Etica vanatorii cu arcul!

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
Post Reply

Considerati ca vanatoarea cu arcul ar trebui legalizata?

da
131
78%
nu
37
22%
 
Total votes: 168

metzger
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by metzger » 25 Mar 2009, 18:21

Vinatoarea cu arcul ar trebui legalizata dar la fel ca si cu vinatoarea cu arme de foc regulile ar trebui sa fie stricte.
In primul rind sa se faca numai in zone special amenajate pentru asta (rezervatii de vinatoare) si sa nu puna in pericol fauna pina la punctul disparitiei. in rezervatii de acest fel animalele sunt hranite pe timpul iernii si li se dau si medicamente in mincare (numai ca sa nu poata muri de marte buna) numarul lor este controlat strict si atunci cind se inmultesc peste masura pot fi chiar relocate in alte zone.
Nu mi se pare corect sa ne luam de faptul ca omul ar fi pradator sau nu prin natura lui sau ca are nevoie de carne ca sa supravetuiasca, daca vrei carne te duci la magazin sau tai o gaina pe care o ai prin curte, vinatoarea dupa parerea mea e numai pentru placere, nu ca sa te hranesti cu ce ai vinat sau sa faci profit din asta (condamn braconajul in toate formele lui) daca oamenii s-ar fi hranit numai din vinatoare in toate veacurile de cind suntem pe pamint ori am fi disparut de mult ori nu ar mai fi existat pe pamint nici macar vrabii...

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by dady » 25 Mar 2009, 22:10

animalele sunt hranite pe timpul iernii si li se dau si medicamente in mincare (numai ca sa nu poata muri de marte buna)
asta e ca atunci cand freci cu vata cu spirt inainte sa-i dai injectia letala :|

metzger
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by metzger » 25 Mar 2009, 23:45

dady wrote: asta e ca atunci cand freci cu vata cu spirt inainte sa-i dai injectia letala :|
Vroiam sa zic, diferenta dintre puii din galantar si animalele din rezervatiile de vinatoare e aceea ca unii au crescut la ferma si ceilalti in padure

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by dady » 26 Mar 2009, 00:57

dar tot o viata au :(

maddog
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by maddog » 26 Mar 2009, 11:20

...ma distreaza faptul ca NOI(ca si oameni, vanatori, iubitori de copaci sau mai stiu eu ce) suntem cei ce tinenem ecosistemele in echilibru...noi salvam planeta. Bai fratzilor, tot ce au facut oamenii a fost prapad in urma lor. Hai sa nu ne mai ascundem dupa deget (vorba lui Dady). Nu cred ca un impatimit al naturii, care se simte obligat (ipotetic vorbind) sa salveze ecosisteme si sa faca fericiti toti iepurasii din lume, s-ar apuca sa vaneze. Astea-s scuze si motive ca sa se simta omu bine in pielea lui, intr-o cultura si civilizatie care stramba din nas cand vine vorba de ucidere (in majoritatea cazurilor). Dupa cum s-a mai zis, exista destule metode de a "controla" o populatie de animale dintr-o zona, care nu implica omorarea lor. Cine vrea sa-si satisfaca pofta de sange, n-are decat, prefer sa doboare un mistretz decat sa-si violeze bunica de 80 ani si sa-si ucida familia. Da sa nu aduca justificari maretze. Au trecut vremurile in care trebuia sa vanam pentru a supravietui...eu zic sa le lasam acolo 8-x .

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by akila » 29 May 2009, 20:47

Am sa va spun o chestie....eu am votat DA...si o sa va spun si de ce...eu personal nu as ucide nici o vrabie cu arcul....nu sunt de acord cu sportu asta sau ce o fi el....dar....daca este permisa vanatoarea cu arme de foc, de ce nu ar fi permisa si vanatoarea cu arcul???? sincer mi se pare ca e mai echitabil fata de animale...ca sa stai sa pandesti o caprioara , sa reusesti sa te apropii la o distanta de la care sa poti lovi mortal, mi se pare destul de greu.....si e cumva mai cinstit fata de animal... acuma daca vorbim de etica...vanatorul ar trbeui sa fie destul de constient sa-si dea seama ca nu e asa usor sa lovesti mortal un animal folsosind un arc...ar trebui ca cel care vrea un astfel de permis sa dea niste probe destul de severe.....pentru ca daca te apuci sa chinui bietu animal si sa bagi sageti in el in disperare iarasi nu mi se pare normal...mai bine ii tragi un glont in cap si gata.....problema e ca in Romania lucrurile se fac fara cap, si orcum nu cred ca o astfel de lege o sa apara prea curand la noi...sau daca o sa apara o sa fie facuta cu dosu si nu cu capu....in concluzie eu unu nu m-as duce sa vanez cu arcu.....dar cred ca ar trebui sa fie permisa vanatoarea cu arcu...asa cum in alte tari acest lucru e permis, asa ar trebui sa fie si la noi....si totul ar trebui sa fie sub control strict......iar legile ar trebui sa fie foarte aspre cu braconierii....cei care ar trebui sa-i prinda pe braconieri ar trebui sa fie mai dotati, sa fie mai numerosi, sa fie mai motivati din punct de vedere financiar..etc...hehe....vise..nu??

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by rotariu nicolae » 30 May 2009, 16:37

salut!daca sar interzice vinatoarea cu arma si ar legaliza-o pe aceea cu arcul va dati seama ca sar imulti vinatul.cit timp ii trebuie unui om sa exerseze la tras cu arcul pina sa ajunga sa poata dobori vinatul cu o sageata?in schimb cu arma in cel mult 10 sedinte ai invatat .ce sansa ar avea vinatul in fata unui vinator cu arcul? citi dintre vinatori cu pusca ar mai vina citi ar da pusca pe un arc? eu cred ca foarte putini deci din punctul meu de vedere vinatoarea cu arcul este cea mai buna tinind cont de faptul cain zilele noastre vinatoarea se practica doar ca sport (pasiune)nu ca un mijloc de supravietuire. deci o vinatoare simpla fara haitasi fara ciini fara zgomot doar pinda si urmarire (sport si pasiune)

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by dady » 30 May 2009, 18:25

iar se vorbeste de shansele animalelor? %-( daca ar fi dupa mine as legaliza vanatoarea cu mana-n *** (goala), eu zic ca asa are vanatu cele mai multe sanse, cine se baga? voi vedeti drumu nu si destinatia, animalul ala moare indifarent cu ce arma il omori.

kboom
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by kboom » 31 May 2009, 11:59

dady daca incepem sa vorbim de spre faptul ca in final animalul tot moare, pana la urma o sa ajungem toti vegetarieni ! Moartea este o parte din natura ! Problema vanatorii cu arcul este ca acesta este foarte silentios si poate fi folosit la braconaj ! Parerea mea este sa statul ar trebuie sa creasca taxele pentru fiecare animal vanat, si bani obtinuti sa ii investeasca in cresterea populatiilor de animale salbatice !

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by dady » 31 May 2009, 13:39

dady daca incepem sa vorbim de spre faptul ca in final animalul tot moare, pana la urma o sa ajungem toti vegetarieni !
am zis si ma repet a mi-a oara, nu sunt impotriva vanatorii dar ma deranjeaza si mi pare o ipocrizie faptul de a te ascunde dupa deget aruncand in fata cate sanse dai animalului, sa ne fie clar, NU le dam nici o sansa doar daca suntem prosti tragatori.

Post Reply