Etica vanatorii cu arcul!

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
Post Reply

Considerati ca vanatoarea cu arcul ar trebui legalizata?

da
131
78%
nu
37
22%
 
Total votes: 168

testokick
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by testokick » 05 Oct 2008, 17:22

La vanatoare omul se ducea pentru mancare, acum e altceva. Personal ca si as ucide cu arcul pentru a manca, insa doar harciogi, sobolani, veverite, iepuri etc.,dar doar in cazul in care nu am ce manca sau nu mai am ce manca in timpul cat sunt plecat in drumetie. Etica la vanatoare tine de omul respectiv si cu cat gasca e mai mare cu atat etica devine mai insignifianta. Sa nu uitam ca omul e singurul animal ce ucide din placere. Hai sa nu ne enumeram printre cei ce fac asta. Macar cei din acest forum.

falco
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by falco » 05 Oct 2008, 21:35

citat: "don't feed the trols"
:-b

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by dady » 05 Oct 2008, 22:21

:')

diamond_bows
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by diamond_bows » 07 Jan 2009, 10:50

Uitati ce se discuta pe un forum de vanatoare despre vanatoarea cu arcul : http://www.vinatorul.ro/public/forum/viewforum.php?f=42 .

GIB GABRIEL
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by GIB GABRIEL » 05 Mar 2009, 22:54

Daca e sa vorbim de etica,cu toate ca sunt inpotriva uciderii animalelor,vinatoarea cu arcul e cea care ofera si vin atului o sansa in plus.Cred insa ca nu ar trbui experimentata,vinatoarea,decit de arcasi desavirsiti,fiind-ca o rana superficiala,provoaca foarte multa durere animalului.Ori cum,eu prefer aparatul de fotografiat.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by dady » 05 Mar 2009, 23:05

e k sa lasi animalul sa traiasca, e k sa-l ucizi...dar nu e bine sa-l ranesti! hmmm... eu tot nu gasesc logica in gandirea asta. iar cat despre partea cu sansele animalului... vrei sa-i dai sanse mai multe? mergi la vanatoare de ursi sau lei sa zicem cu arcu... dar legat la ochi, sau cu mainile goale... asa mi se pare ca are si el sanse. In afara autoapararii sau supravietuirii, uciderea animalului se face din placere sau la inceput din curiozitate. hai sa nu ne mai invartim in jurul cozii.

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by anasazzy » 07 Mar 2009, 03:47

dady , inprivinta vinarii cu ochii legati [leu sau urs ] ma duc daca ii bagi si animalului dopuri in nas si urechii :d ,uitam ca animalele nu au creier dezvoltat dar au simturi pe care si le dorreste omul din preistorie , sa iei un animal prin surprindere este foarte greu,eu mam pronuntat si alta data sint pentru vinatoare cu arcul ,alti nu au instinctul sau sint impotriva vinatori in general ,educatia sau convingerile pot sa schimbe omul .totusi avem ochii pozitionati in fata ca si leul si nu sintem ierbivori :d .
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

kboom
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by kboom » 07 Mar 2009, 12:04

anasazzy wrote:totusi avem ochii pozitionati in fata ca si leul si nu sintem ierbivori :d .

Asta crezi tu ! Dar unii oameni sunt vegetarieni, si oricum noi ca specie suntem omnivori ceea ce include si consumul de plante !

Cat despre etica vanatorii cu arcul nu cred ar trebui adus ca argument faptul ca daca il vanezi cu arcul animalul nu moare imediat si ii provoci durere, pana la urma dintre animelele de prada cate isi omoara prada fara durere !

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by dady » 07 Mar 2009, 13:36

poate le anesteziaza inainte :|. Ma repet, nu pot fi impotriva vanatorii atata timp cat imi place pieptu de pui si pulpele, si puii aia is omorati ca eu sa pot manca, dar nu vreau sa se mai ascunda lumea dupa deget.

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by Greenarrow » 07 Mar 2009, 14:12

Am uramarit indeaproape topicul acesta si dintre toti mi se pare ca dady a fost singurul care a spus un adevar.....nu are rost sa ne ascundem dupa deget ca domne yo sunt contra atunci cand majoritatea dintre noi consumam carne ce provine,normal,de la un animal omarat.Pana la urama nu conteaza ca animalul e omarat de pusca sau de sageata ca de murit tot va muri,dar dupa mintea mea ca sa vanezi cu arcul iti trebuie mult mai multa indemanare decat cu pusca,iar daca legea vanatorii cu arcul va fi aprobata vreodata,probabil ca nu se vor mai face masacre ca pe domenilul lui tiriac....bine asta cu conditia ca in Romania sa fie legala doar vanatoarea cu arcul.

Post Reply