Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
Post Reply
cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului
Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Post by cristian_iepure » 27 Sep 2008, 04:50

AVAR - Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania a fost infiintata de Anders Gejer si este afiliata la EBA din 1 august 2008. In Revista de Vanatoare nr2 sunt prezentate detalii despre vanatoarea cu arcul in Europa, daca doriti ma multe detalii solicitati si am sa transcriu cite ceva din textul articolului.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Post by dady » 27 Sep 2008, 10:07

deci intrebare: s-a legalizat vanatoarea cu arcul in romanica? daca da presupun ca multi vor dori detalii.

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Post by anasazzy » 27 Sep 2008, 10:50

detalii te rugam.tare as vrea sa pot vina fara sa fac pirnaie :d :d :d
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Post by cristiflorin » 27 Sep 2008, 11:06

Tipul de care vorbesti este un suedez, presedintele Asociatiei europene... Romulus Mihu e omul de legatura cu Romania. Inca nu e legala .... sunt oameni prevazatori care au facut asociatia acum , sa fie gata facuta pentru momentul cind vinatoarea cu arcul va fi legala, cred eu.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Post by dady » 27 Sep 2008, 11:11

hmm, ma gandesc sa fac si eu o asociatie a criminalilor in serie si a violatorilor pasivi... pote vodata se va legaliza si asta...hmmm... just glumming ;)

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Post by viezure » 27 Sep 2008, 12:40

Salut,

Proiectul de legalizare a vanatorii cu arcul si cu pasari de prada a fost respins prima oara si retrimis spre refacere datorita protestelor unor organizatii ecologiste impotriva legalizarii vanatorii in arile protejate (acest aspect era stipulat in aceeasi lege ca si vanatoare cu arcul si de aceea inca nu e legalizata) si da urmeaza ca in urmatoarele cateva luni sa fie adoptata sigur.
Acesasta asociatie despre care zice Cristi s-a infiintat mai mult formal ptr a putea in timp pune bazele acestui sport si la noi.
Oricum pana acum chiar dc se legalizeaza la noi inca nu exista infrastructura pentru astfel de vanatori (hranitori, scaldatori...) iar animalele nu sunt asa ca in afara semi-salbatice ca sa zic asa, la noi apropierea de un mistret ca sa nu mai zic urs este aproape imposibila la o ditanta propice unei lovituri precise si omoratoare (15-40 metrii in functie de vanat - asta cu un compound :) ).

Numai bine,

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Post by cristiflorin » 27 Sep 2008, 12:41

Dady, o asociatie poate organiza partide de vinatoare, pina una alta, in alte tari, unde e legala, parca cele mai apropiata sunt Ungaria si Serbia.
Nu gindi cu voce tare astfel de ,,glume'' nesarate ca oricum e destul de blamata vinatoarea asa cum e.

...editare ulterioara. hmm , ma gindesc cite costuri va implica vinatoarea cu arcul :-??
Last edited by Anonymous on 27 Sep 2008, 16:06, edited 1 time in total.

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Post by cristian_iepure » 27 Sep 2008, 16:05

Tuturor celor care au postat aici la acest subiect le-am dat pm cu textul integral din articol, nu l-am postat din motive de copyright, daca cineva mai doreste, sa spuna si-l va primi cit de repede.

Sunt de acord ca inca nu au dat o lege favorabila vanatorii cu arcul in Romania, dar am decis sa ma afiliez si sa astept. Oricum, sa vanezi cu arc , chiar si compound, este mult mai greu decit cu arma cu teava ghintuita sau lisa, o spun din proprie experienta (prietenii stiu de ce :) ). Acesta e motivul pentru care cred ca e de bun simt sa dai o lege favorabila vanatorii cu arcul, si cred ca Parlamentul o va face, deci astept..

Niste ursi gunoieri prin Racadau, ceva? - era DOAR O GLUMA

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Post by Greenarrow » 27 Sep 2008, 16:17

Vreau si eu articolul.Va multumesc anticipat.

SharK
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Post by SharK » 27 Sep 2008, 16:27

Si eu vreau articolul. merci

Post Reply