Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
akila
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Post by akila » 29 Sep 2008, 21:46

Da asa e ...suna fain asa cum o spui tu....si mie mi-ar placea sa stau prin padure cu zilele, ca iubesc natura foarte mult, dar sincer nu cred ca as avea sangele ala rece sa omor o caprioara de ex, sau nu stiu...un animal salbatic....asta e....intr-un fel vanatoarea cu arcu e cumva mai cinstita daca pot spune asta.....trebuie sa fii un vanator foarte bun , ca sa reusesti sa te apropii de un animal la 25-30m, si sa-l lovesti mortal, ca sa nu-l chinui....oricum din moment ce este permisa vanatoarea cu pusca, nu vad de ce nu ar fi permisa si cu arcul....

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Post by cristiflorin » 29 Sep 2008, 23:41

La vinatoarea cu arcul, animalul moare din cauza singerarii abundente, si aceasta nu este o moarte dureroasa. Mai dureroasa este o banala extractie de nerv la masea fara anestezie. Baieti, eu zic ca etica vinatorii se poate discuta in alt loc.

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Post by viezure » 30 Sep 2008, 15:38

Cristianflorin a punctat excat unde trebuia, corect moartea survien in urma singararii masive si atat timp cat animalul nu este haituit (i se lasa o perioada de timp intre lovitura si momentul in care se incepe cautarea) acesta chiar nu va sti ce se petrece cu el; terminatiile nervoase din zona lovita sunt atat de garv afectate incat nu mai transmit "informatii de la fata locului" iar animalele neavind ca noi stiinta de raniri si sangerari nu simt si nu constientizeaza moartea care se declanseaza atunci cand animalul slabit de sangerare se aseaza sa se odihneasca si nu se mai ridica ;)
Acum trebuie avut grija cum si ce fel practicam acest sport trebuie atentie si f multa responsabilitate ptr fiecare sageata trasa catre animal si mai ales atunci se va vedea care are stofa de vanator ptr ca sa tragi de la 100 m cu carabina intr-un mistret e floare laureche dar sa te apropii si sa tragi de la 10-25 m e atceva :d (mai ales ca de cele mai multe ori spre deosebire de arma vanatul nu cade in foc).
Si sunt convins ca dc armele ar fi interzise la vanatoare si ar fi legalizat doar arcul in 5-10 ani ni s-ar repopula si noua padurile - braconierii nu sunt pregatiti sa alerge 10 ore prin paduri ptr un porc :)

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Post by dady » 30 Sep 2008, 15:51

cred ca animalele va sunt recunoscatoare ca nu-si dau seama ca or sa moara... urmeaza sa le dam cu vata cu spirt in locul unde va intra sageata sa nu cumva sa se infecteze sarmanul animal...

nightride
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Post by nightride » 30 Sep 2008, 15:56

viezure wrote:[..] braconierii nu sunt pregatiti sa alerge 10 ore prin paduri ptr un porc :)
braconierii nu cred ca fac ceea ce fac dupa reguli :) deci nici nu se pune problema ca o sa faca braconaj cu arcul pentru ca nu au voie cu pusca.

in rest nu ma bag, eu nu sunt de acord cu asa ceva.

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Post by viezure » 30 Sep 2008, 16:00

Dady iti respect parerea si nu incerc sa conving pe nimeni de nimic, in principiu sunt un om nonviolent si nu suport nici macar sa sacrific o gaina ca sa nu mai vb de animale mai mari DAR vanatoarea este altceva ptr ca si vanatul are sansa lui si u este legat sau stingherit si dc voi vana vreodata cu arcul voi avea grija ca sansele mele sa nu fie niciodata mai presus de cele ale vanatului - fara atractanti, naditoare,scaldatori e.t.c doar la dibuit

Iulian
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Post by Iulian » 02 Oct 2008, 15:05

Salut băieți.
Aș vrea să înființez o asociație de vânătoare a vânătorilor. Exact!!!!
Îmi imaginez fața lor, când cei 50 de „bărbați” puși pe fapte mari (adică să omoare un mistreț) vor vedea cum incep să cadă secerați tovarășii lor de arme.
Oricum, vânătoarea vânătorilor va fi o faptă bună, pentru că, ei fiind direct împușcați în cap sau în alte puncte vitale, nu vor simți nimic și nu vor suferi. Apoi, familiile lor, fiind ușurate că au scăpat de o gură de hrănit, se vor bucura în continuare de viața mult mai ușoară și mai liberă ce ii asteaptă înainte.
Mai mult, grupul de vânători va fi în siguranță, pentru că vânătoarea se va efectua din puncte clar stabilite, de la distanțe de 300 m, cu arme speciale cu amortizare de sunet și lunete performante.
Oare cum sună asta?
Oare ce simte animalul ăla când e impușcat exclusiv pentru distracția unor persoane care iși zic BĂRBAȚI?
Oare ce satisfacție poate să aibă vânătorul când impușca o căprioară de la 300 m cu luneta, ca pe un joc de calculator?
Știați că sunt multe animale care plâng(!!!!) când realizează că vor muri????
Oare ce se intamplă cu puii acestor animale, care rămân fără ingrijire după ce au fost uciși părinții lor?
Am mulți cunoscuți vânători.....din păcate..... Ultima isprava: O impușcat un cerb de la 250 m cu luneta, i-a luat „trofeul” (adică i-a tăiat capul) și i-a lăsat leșul acolo...... Mare faptă de vitejie.....

