună dacă se va legaliza şi la noi vânătoarea cu arcu...De ce o treabă bună...apăi...pe de o parte se rotunjeşte şi arcu...recăpătănduşi scopu' primar...ăla "ancestral"...iar pe de altă parte eu cred ca sunt şi oameni întradevăr pasionaţi de natură şi vânătoare...care nu văd vânătoarea doar ca pe un sport...ci ...ştiu eo...ca pe o modalitate de a te integra în natură ...şi aici intervine arcul şi săgeata...Aaaa...uite o chestie...mulţi sunt de acord că ...spre exemplu un arc îl poti cumpăra din magazin...dar mult mai mare e satisfacţia....cănd iţi iese un arc dintr-un vreasc ...după olecă de sudoare...mă gândesc ca pot merge să cumpăr un parizer...dar eu unu m-aş simţi indescriptibil de bine să pot pune pe masă nevestimii un iepuran de câmp măcar odată pe sezon...şi evident aceeaşi chestie şi legat de peştele pescuit de tine...chiar daca e mai mâlos...mai spinos...mai mic...nici de departe ca fileu de şalău de la carefur...dar mult, mult mai apreciat...Poate îmi veţi spune...Păi...dacă vrei carne de vănat ...fă-te vânător cu armă de foc...şi aţi avea dreptate...dar pentru mine ...prea mult zgomot...împuşcături, hăitaşi...linie de vânători...tras cu alice după iepuraş...Am participat la o vânătoare...şi nu mi-au placăut decât oamenii şi atmosfera...aşa de camaraderie...eh...îs multe...de spus ...şi mai multe de făcut...şi viaţa-i scurtă....

Post Reply