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Post by cristiflorin » 02 Oct 2008, 15:31

:)) ce spiritual esti, be my guest. Hai, mai dati cu perle, monumente de moralitate ce sunteti.

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Post by viezure » 02 Oct 2008, 15:52

Iulian parerea ta care reiese din ce ai spus este de inteles ptr ca f multi "vanatori" nu inteleg exact ce persupune acest sport - multa munca, rabdare, cunoastere a naturii si in ultimul rand abilitatea de "sniper".Da este f adevarat ca multi "vanatori " nu au pic de etica si UCID nu vaneaza sub nici o forma folosindu-se de arme care nu dau animalului nici o sansa (si sincer nu inteleg ce satisfactie poate fi in uciderea unui animal de la o distanta de la care cu greu il vezi macar).
DAR pe langa acestia (majoritatea in nefericire) exista si oamnei care iubesc natura si intradevar vaneaza petrecandu-si zile-luni in padure/camp incercand sa scoata din fond animalele bolnave sau batrane sa mentina un anumit echilibru intr-o maniera cat mai etica - da stiu ca s-ar putea si fara acesti oameni dar acum te intreb tu mananci friptura/mezeluri e.t.c? dc da atunci si eu iti pot spune criminal , ce ai muri dc nu ai mai manca carne? o faci de placere .... vezi cat de urat suna si cum poti scoate raul la suprafata din orice fapta?
Dc vrei sa spui ceva la adresa vanatorilor spune-o in asa fel in cat sa se vada ac intelegi ca printre "macelarii" cu arma exista si oameni pasionati care desi vaneaza poate doar 1 mistret in 2 ani sunt f experimentati si ar putea oricand sa dea lectii "macelarilo" cu arme chiar mai putin performate cum este ARCUL.
hai ca am vb mult dar nu e frumos sa judeci asa la gramada ptr ca cineva s-ar putea simti jignit ;) si nu poti face o asociatie de vanatoare a vanatorilor ptr ca faci parnaiae :d dar sa speram ca ai glumit.
Un scurt contaexemplu la ce am zis mai sus: e mai corect/etic/uman sa legi un porc fedeles si sa il injunghii fara sa aiba macar 1% sanse de a se salva sau sa umblii ca nebunul zile intregi prin paduri cu sanse de 1% de a impusca unul (metoda extrem de puin stresanta ptr animal si dureroasa)- ce animale plang cand mor sunt curios :)

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Post by dady » 02 Oct 2008, 16:15

vanatoarea e legala, deocamdata cea cu arma de foc, poate curand va fi legala si cea cu arcul... asta nu inseamna ca tre sa ne dam in cap, e normal sa fie pro si contra si unii poate ma privesc ca si cum am ceva impotriva vanatorilor... nu neaparat, am comentat privitor la presupusele scuze gasite pt a ucide un animal, instinct, sanse egale, moarte fara durere samd. Recunosc ca sunt unu din cei care mananca, carne, in schimb nu omor animalul pe care-l mananc, asta vroiam doar sa zic referitor la parerea mea fata de vanatoare ca eu nu cred ca as putea omora un animal decat daca as fi nevoit si nu pot sa-i acuz pe vanatori ca omoara o capra sau un mistret mai ales daca fac o comparatie cu numarul de capete cazute la un abator. Adica de ce nu ti-ar fi mila si de pui sau porci sau vaci? mie imi este mila si d-aia nu le omor. Acum mancatul si omoratul sunt doua actiuni complet diferite.

@Iulian - nush cata legatura are crearea asociatiei de vanatori ce vaneaza vanatori cu asociatia de care am vorbit eu la inceputul topicului, acolo ma refeream la legalitatea crearii unei asociatii pentru ceva ce este ilegal. Poate o sa ai ocazia sa faci aceasta asiciatie dar trebuie sa astepti ca vanatul vanatorilor sa fie legal. Cat despre ce satisfactie sau placere are un vanator cand omoara un animal e poate aceeasi placere pe care o ai tu cand faci ceva ce-ti place, sa zicem cand tragi cu arcul si lovesti fix in centrul tintei...

@cristiflorin - hai sa continuam discutia fara sa ne jignim

Post Reply